Հունիսի 12-ին «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում կայացավ Արամ Խաչատրյանի անվան դաշնակահարների միջազգային մրցույթի երրորդ փուլը, որի արդյունքում հայտնի դարձան հաղթողները: Առաջին մրցանակին արժանացավ Պենգ Ցաոն Չինաստանից, երկրորդ մրցանակը կիսեցին Ժորա Սարգսյանն ու Լիլիթ Գրիգորյանը Հայաստանից, իսկ երրորդ մրցանակին արժանացավ Սոնա Արշակյանը Ռուսաստանից: Երրորդ փուլի մասնակցի դիպլոմի է արժանացել Անահիտ Դիլբարյանը Հայաստանից:
Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթը, որին մասնակցելու համար այս տարի Երևան են ժամանել 36 դաշնակահար և 11 կոմպոզիտոր, ընդգրկում է երաժիշտներ Հայաստանից, ԱՊՀ երկրներից, Եվրոպայից, ԱՄՆ-ից, Կանադայից, Ավստրալիայից, Լիբանանից, Իսպանիայից, Վրաստանից, Չինաստանից, Կորեայի Հանրապետությունից և Դոմինիկյան Հանրապետությունից: Մրցույթի կազմակերպիչներն են ՀՀ մշակույթի նախարարությունը «Արամ Խաչատրյան – մրցույթ» մշակութային հիմնադրամը և Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիան: Գլխավոր գործընկերն է ԱՊՀ-Հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամը: Մրցույթի պաշտոնական փակումը տեղի է ունենալու հունիսի 13-ին «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում:

Chinese pianist Cao Peng won the first prize at Yerevan-hosted Aram Khachaturian International Competition; Zhora Sargsyan and Lilit Grigoryan (Armenia) became runners-up at the contest followed by Sona Arshakyan (Russia).
Anahit Dilbaryan (Armenia) was awarded the 3rd Round Participant Diploma.
This year, the contest gathered 36 musicians from 11 countries worldwide, including Armenia, CIS and European states, U.S., Canada, Australia, Lebanon, Spain, Georgia, China, Korea and Dominican Republic.
The contest was organized by Armenian Ministry of Culture, Aram Khachaturian Competition Cultural Foundation and Yerevan Komitas State Conservatory. The general partner of the competition is the Intergovernmental Foundation for Educational, Scientific and Cultural Cooperation (IFESCCO).