Ֆեյսբուք սոցիալական ցանցում վերջերս հայտնվել է մի տեղեկատվություն, համաձայն որի ջութակահար Հրաչյա Ավանեսյանը, ով ավարտել է Բրյուսելի Թագավորական Կոնսերվատորիան, չի կարող մասնակցել հունիսի 13-ին Ռուսաստանում կայանալիք Չայկովսկու անվան հերթական միջազգային մրցույթին, քանի որ գտնվում է հետախուզման մեջ և Ռուսաստան մտնելու իրավունք չունի: Տեղեկատվության մեջ հետախուզման պատճառը նշված չէ, սակայն համաձայն արձագանքների, երաժիշտը բանակի հետ կապված խնդիրներ ունի:
Այս տարի նախընտրական ունկնդրման համար հանձնաժողովի դատին էր ներկայացվել աշխարհի լավագույն երաժիշտ-կատարողների 300 –ից ավելի տեսաերիզ, եւ դրանցից ընտրվել են ընդամենը 20 կատարում, որոնց թվում է նաև Ավանեսյանի կատարումը:
Ավանեսյանը խնդրում է միջնորդել, որպեսզի նամակը կարդան համապատասխան անձինք, ովքեր կկարողանան օժանդակել, որպեսզի գոնե ժամանակավորապես հետախուզումից հանեն իր անունը և նա պատշաճ կերպով ներկայացնի Հայաստանը այդ մրցույթում:
Նա սույն խնդրանքով նամակներ է գրել նախագահի ողջ անձնակազմի աշխատակիցներին, սակայն ոչ մեկից դեռ պատասխան չկա, իսկ նրան մնացել է մի քանի օր:
Վերջում որպես հավելում նա նշել է, որ նախընտրական փուլին ադրբեջանցի 3 դիմորդներից ոչ մեկի տեսագրությունը չի արժանացել հանձնաժողովի հավանությանը: Նույն արդյունքի է արժանացել նաև Թուրքիան:

В социальной сети Facebook недавно появилось сообщение о том, что скрипач Грачия Аветисян , окончивший Королевскую консерваторию Брюсселя, не может принять участия в конкурсе имени Чайковского, поскольку он находится в розыске и не может выехать в Россию. Причины розыска в сообщении не отмечены, однако есть информация, что у музыканта проблемы с несением воинской службы.
В этом году для предварительного прослушивания комиссии были представлены видеозаписи более 300 лучших музыкантов-исполнителей со всего мира, из них было выбрано 20 исполнителей, одним из которых был Аветисян.
Аветисян просит, чтобы его письмо прочли те, кто сможет помочь хотя бы временно изъять его имя из списка розыска, для принятия участия в конкурсе имени Чайковского.
Он неоднократно писал в аппарат президента РА, однако никакого ответа не последовало, а до участия в конкурсе осталось несколько дней.
В завершение он добавил, что в предварительном туре ни один из азербайджанских участников не был отмечен комиссией конкурса, участники из Турции тоже выступили неудачно.