Հունիսի 6-ին Աթենքի Հույն-Ամերիկյան միության թատերասրահում կայացավ «Վիլիամ Սարոյանը իր գունանկարների տեսանկյունից» խորագիրը կրող երեկոն: Միջոցառման բացումը կատարեց և օրվա բանախոսին ներկայացրեց հունահայ հասարակական գործիչ, գրող, Հունահայկական ուսումնասիրության կենտրոնի տնօրեն Հովսեփ Քասսեսյանը:
Սարոյանի գունանկարների պատկերների ցուցադրության ընկերակցությամբ բանախոսեց գեղանկարիչ, Սալոնիկի Արիստոտելի համալսարանի դասախոս Դիմիտրի Զուրուդիսը: Բանախոսը զուգահեռներ անցացրեց Սարոյանի գրությունների և գունանկարների միջև, մասնագիտական բացատրություններով հույն հասարակությանը ներկայացրեց մեծանուն գրող Վիլիամ Սարոյանին` իր գունանկարների տեսանկյունից:
Վիլիամ Սարոյանի մահվան 30-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների շարքը կազմակերպում է Հույն-Ամերիկյան միությունը, Աթենքում ՀՀ դեսպանությունը Հունա-հայկական ուսումնասիրության կենտրոնի հետ համագործակցությամբ:

On June 6, the theatrical hall of the Hellenic American Union hosted an event dedicated to Armenian-American writer William Saroyan.
Specifically, visual artist and Adjunct Professor of Painting at the Aristotle University of Thessaloniki Dimitris Zouroudis presented a lecture entitled “Writing with colors: William Saroyan through his drawings.”
In his lecture, Zouroudis drew parallels between Saroyan’s literature works and drawings to present the well-known writer through his color drawings.
A range of events dedicated to the 30th anniversary of William Saroyan’s death is organized by Hellenic American Union, Embassy of the Republic of Armenia in Athens in cooperation with Hellenic-Armenian Studies Center.