Հանրահայտ դաշնակահար Հայկ Մելիքյանը հունիսի 16-ին Շվեդիայի Յ.Ս. Բախին նվիրված O/MODƏRNT փառատոնի շրջանակներում հանդես կգա համաշխարհային պրեմիերայով: Ստեղծագործությունը, որի հեղինակը հենց Մելիքյանն է, տրիպտիխ է` նվիրված Բախի հիշատակին: Ինչպես PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց դաշնակահարը, ստեղծագործությունը գրվել է 2 շաբաթվա ընթացքում, իսկ փառատոնին մասնակցելու առաջարկը նա ստացել է 2010 թ-ին, երբ Հայաստանում էին փառատոնի կազմակերպիչները: Նա նաև հավելեց, որ տրիպտիխը ունի ոճային նմանություններ Բախի ստեղծագործությունների հետ:
Փառատոնը այս տարի տեղի է ունենալու հունիսի 15-18-ը, որի շրջանակներում ամբողջ աշխարհից եկած երաժիշտները ներկայացնում են Բախին նվիրված ստեղծագործությունները, կազմակերպվում են սեմինարներ և նույնիսկ սալսա պարի կատարումներ Բախի ստեղծագործությունների ոճով:
Հայկ Մելիքյանը Հայաստանի առաջատար դաշնակահարներից է: Ծնվել է Երևանում: Սկզբնական երաժշտական կրթությունը ստացել է Իրինա Գրիշինսկայայի մոտ, այնուհետև Երևանի պետական կոնսերվատորիայում` պրոֆ.Ալեքսանդր Գուրգենովի մոտ: Հ.Մելիքյանի միջազգային համերգային դեբյուտը կայացել է Հռոմում` “Concerto Di Concerti” 20-րդ դարի և ժամանակակից երաժշտության միջազգային փառատոնին: Հ.Մելիքյանը վարում է ակտիվ համերգային գործունեություն` ելույթ ունենալով ինչպես Հայաստանում,այնպես էլ նրա սահմաններից դուրս`Ֆրանսիայում, Գերմանիայում, Բելգիայում, Նիդեռլանդներում, Շվեյցարիայում, Կիպրոսում, Ճապոնիայում, Մեքսիկայում և այլուր: Նա բազմաթիվ տեղական և միջազգային մրցույթների հաղթող է:

On June 16, a famous pianist Hayk Melikyan will present a world premiere of a self-composed triptych within the framework of Sweden-hosted O/MODƏRNT festival.
As the pianist noted in a conversation with a PanARMENIAN.Net reporter, the composition was written in commemoration of Johann Sebastian Bach, bearing strong resemblance on the great composer’s style.
The festival O/MODƏRNT, due June 15-18, celebrates “looking back” to the past by exploring the relationships between the work of old composers and the artistic and intellectual creations of modern culture, be it in music, art, dance, theatre, film, poetry, literature, academia.
Each year a single composer is chosen as a guiding spirit of the festival, with Johann Sebastian Bach chosen as an inspiration for 2011 event.
Hayk Melikyan was born on November 29, 1980 in Yerevan. Laureate of many international piano competitions, he is widely known as one of the best performers of 20th century and contemporary music. Hayk Melikyan is the first performer of many composers' works of this period in Armenia, such as I. Xenakis, P. Dusapin, W. Rihm, S. Sciarrino, G. Kurtag, L. Andriessen, L. Nono, E. Carter and many others. He is also an author of several transcriptions for piano.