Հանրահայտ դաշնակահար Հայկ Մելիքյանը հունիսի 16-ին Շվեդիայի Յ.Ս. Բախին նվիրված O/MODƏRNT փառատոնի շրջանակներում հանդես կգա համաշխարհային պրեմիերայով: Ստեղծագործությունը, որի հեղինակը հենց Մելիքյանն է, տրիպտիխ է` նվիրված Բախի հիշատակին: Ինչպես PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց դաշնակահարը, ստեղծագործությունը գրվել է 2 շաբաթվա ընթացքում, իսկ փառատոնին մասնակցելու առաջարկը նա ստացել է 2010 թ-ին, երբ Հայաստանում էին փառատոնի կազմակերպիչները: Նա նաև հավելեց, որ տրիպտիխը ունի ոճային նմանություններ Բախի ստեղծագործությունների հետ:
Փառատոնը այս տարի տեղի է ունենալու հունիսի 15-18-ը, որի շրջանակներում ամբողջ աշխարհից եկած երաժիշտները ներկայացնում են Բախին նվիրված ստեղծագործությունները, կազմակերպվում են սեմինարներ և նույնիսկ սալսա պարի կատարումներ Բախի ստեղծագործությունների ոճով:
Հայկ Մելիքյանը Հայաստանի առաջատար դաշնակահարներից է: Ծնվել է Երևանում: Սկզբնական երաժշտական կրթությունը ստացել է Իրինա Գրիշինսկայայի մոտ, այնուհետև Երևանի պետական կոնսերվատորիայում` պրոֆ.Ալեքսանդր Գուրգենովի մոտ: Հ.Մելիքյանի միջազգային համերգային դեբյուտը կայացել է Հռոմում` “Concerto Di Concerti” 20-րդ դարի և ժամանակակից երաժշտության միջազգային փառատոնին: Հ.Մելիքյանը վարում է ակտիվ համերգային գործունեություն` ելույթ ունենալով ինչպես Հայաստանում,այնպես էլ նրա սահմաններից դուրս`Ֆրանսիայում, Գերմանիայում, Բելգիայում, Նիդեռլանդներում, Շվեյցարիայում, Կիպրոսում, Ճապոնիայում, Մեքսիկայում և այլուր: Նա բազմաթիվ տեղական և միջազգային մրցույթների հաղթող է:

11 Июнь 2011 - 12:05 AMT
В Швеции состоится мировая премьера произведения армянского композитора Айка Меликяна, посвященного Баху
Известный пианист Айк Меликян 16-го июня в Швеции выступит в рамках фестиваля O/MODƏRNT с мировой премьерой. Триптих, написанный Айком Меликяном, посвящен памяти великого немецкого композитора Баха. В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net пианист сказал, что произведение написано им за две недели, а приглашение на участие в фестивале он получил еще в 2010 году, когда организаторы фестиваля приезжали в Армению. Он отметил, что триптих по стилю очень напоминает произведения Баха. В этом году фестиваль будет проходить с 15 по 18 июня. В рамках фестиваля музыканты с разных концов мира будут представлять произведения, посвященные Баху, будут организованы семинары и даже исполнения танца сальса в духе произведений Баха.
Айк Меликян – один из лучших пианистов Армении. Он родился в Ереване. Начальное музыкальное образование получил у Ирины Гришинской, затем учился в Государственной консерватории Еревана у профессора Александра Гургенова. Международный концертный дебют Айка Меликяна состоялся в Риме на международном фестивале музыки 20-го века “Concerto Di Concerti”. Айк Меликян выступал с концертами в Армении, Франции, Германии, Бельгии, Нидерландах, Швейцарии, на Кипре, в Японии, Мексике и др. Пианист является победителем многих международных конкурсов.