Հունիսի 14-ին Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը ՀՀ սփյուռքի նախարարության հովանավորությամբ կայացավ Համահայկական պատանեկան սիմֆոնիկ նվագախմբի համերգը` նվիրված Հայաստանի Հանրապետության անկախության 20-ամյակին:
Համերիգին ներկա էին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ, կոմպոզիտոր Էդուարդ Միրզոյանը, արվեստագետներ և այլք:
Համահայկական պատանեկան սիմֆոնիկ նվագախումբը հիմնադրվել է ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի և Էդուարդ Եսայանցի նախաձեռնությամբ: Վերջինս նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավարն է և գլխավոր դիրիժորը: Առաջին քայլերը կատարվել են շուրջ երկու տարի առաջ:
Ծրագրում ընդգրկված էին Կոմիտասի, Հայդնի, Մոցարտի, Բեթհովենի և Վերդիի ստեղծագործությունները: Պատանի երաժիշտները ստեղծագործությունները կատարեցին նվագախմբի գլխավոր խորհրդական Էդուարդ Թոփչյանի և նվագախմբի դիրիժոր Ներսես Մկրտչյանի ղեկավարությամբ:
Նվագախումբը նախատեսում է Հայաստանի Հանրապետության անկախության 20-ամյակին նվիրված համերգներով հանդես գալ նաև Գյումրիում և Արցախում:

15 Июнь 2011 - 12:14 AMT
Всеармянский юношеский симфонический оркестр выступил с концертом, посвященным независимости Армении
14-го июня в Доме камерной музыки имени Комитаса при поддержке Министерства диаспоры РА состоялся концерт Всеармянского юношеского симфонического оркестра, посвященный 20-летию независимости Республики Армения.
На концерте присутствовали министр диаспоры РА Грануш Акопян, заслуженный деятель искусств, композитор Эдуард Мирзоян и др.
Всеармянский юношеский симфонический оркестр был основан по инициативе министра диаспоры РА Грануш Акопян и художественного руководителя и главного дирижера оркестра Эдуарда Есаянца. Свои первые шаги ансамбль сделал еще два года назад.
В программу концерта вошли произведения Комитаса, Гайдна, Моцарта, Бетховена и Верди. Произведения были исполнены под руководством главного консультанта оркестра Эдуарда Топчяна и дирижера оркестра Нерсеса Мкртчяна.
Оркестр планирует также выступить с концертами, посвященными 20-летию независимости Армении, в Гюмри и Арцахе.