Այս տարի «Ոսկե ծիրան» 8-րդ միջազգային կինոփառատոնը կնդլայնի իր ծրագրերը: Կլինեն բազմաթիվ հետահայաց ցուցադրություններ, որի ընթացքում կինոսերները կծանոթանան ռեժիսորներ Էդմոնդ Քյոսայանի, Դմիտրի Կեսայանցի, Ռոման Բալայանի, Բելա Տարի, Վոյչեխ Մարչևսկու, Բերտրան Տավերնիեի աշխատանքների հետ:
Իտալական դասական և ժամանակակից 5 ֆիլմեր կցուցադրվեն Իտալիայի միավորման 150-ամյակի առիթով, «Հայացք ներսից» ծրագրում ընդգրկված են Հայաստանի մասին պատմող օտարերկրյա ռեժիսորների նկարահանած ֆիլմերը: «ԱՊՀ երկրների կինոն» ծրագիրը կբացվի Օսկարի հավակնորդ Ալեքսեյ Ուչիտելի «Եզերք» ֆիլմով: Այս տարի «Կինոդպրոցներ» ծրագրում կներկայացվեն Անջեյ Վայդայի դպրոցի (Լեհաստան), Սապիր քոլեջի (Իսրայել), Ռուսաստանի կինոյի պետական ինստիտուտի (ВГИК) ուսանողական ֆիլմերը:

10 Июнь 2011 - 13:25 AMT
В этом году 8-ой международный кинофестиваль “Золотой абрикос”расширит свою программу. Запланированы многочисленные ретроспективные выставки, в ходе которых любители кино будут иметь возможность познакомиться с работами Эдмонда Кеосаяна, Дмитрия Кесаянца, Романа Балаяна, Бела Тара, Войчеха Марчевского, Бертрана Тавернье.
В честь 150-летия объединения Италии будут показаны 5 классических и современных итальянских фильмов. В программу «Взгляд изнутри» включены фильмы зарубежных режиссеров об Армении. Программа «Кино стран СНГ» откроется фильмом Алексея Учителя «Край», выдвинутого от России на премию Оскар. В этом году в программе «Киношколы» будут показаны студенческие фильмы школы Анджея Вайды (Польша), колледжа Сапир (Израиль), Государственного института кино России (ВГИК).