Հունիսի 15-22-ը Երևանում կայանալու է Ա. Բաբաջանյանի անվան պատանի եւ երիտասարդ դաշնակահարների միջազգային մրցույթ-փառատոնը, որի շրջանակներում Հայաստանը, ԼՂՀ-ն, Վրաստանը, Ղազախստանը և Իրանը ներկայացնող 112 պատանի և երիտասարդ դաշնակահարները կմրցեն լավագույնի կոչման համար:
Ինչպես լրագրողների հետ զրույցում նշեց մրցույթ-փառատոնի գեղարվեստական խորհրդի նախագահ Արմեն Հարությունյանը, մրցույթն անց է կացվելու 3 տարիքային խմբերում. մինչև 10 տարեկան, 11-14 տարեկան և 15-17 տարեկան: Առաջին երկու խմբերի մասնակիցները հանդես կգան մեկ, իսկ երրորդ տարիքային խմբի մասնակիցները` երկու փուլերով: Բոլոր տարիքային խմբերում պարտադիր պայման է Առնո Բաբաջանյանի ստեղծագործությունների կատարումը: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի լատվիական երաժշտական ակադեմիայի պրոֆեսոր Րաֆֆի Խարաջանյանը իր հերթին նշեց, որ այս մրցույթը լավագույն ձևերից մեկն է Բաբաջանյանի ստեղծագործությունները աշխարհում հայտնի դարձնելու համար:
Ժյուրիի կազմում ընդգրկված են հայտնի մանկավարժներ և երաժիշտներ: Ժյուրիի անդամներ են Լատվայից Րաֆֆի Խարաջանյանը, Վրաստանից Լիա Նիկաբաձեն, Ռուսաստանից Ալլա Շարովան, Ղազախստանից Գուլժամիլյա Մուհամեջանովան, Հայաստանից Արմինե Գրիգորյանը և Սուրեն Զաքարյանը:
Բացի ժյուրիի կողմից տրված մրցանակներից, Հայաստանում գործող մի շարք կազմակերպություններ մասնակիցներին կպարգևատրեն իրենց սեփական մրցանակներով: Երևանի ոսկերչական գործարանում պատրաստվել են Առնո Բաբաջանյանի պատկերով մեդալներ:

15 Июнь 2011 - 08:24 AMT
С 15 по 22 июня в Ереване состоится Международный конкурс-фестиваль юных и молодых пианистов имени А. Бабаджаняна, в рамках которого 112 юных и молодых исполнителей, представляющих Армению, НКР, Грузию, Казахстан и Иран, будут бороться за звание лучшего пианиста.
Конкурс пройдет в трех возрастных группах: до 10 лет, с 11 до 14 лет и с 15 до 17 лет, отметил в беседе с журналистами председатель художественного совета конкурса-фестиваля Армен Арутюнян. В первых двух возрастных группах конкурс пройдет одним туром, а в третьей – конкурс пройдет в два тура. Во всех возрастных группах обязательным условием является исполнение произведений Арно Бабаджаняна. Профессор Латвийской музыкальной академии ЮНЕСКО Раффи Хараджанян, в свою очередь, заметил, что конкурс – наилучшее средство представить миру произведения Арно Бабаджаняна.
В состав жюри вошли известные педагоги и музыканты, такие как Раффи Хараджанян из Латвии, Лия Никабадзе из Грузии, Алла Шарова из России, Гульджамиля Мухаммеджанова из Казахстана, Армине Григорян и Сурен Закарян из Армении.
Кроме призов, которые подготовило жюри, участники получат подарки от ряда организаций Армении. На Ереванском ювелирном заводе специально для конкурса изготовлены медали с изображением Арно Бабаджаняна.