Թուրքիան ձերբակալել է հաքերային «Անոնիմ» խմբի 32 անդամների՝ կառավարական կայքերի վրա հարձակումներ գործելու մեղադրանքով, մասին գրում է թուրքական պետական լրատվական «Անադոլու» գործակալությունը:
Ըստ «Անադոլուի» տարածած հաղորդագրության, ենթադրյալ «Անոնիմ» խմբի անդամները ձերբակալվել են 12 քաղաքներում ներառյալ Անկարայում և Ստամբուլում։
Թուրքիան վերջին երկիրն է, որ ձերբակալել է «Անոնիմ» խմբի որոշ անդամների, որոնք պարբերաբար DDOS հարձակումների են ենթարկում կազմակերպությունների և հայտնի ընկերությունների կայքերը։
Մինչ այդ, ուրբաթ օրը իսպանական ոստիկանությունը ձերբակալել էր երեք մարդու, ովքեր կապ ունեին «Անոնիմ» խմբի հետ։ Վերջիններիս մեղադրում են մի շարք բանկերի և ընկերությունների կայքերի հարձակումների վրա, ինչպիսին Sony ընկերությունն է։ Այս ամենից զատ «Անոնիմ» խումբը ուրբաթ օրը թողել էր հաղորդագրություն, որտեղ ասվում էր, որ նրանք պատրաստվում են հարձակվել թուրքական կառավարական կայքերի վրա՝ դեմ դուրս գալով կառավարության ինտերնետը էլ ավելի գրաքննելու առաջարկին։
«Վերջին մի քանի տարում մենք տեսել ենք, թե ինչպես է թուրքական կառավարությունը ճնշումներ գործադրել ինտերնետի վրա, արգելափակել է հազարավոր կայքեր և բլոգեր, քրեական գործեր հարուցել լրագրողների դեմ և այս ամենը դեռ շարունակվում է»,- ասվում էր «Անոնիմ»-ի թողած հաղորդագրության մեջ։
«Անոնիմ» խումբը հայտարարում է, որ նրանք պատրաստվում են օգտագործել Low Orbit Ion Cannon, որը հեշտ գործիք է DDOS հարձակումներ կատարելու համար։ Սակայն անվտանգության փորձագետները նշում են, որ իրավապահ մարմինների համար այդքան էլ բարդ չէ պարզել, թե ով է այն օգտագործում։

13 Июнь 2011 - 11:18 AMT
В Турции арестованы 32 члена хакерской группы “Аноним”, которых обвиняют во взломе сайтов органов управления, пишет турецкое государственное информационное агентство “Анадолу”.
Согласно “Анадолу”, члены группы “Аноним” были арестованы в 12 городах, в том числе в Анкаре и в Стамбуле. Турция – последняя из стран, арестовавшая некоторых членов этой хакерской группы, периодически совершающих DoS-атаки на сайты известных компаний и организаций.
До этого испанская полиция арестовала 3-х членов группы “Аноним”, по всей вероятности, причастных к недавним атакам на сайт компании Sony, а также ряда других компаний и банков.
В пятницу группа оставила сообщение, в котором говорилось, что они готовятся к атакам на сайты органов управления, направленные против предложенной правительством системы интернет-цензуры.
“За последние годы мы стали свидетелями того, как турецкое правительство оказывало давление на Интернет, создавало всевозможные препятствия, блокировало тысячи сайтов и блогов и даже возбуждало уголовные дела против журналистов, и это продолжается до сих пор”, – говорится в сообщении.
Группа “Аноним” заявляет, что они готовы использовать программу Low Orbit Ion Cannon, очень удобную для DDOS-атак. Однако эксперты по безопасности отмечают, что для правовых органов не представляет особого труда определить, кто использует данную программу.