Հայ լավագույն երիտասարդ լարային գործիք պատրաստողը կվերապատրաստվի Ֆրանսիայում: Այդ մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտնեցին Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Վահան Մարտիրոսյանը և Ֆրանսիայի «Մշակույթ և համագործակցություն» ասոցիացիայի («Culture and cooperation») նախագահ Ֆիլիպ Բակմանը: «Հայաստանում երաժիշտները շատ բարձր, իսկ երաժշտական գործիքները շատ ցածր որակի են»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց Բակմանը:
Այս տարվա աշնանը կհայտարարվի մրցույթ, որի արդյունքներում կընտրվի մեկ` մինչև 30 տարեկան երիտասարդ գործիք պատրաստող, ով կգնա Ֆրանսիա կես տարի ժամկետով: Մրցույթն անց են կացնելու ասոցիացիայի վարպետները Ֆրանսիայից և եվրոպական այլ երկրներից: Մինչ Ֆրանսիա գնալը, երիտասարդ վարպետը դասընթացներ կունենա Հայաստանում:
Նշենք, որ Հայաստանում այսօր միայն մեկ արհեստավարժ լարային գործիք պատրաստող կա` Մարտին Երիցյան անունով, ով արդեն հասել է պատկառելի տարիքի և չունի փոխարինող:
Երիտասարդի ողջ ծախսերը կհոգա «Culture and cooperation» ընկերությունը:
Ընկերությունը զբաղվում է տարբեր երկրներում երաժշտական գործիքների պատրաստման տեխնոլոգիաների ուսուցմամբ: Ասոցիացիան գործունեություն է ծավալել Եգիպտոսում, Թունիսում, Մարոկկոյում, Բալկանյան թերակղզու երկրներում, Լատինամերիկյան երկրներում և այլուր:

10 Июнь 2011 - 13:42 AMT
Лучший молодой армянский мастер струнных инструментов пройдет переподготовку во Франции. Об этом сообщили в беседе с журналистами художественный руководитель и главный дирижер Государственного камерного оркестра Армении Ваган Мартиросян и председатель ассоциации “Культура и сотрудничество”(«Culture and cooperation») Франции Филипп Бакман. “В Армении есть много хороших музыкантов, однако качество музыкальных инструментов оставляет желать лучшего”, – сказал журналистам Бакман.
Осенью этого года будет объявлен конкурс на лучшего мастера струнных инструментов не старше 30 лет, победитель которого отправится во Францию на полгода. Конкурс будут проводить мастера ассоциации из Франции и других европейских стран. До отъезда во Францию участники пройдут мастер-классы в Армении.
Можно сказать, что на сегодняшний день в Армении есть всего один опытный мастер по изготовлению струнных инструментов, это – Мартын Ерицян, который достиг преклонного возраста и его некому заменить.
Все расходы победителя возьмет на себя компания «Culture and cooperation», занимающаяся обучением технике изготовления музыкальных инструментов в различных странах. Ассоциация работала в Египте, Тунисе, Марокко, в странах Балканского полуострова, Латинской Америки и т.д.