«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ հանդիսանում է «Նոր անուններ» առաջին պատանի երաժիշտ-կատարողների միջազգային փառատոնի գլխավոր հովանավոր: Փառատոնը կանցնի Երևանում մայիսի 31-ից մինչև հունիսի 3-ը:
Փառատոնն անցնում է Հայաստանի առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո, Հայաստանի մշակույթի նախարարության, պետական ֆիլհարմոնիկ և պետական կամերային նվագախմբերի աջակցությամբ: Փառատոնին կմասնակցեն մինչև 18 տարեկան 31 շնորհալիներ Հայաստանից, Ռուսաստանից, Ֆինլանդիայից, Ուզբեկստանից, Վրաստանից և Իրանից:
«ՀԿԵ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Շևկետ Շայդուլլինը նշում է, որ նման փառատոնները Հայաստանում թույլ են տալիս ոչ միայն ակտիվացնել մշակույփային կյանքը հանրապետությունում, այլև նոր տաղանդներ հայտաբերել:
«Այս տաղանդները՝ հայկական և համաշխարհային մշակույթի ապագան են և ես համոզված եմ, որ մի քանի տարի անց նրանք կզբաղեցնեն իրենց տեղը մշակույթի ակնառու գործիչների շարքում», – ասում է Շայդուլլինը և նշում է, որ տաղանդավոր երեխաները կարիք ունեն ոչ միայն նյութական, այլ նաև հոգեբանական օգնության.«Շնորհալի երեխաները պետք է հավատան իրենց ուժերի մեջ, հավատան, որ նրանք ունեն մեծ ներուժ և նրանք միայնակ չեն՝ իրենց օգնում են ոչ միայն ծնողները, հարազատները, այլ նաև ուրիշ, այժմ դեռ անծանոթ մարդիկ», հաղորդում է ընկերության մամլո ծառայությունը:

10 Июнь 2011 - 05:34 AMT
ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» выступило генеральным спонсором первого Международного фестиваля молодых музыкантов-исполнителей «Новые имена», который пройдет 31 мая – 3 июня в Ереване.
Фестиваль проводится под высоким патронажем первой леди Армении Риты Саргсян, при поддержке Министерства культуры, Государственного филармонического оркестра и Государственного камерного оркестра Армении. В фестивале примет участие 31 талантливый молодой исполнитель в возрасте до 18 лет из Армении, России, Финляндии, Узбекистана, Грузии, Ирана.
Как отметил генеральный директор ЗАО «ЮКЖД» Шевкет Шайдуллин, проведение в Армении фестивалей молодых исполнителей позволяет не только активизировать культурную жизнь страны, но и выявить новые таланты. «Эти таланты – будущее армянской и мировой культуры, уверен, что через пару десятков лет их имена займут свое достойное место в плеяде выдающихся деятелей культуры», – заявил он.