Հունիսի 9-ին ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանն ընդունել է ՀՀ-ում Մեքսիկայի Միացյալ Նահանգների արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալֆրեդո Պերես Բրավոյին և դեսպանության մշակութային կցորդ Հենոք դե Սանտյագոյին, ովքեր Հայաստան են ժամանել ՀՀ-ում առաջին անգամ Մեքսիկայի մշակույթի օրերի անցկացման կապակցությամբ:
Նախարարը այդ առթիվ շնորհավորել է հյուրերին և օրերի անցկացումը կարևոր քայլ է համարել մշակութային հարաբերությունների զարգացման գործում: Նախարարն ընդգծել է նաև, որ «Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության և Մեքսիկայի Միացյալ Նահանգների Կառավարության միջև մշակույթի, կրթության, գիտության, սպորտի և երիտասարդության հարցերի բնագավառում 2011-2014 թթ.» համագործակցության ծրագրի ստորագրումը կամրապնդի հայ-մեքսիկական իրավապայմանագրային դաշտը և հիմք կհանդիսանա մշակութային փոխանակումների համար:
Հանդիպման ավարտին դեսպան Ալֆրեդո Պերես Բրավոն շնորհակալություն հայտնեց Մեքսիկայի մշակույթի օրերի` թեպետ կարճատև, սակայն հետաքրքիր մեկնարկի ու անցկացման համար և հույս հայտնեց, որ նման սկիզբն անշուշտ խոստումնալից է ապագա համագործակցության համար ևս:

9-го июня министр культуры РА Асмик Погосян приняла посла Мексики в Армении Альфредо Переса Браво и атташе по культуре Хеннока де Сантьяго, которые находятся в Армении с визитом впервые в связи с проведением Дней Мексики в Армении.
Министр поздравила гостей и отметила важность подобного мероприятия в деле развития культурных взаимоотношений между двумя странами. Она подчеркнула, что подписание соглашения о сотрудничестве в области культуры, образования, спорта и науки между правительствами РА и Мексики в 2011-2014 гг. укрепит армяно-мексиканские связи, а также станет основой для сотрудничества между библиотеками и музеями двух стран.
По завершении встречи Альфредо Перес Браво поблагодарил за проведение хоть и коротких, но очень содержательных дней культуры, выразил надежду, что подобное начало очень многообещающе для дальнейшего сотрудничества между Арменией и Мексикой.