Հունիսի 10-ին «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում կայանալու է համերգ` նվիրված հայ անվանի կոմպոզիտոր Երվանդ Երկանյանի 60-ամյա հոբելյանին:
Համերգի ընթզցքում տեղի է ունենալու Երկանյանի Հինգերորդ սիմֆոնիայի կամ «Խաչված երազների» համաշխարհային պրեմիերան: Ինչպես լրագրողների հետ զրույցում նշեց Երկանյանը, այն իր` Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված սիմֆոնիկ եռապատման վերջին մասն է: Առաջին մասը դա իր Երրորդ սիմֆոնիան է կամ «Ձայն նահատակացը», երկրորդ մասը` չորրորդ սիմֆոնիան կամ «Նեմեզիսը», իսկ եռապատումը ավարտվում է Հինգերորդ սիմֆոնիայով կամ «Խաչված երազներով»: Այն գրված է Հրանտ Նազարյանցի «Աստեղահան մենություն» գրքի ընթերցման անմիջական ազդեությամբ: Այն բաղկացած է 4 մասից, առաջին մասը կոչվում է «Ստվերների արքայություն», երկրորդը` «Խաչված երազներ», երրորդը` «Եփրատի օրորը» իսկ չորորդը` «Աստեղահյուս պսակներ»:
Ինչպես նշեց հեղինակը, այն գրվել է 40 օրում և նվիրվում է Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանին:
Իր հերթին Էդուարդ Թոփչյանը հավելեց, որ նշված սիմֆոնիան շատ գեղեցիկ գործ է և կցանկանար այն ներկայացնել արտերկրում: Ամեն ինչ կախված է նրանից, թե արտերկրում կցանկանան լսել այն, թե ոչ: Այնուամենայնիվ Թոփչյանը հույս հայտնեց, որ Բենիլյուքսի երկրներում այն փորձ կանի ներկայացնել: Համերգը ձայնագրվելու է, և ըստ Թոփչյանի, եթե այն հաջող լինի, հավանաբար սիմֆոնիան կթողարկվի ձայնասկավառակի տեսքով:
Միջոցաումը կազմակերպվել է ՀՀ վաստակավոր կոլեկտիվ Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի կողմից (գեղարվեստական ղեկավար և գխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյան): Այդ օրը համերգի մենակատարն է լինելու գերմանացի դաշնակահար Բերնդ Գլեմզերը: Համերգի ժամանակ հնչելու են Ռախմանինովի «Պագանինիի թեմայով ռապսոդիա» և Լիստի «Totentanz» կամ «Մահվան պար» ստեղծագործությունները:

10-го июня в концертном зале “Арам Хачатурян” состоится концерт, посвященный 60-летию известного армянского композитора Ерванда Ерканяна. В ходе концерта состоится мировая премьера Пятой симфонии (“Распятые мечты”) Ерканяна. В беседе с журналистами Ерканян отметил, что симфония является заключительной частью его симфонической трилогии, посвященной Геноциду армян. Первая часть трилогии – это вторая симфония – “Голос мертвых”, вторая часть – четвертая симфония – “Немезис”, а завершается трилогия пятой симфонией – “Распятые мечты”. Она написана под непосредственным влиянием книги Гранта Назарянца “Звездная величина”. Симфония состоит из 4 частей, первая называется “Царство теней”, вторая – “Распятые мечты”, третья – “Колыбельная Евфрата”, четвертая – “Звездные венки”.
Автор сказал, что создал свое произведение за 40 дней и посвящает его художественному руководителю и главному дирижеру Государственного филармонического оркестра Армении Эдуарду Топчяну.
В свою очередь, Эдуард Топчян добавил, что симфония прекрасна и желательно было бы представить ее за рубежом. Все зависит от того, захотят ее там слушать или нет. Концерт будет записан, и, по словам Топчяна, если качество будет соответствующим, будет выпущен диск.
Мероприятие организовано заслуженным коллективом РА Государственным филармоническим оркестром Армении. Солистом концерта будет немецкий пианист Бернд Глемзер. Во время концерта прозвучат “Рапсодия на тему Паганини” С. Рахманинова и «Totentanz» Ференца Листа.