Google-ը ջնջել է 10 ծրագիր Android market-ից, որոնք պարունակում էին վնասակար կոդեր՝ քողարկված որպես ամենահայտնի և շատ բեռնվող խաղի Angry Birds-ի լրացում (add-ons)։ Այս մասին հայտնում է Gadget Lab-ը։
Ծրագրերը պարունակում էին Plankton կոչվող լրտեսող համակարգը, որը միանում է մի սերվերի և ներբեռնում հեռախոսի մեջ պարունակվող տեղեկությունները, բրաուզերի պատմությունը և այլն։
Այս վնասակար ծրագրերը հայտնաբերել է Հյուսիսային Կարոլինայի համալսարանի ինֆորմատիկայի գիտությունների պրոֆեսոր Քսուքսիան Ջիանգը և հայտնել Google-ին։ Google-ը հենց նույն օրը հեռացրել է դրանք՝ սկսելով հետագա հետաքննությունը։
Պրոֆեսորը նաև այլ վնասակար ծրագրեր է հայտնաբերել իր հետազոտության ընթացքում։ Օրինակ, նա հայտնաբերել է տրոյան վիրուս, որը ծախսում է բջջայինի հաշվի ամբողջ գումարը՝ ուղարկելով մեծաքանակ SMS հաղորդագրություններ։ Ըստ պրոֆեսորի, այդ վիրուսը եղել է Android Market-ում Google-ի՝ դրանք հեռացնելուց դեռևս 3 ամիս առաջ։
Բազմաթիվ ծրագրավորողների համար Android Market-ը առաջարկում է ազատություն, որը որ չես գտնի այլ շուկաներում։ Android Market-ից դուրս այլ շուկաներում ծրագիր գնելը կամ բեռնելն ավելի ռիսկային է։

Google recently removed 10 applications from the Android Market, all of which contained malicious code disguised as add-ons to one of the most popular apps of all time.
According to Gadget Lab, each of the removed apps posed as a cheat or an add-on to Angry Birds, the much-lauded mobile application created by Finnish game development studio Rovio.
A number of the apps in question contained a spyware program called Plankton, which connects to a remote server and uploads phone information like the IMEI number, browser bookmarks and browsing history.
Xuxian Jiang, an assistant professor of computer science at North Carolina State University, initially discovered the malicious applications last week, and reported them to Google. Google suspended the questionable applications the same day, “pending further investigation.”
Jiang found malicious programs other than Plankton in his research. YZHCSMS, for example, is a Trojan horse virus that jacks up your phone bill by sending large amounts of SMS messages to premium numbers. Jiang says apps containing the virus were available on the Android Market for at least three months before Google pulled them.