Հունիսի 9-ին ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանն ընդունել է ՀՀ-ում Մեքսիկայի Միացյալ Նահանգների արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալֆրեդո Պերես Բրավոյին և դեսպանության մշակութային կցորդ Հենոք դե Սանտյագոյին, ովքեր Հայաստան են ժամանել ՀՀ-ում առաջին անգամ Մեքսիկայի մշակույթի օրերի անցկացման կապակցությամբ:
Նախարարը այդ առթիվ շնորհավորել է հյուրերին և օրերի անցկացումը կարևոր քայլ է համարել մշակութային հարաբերությունների զարգացման գործում: Նախարարն ընդգծել է նաև, որ «Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության և Մեքսիկայի Միացյալ Նահանգների Կառավարության միջև մշակույթի, կրթության, գիտության, սպորտի և երիտասարդության հարցերի բնագավառում 2011-2014 թթ.» համագործակցության ծրագրի ստորագրումը կամրապնդի հայ-մեքսիկական իրավապայմանագրային դաշտը և հիմք կհանդիսանա մշակութային փոխանակումների համար:
Հանդիպման ավարտին դեսպան Ալֆրեդո Պերես Բրավոն շնորհակալություն հայտնեց Մեքսիկայի մշակույթի օրերի` թեպետ կարճատև, սակայն հետաքրքիր մեկնարկի ու անցկացման համար և հույս հայտնեց, որ նման սկիզբն անշուշտ խոստումնալից է ապագա համագործակցության համար ևս:

On June 9, Armenian Minister of Culture Hasmik Poghosyan met with Alfredo Rogerio Perez Bravo, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Mexico to Armenia and cultural attache Henok de Santiago, currently on a visit to Armenia to mark Mexican Heritage Days.
At the meeting, the Minister stressed the importance of the event in the development of cultural ties between the countries. According to Ms. Poghosyan, 2011-2014 Armenia-Mexico agreement on cooperation in culture, education, sports and science will strengthen bilateral ties, serving as a basis for joint work of the libraries in both countries.
Upon completion of the meeting, the Ambassador thanked local authorities for organization of the event, expressing hope for further Armenia-Mexico cooperation.