Ալեքսանդր Իրադյանը Հայաստանից և Տիխոն Խրեննիկովը Ռուսաստանից դարձան Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթի «կոմպոզիցիա» անվանակարգի դափնեկիրները: Մրցույթի հաղթողի անունը հայտարարվեց հունիսի 13-ին` մրցույթի հանդիսավոր փակման ժամանակ: Մրցույթի հյուր, Մոսկվայի Չայկովսկու անվան պետական կոնսերվատորիայի ռեկտոր Ալեքսանդր Սոկոլովը նշեց, որ կոմպոզիցիայի ընդգրկումը նշված մրցույթում լավ գաղափար է: Բացի դրանից, ժյուրին երկու մասնակցի` Ելենա Կիրալին Ղրղզստանից և Ժիրայր Շահրիմանյանին Հայաստանից արժանացրեց հատուկ մրցանակի:
Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթը, որին մասնակցելու համար այս տարի Երևան են ժամանել 36 դաշնակահար և 11 կոմպոզիտոր, կայացավ հունիսի 9-13-ը: Այն ընդգրկում էր երաժիշտներ Հայաստանից, ԱՊՀ երկրներից, Եվրոպայից, ԱՄՆ-ից, Կանադայից, Ավստրալիայից, Լիբանանից, Իսպանիայից, Վրաստանից, Չինաստանից, Կորեայի Հանրապետությունից և Դոմինիկյան Հանրապետությունից: Մրցույթի կազմակերպիչներն էին ՀՀ մշակույթի նախարարությունը, «Արամ Խաչատրյան – մրցույթ» մշակութային հիմնադրամը և Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիան: Գլխավոր գործընկերն էր ԱՊՀ-Հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամը:

14 Июнь 2011 - 06:57 AMT
Александр Ирадян из Армении и Тихон Хренников из России стали лауреатами номинации “композиция” на Международном конкурсе имени Арама Хачатуряна. Имя победителя конкурса было объявлено 13-го июня во время торжественного закрытия. Гость конкурса, ректор Московской государственной консерватории имени Чайковского Александр Соколов отметил, что включение номинации “композиция” в программу конкурса было очень хорошей идеей. Кроме того, двух участников – Елену Кирал из Киргизии и Жирайра Шагриманяна из Армении жюри наградило особыми призами.
Международный конкурс имени Арама Хачатуряна, в котором приняли участие 36 пианистов и 11 композиторов, состоялся 9-13 июня. В целом в конкурсе приняли участие музыканты из Армении, стран СНГ, Европы, США, Канады, Австралии, Ливана, Испании, Грузии, Китая, Республики Корея и Доминиканской Республики. Организаторы конкурса – Министерство культуры РА, культурный фонд “Арам Хачатурян – конкурс” и Ереванская государственная консерватория имени Комитаса. Главный партнер – Межгосударственный фонд гуманитарного сотрудничества СНГ.