BarCamp Yerevan 2011-ի մասնակիցներից ոմանց ներկայացումները վերաբերում էր սոցիալական և նոր մեդիային, մուլտիմեդիա լրագրողների համար նորարար լուծումներին և գործիքներին։
Լրագրող և բլոգեր Արթուր Պապյանի ներկայացումը բջջային հեռախոսների՝ քաղաքացիական ժուռնալիստիայում օգտագործման մասին էր։
Արթուր Պապյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հայտնեց իր կարծիքը Հայաստանում բջջային ժուռնալիստիկայի զարգացումների մասին. «Եթե մեր բջջային օպերատորները կարողնան մեզ որակյալ ինտերնետ-կապ ապահովել բջջային օնլայն Live streaming-ը (ուղիղ հեռարձակում) կտարածվի և կդառնա բնական։ Ես մի քանի հոգու եմ ճանաչում, այդ թվում և ինձ, որ բջջային Live streaming-ով լուսաբանում են իրադարձությունները։ Ես կողմ եմ որակյալ լրագրությանը, սակայն բջջային ժուռնալիստիկան օպերատիվ ինֆորմացիոն հոսքն ապահովողն է»։
Ներկայացման ժամանակ Արթուր Պապյանը նշեց, որ իր փորձից ելնելով՝ Live streaming-ի համար ամենից հարմար են Symbian հեռախոսները, Android-ների համակարգը երբեմն կախվում է, իսկ iPhone-ները մարտկոցի նստելու դեպքում այն փոխելու հնարավորություն չունեն։
«Շատ հարմար է, եթե մարդու պայուսակում Live streaming-ի համար կա UPS-ի պես սարք։ Live streaming-ի համար հայտնի և տարածված ծրագրերից է Qik-ը, որը միանում է բազմաթիվ պլատֆորմների՝ Youtube, Facebook, Livestream, WordPress և այլն»,- պատմեց Արթուր Պապյանը և ավելացրեց. «Մեզ հետաքրքրում է բջջայինը ոչ թե որպես լրատվություն սպառելու գործիք, այլ որպես լրատվություն ստեղծելու գործիք»։
«Բջջային հեռախոսները խթանում են պրոֆեսիոնալ ժուռնալիստիկան և թույլ տալիս քաղաքացիներին մասնակցել լուսաբանումներին»,- նշել էր Արթուր Պապյանն իր ներկայացման մեջ։

Презентации некоторых участников BarCamp Yerevan 2011, состоявшегося 4-5 июня в Ереване, относились к социальным медиа, инновационным решениям и инструментам для мультимедийных журналистов.
Презентация журналиста и блогера Артура Папяна была о применении мобильного телефона в гражданской журналистике.
Артур Папян представил корреспонденту PanARMENIAN.Net свое мнение о развитии мобильной журналистики в Армении: “Если наши мобильные операторы обеспечат нас качественной интернет-связью, онлайн трансляция (Live streaming) станет обычным и распространенным явлением. Есть много пользователей, я в том числе, освещающих события посредством мобильной трансляции. Я за качественную журналистику, но мобильная журналистика обеспечивает оперативность информационного потока”.
Во время презентации Артур Папян заметил, что, исходя из опыта, может сказать, что Live streaming лучше всего работает с телефонами на основе Symbian, а телефоны на системе Android время от времени зависают, в iPhone же, в отличие от других, невозможно поменять аккумулятор, в случае если он разрядится, на другой:
“Очень удобно, если у вас есть похожее на UPS устройство для Live streaming. Программа Qik – самая удобная и распространенная для Live streaming, она подключается ко многим платформам – Youtube, Facebook, Livestream, WordPress и др.” Артур Папян также добавил: “Мобильный телефон интересует нас не как средство для получения информации, а как средство для сбора и передачи соответствующей информации”.
“Мобильные телефоны стимулируют развитие профессиональной журналистики и позволяют гражданам участвовать в освещении событий”, – отметил в своей презентации Артур Папян.