Հունիսի 9-11-ը կայանալու է Մեքսիկայի մշակութային օրերը Հայաստանում, որի շրջանակներում սպասվում են մի շարք միջոցառումներ: Օրերը մեկնարկեցին Մեքսիկայի հեղափոխության մասին պատմող ցուցահանդեսով, որտեղ ներկայացված են Մեքսիկայի մարդաբանության և պատմության ազգային ինստիտուտի արխիվի 28 լուսանկարները` արված Կասասոլա ընտանիքի կողմից: Օրերի բացմանը ներկա է գտնվել ՀՀ-ում Մեքսիկայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալֆրեդո Պերես Բրավոն,(նստավայրը Մոսկվա) ով հունիսի 10-ին ԵՊԼՀ-ում հանդես կգա Մեքսիկայի մասին պատմող դասախոսությամբ: Բացի դրանից նախատեսված է նաև մեքսիկական ֆիլմերի ցուցադրություն, մասնավորապես Է. Ֆերնանդեսի 1946թ. «Սիրահարվածը», Դ. դե Ֆուզնետեսի 1933թ. «Մենդոսի քավորը» և Լ. Բունյուելի 1953թ. «Երազանքը ճամփորդում է տրամվայով» ֆիլմերը: Նույն օրը Գեղագիտական ազգային կենտրոնում կայանալու է «Մեքսիկան իմ աչքերով» մանկական ցուցահանդեսի բացումը, որտեղ Մեքսիկայի դեսպանը լավագույներին կհանձնի մրցանակներ:
Դեսպանը նաև հավելեց, որ հայերն ու մեքսիկացիները ունեն բազում ընդհանրական գծեր, մասնավորապես դա երևում է ԱՄՆ-ի Կալիֆորնիայի նահանգում, որտեղ երկու ազգերը համատեղ նախագծերով են հանդես գալիս:

9 Июнь 2011 - 13:01 AMT
9-11 июня в Армении проходят Дни мексиканскй культуры , в рамках которых в Армении ожидается ряд мероприятий. Дни стартовали выставкой, рассказывающей о мексиканской революции, на которой было представлено 28 фотографий из архива Мексиканского национального института человековедения и истории, снятых семьей Касакола. На открытии присутствовал Чрезвычайный и Полномочный Посол Мексики в Армении Альфредо Перес Браво (резиденция в Москве), который 10-го июня выступит с лекцией о Мексике в ЕГЛУ. Кроме того, предусмотрен показ мексиканских фильмов, в частности, “Влюбленный” Э. Фернандеса (1946 г.), “Крестный Мендоса” Д. де Фузнетеса (1993 г.), “Мечта путешествует в трамвае” Л. Бунюэля (1953 г.). В этот же день в Национальном эстетическом центре состоится открытие детской выставки “Мексика моими глазами”, на которой посол Мексики вручит призы лучшим участникам.
Посол также добавил, что у армян и мексиканцев очень много общего, это особенно чувствуется в штате Калифорния США, где представители обеих национальностей выступают с совместными общими проектами.