Հունիսի 8-ին Երևանի Սիրահարների այգին կվերածվի Մեծ Բրիտանիայի ազգային տոնի՝ Թագուհու ծննդյան օրվա յուրահատուկ և հանդիսավոր տոնակատարության վայրի: Ամեն տարի հունիսին Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատները նշում են Միացյալ Թագավորության միապետի ծննդյան պաշտոնական օրը:
Տոնակատարության շրջանակներում հատուկ համերգային ծրագրով հանդես կգա «Ունիսոն»հասարակական կազմակերպությանը կից գործող և «Փարոս» կամերային երգչախումբը:
«Փարոս» կամերային երգչախումբը հիմնվել է 1993 թվականին Կարմիր Խաչի հետվնասվածքային վերականգնողական կենտրոնին կից։ Երգչախմբի հիմնադրման պահից մինչև 2008թ. «Փարոսի» գեղարվեստական ղեկավար և դիրիժորն էր Վաչագան Նավասարդյանը։ 2009 թվականի սկզբին «Փարոս» կամերային երգչախմբի գեղարվեստական ղեկավարի պաշտոնում նշանակվեց Րաֆֆի Միքայելյանը։
«Փարոսը» աշխարհում միակ երգչախումբն է, որի անդամների գերակշռող մեծամասնությունը կազմում են սայլակ օգտագործող հաշմանդամներ։ Իր գործունեության ընթացքում երգչախումբը բազմաթիվ ելույթներ է ունեցել Երևանում, Հայաստանի տարբեր շրջաններում և արտերկրում։ Մասնավորաբար, «Փարոսը» երկրաշարժի 10-ամյակի կապակցությամբ Վրաստանի նախկին նախագահ Է. Շևարդնաձեի հրավերով ելույթ է ունեցել Թբիլիսիում (1998), հյուրախաղերով հանդես է եկել Լիբանանում (1997) և Ֆրանսիայում (2005), ինչպես նաև հաջողությամբ մասնակցեց Մեծ Բրիտանիայում (2000) և Իտալիայում (2003) անցկացված միջազգային մրցույթ-փառատոներին։ Թողարկվել են «Փարոսի» երկու կոմպակտ-ձայներիզներ։ «Փարոսի» ելույթները և ձայներիզները արժանացել են հայ և արտասահմանյան առաջատար մասնագետների բարձր գնահատանքի։

8-го июня парк «Влюбленных» в Ереване превратится в место проведения особой торжественной церемонии в честь национального праздника Великобритании – дня рождения Королевы. Каждый год в июне посольства Великобритании отмечают официальный день рождения монарха Объединенного Королевства.
В рамках торжественного мероприятия с концертом выступит хор “Парос” при общественной организации “Унисон”.
Камерный хор “Парос” основан в 1993 году при риабелитационном центре Красного Креста. До 2008 года художественным руководителем и дирижером хора был Вачаган Навасардян. С 2009 года на должность художественного руководителя был назначен Раффи Микаэлян. “Парос” – единственный хор в мире, большая часть участников которого – инвалиды. За время своего существования хор выступал с концертами в Ереване, в различных областях Армении и за рубежом. В 1998 году к 10-летию Спитакского землетрясения “Парос” по приглашению бывшего президента Грузии Эдуарда Шеварднадзе выступил в Тбилиси, гастролировал в Ливане (1997 г.) и во Франции (2005 г.), участвовал в международных конкурсах-фестивалях в Великобритании (2000 г.) и Италии (2003 г.) . Выпущено два компакт-диска “Парос”. Выступления хора “Парос” удостоились высокой оценки армянских и зарубежных специалистов.