Հունիսի 14-ին ՀՀ Ճարտարապետության ազգային-թանգարան ինստիտուտում տեղի ունեցավ «Արևմտականացող Ստամբուլի հայ ճարտարապետները» խորագրով ցուցահանդեսի հանդիսավոր բացումը: Հանդիսավոր բացմանը ներկա էին Հրանտ Դինքի կինը` Ռաքել Դինքը, թուրք ճարտարապետ Հասան Գուրույազջըն, ճարտարապետ Մուրադ Հասրաթյանը և մի շարք այլ ճարտարապետներ: Ռաքել Դինքը իր ողջույնի խոսքում բարձր գնահատեց ցուցահանդեսի կազմակերպումը, նշելով, որ չնայած նշված ճարտարապետները այլևս կենդանի չեն, սակայն նրանց կառուցած շենքերը պահում են նրանց հիշատակը: Իր հերթին Հասան Գուրույազջըն հավելեց, որ ցուցահանդեսին ներկայացված ճարտարապետների կառուցած շենքերով չի սահմանափակվում Ստամբուլում հայ ճարտարապետների ավանդը, նրանք եղել են նաև նշված ժամանակաշրջանից առաջ և հետո: «Հայերը մեծ ավանդ են ունեցել Ստամբուլի կառուցման գործում»,-ասել է նա:
Ցուցահանդեսում ներկայացվել են 19-րդ դարում և 20-րդ դարի սկզբին Ստամբուլի քաղաքաշինական դիմագծի ձևավորման մեջ կարևոր դեր ունեցած հայ ճարտարապետների ստեղծագործությունները, որոնք նոր կյանք են տալիս մեր օրերում մոռացության մատնված հայ ճարտարապետներին ու նրանց գործերին:
Ցուցահանդեսն ընդգրկում է ավելի քան 40 հայ ճարտարապետների (Միհրան Ազատյան, Լևոն Կյուրեղյան, Բալյանների մի քանի սերունդ, Պողոս Մագաստար և այլոք) 100-ից ավելի գործերի լուսանկարներ: Ցուցահանդեսի ընթացքում այցելուները առիթ կունենան նյութի վերաբերյալ երկու կարճ ժապավեններ դիտել, տեղեկություններ ստանալ ճարտարապետների և նրանց կառույցների մասին:
Ցուցահանդեսի կազմակերպիչներն են «Հայճար», «Հրանտ Դինք հիմնադրամ», «Ստամբուլը Եվրոպայի 2010-ի մշակութային մայրաքաղաք» կազմակերպությունները, ինչպես նաև ՀՀ Ճարտարապետության ազգային-թանգարան ինստիտուտը:

14 Июнь 2011 - 12:28 AMT
14-го июня в Национальном музее-институте архитектуры РА состоялось открытие выставки ”Армянские архитекторы Стамбула”. На торжественном открытии присутствовали вдова Гранта Динка – Ракел Динк, турецкий архитектор Гасан Гуруяздж, архитектор Мурад Асратян и другие архитекторы. Ракел Динк высоко оценила организацию подобного мероприятия, заметив, что, несмотря на то, что этих зодчих уже давно нет в живых, однако построенные ими здания хранят память о них. В свою очередь, Гасан Гуруяздж добавил, что вклад армянских архитекторов не ограничивается строительством зданий, представленных на выставке. Армяне внесли значительный вклад в строительство всего Стамбула.
На выставке были представлены произведения армянских архитекторов, сыгравших значительную роль в формировании архитектуры Стамбула 19-го и начала 20-го веков, которые напомнили о забытых в наши дни талантливых зодчих и их работах. В экспозицию вошли более 100 фотографий с работами 40 армянских архитекторов (Мигран Азатян, Левон Кюрегян, династия Балаянов, Погос Магастар и др.). Посетители получат возможность посмотреть два коротких видеоролика на эту тему, узнать все об архитекторах и спроектированных ими зданиях.
Организаторы выставки – организации “Айчар”, “Фонд Гранта Динка”, “Стамбул – культурная столица Европы 2010”, а также Национальный музей-институт архитектуры РА.