Հունիսի 16-ին Հ. Պարոնյանի անվան պետական երաժշտական կոմեդիայի թատրոնում կկայանա ՌԴ ժողովրդական արտիստ Վլադիմիր Դևյատովի «ЯR-марка» խմբի համերգը` նվիրված Ռուսաստանի օրվան:
Համերգն իրականացվում է հայ-ռուսական մշակութային համագործակցության շրջանակներում` Հայաստանում ռուսական մշակույթի սեզոնների ծրագրով: Վլադիմիր Դևյատովն ավարտել է Գնեսինների անվան երաժշտական-մանկավարժական ինստիտուտի ժողովրդական մեներգի բաժինը: 1985 թ. նրա կողմից ստեղծվել է «Ռուսական մեղեդիներ» ժողգործիքների անսամբլը, որի կազմում հանդես է եկել որպես մեներգիչ, արժանանալով մի շարք հեղինակավոր մրցույթների և փառատոների դափնեկրի կոչման: Նա ռուսական ժողովրդական երգեցողության դպրոցի միակ ներկայացուցիչն է, ով արժանացել է «Սան-Մարինո միջազգային գիտությունների ակադեմիայի արվեստի պատվավոր մագիստրոսի» կոչմանը (1995 թ.):
2004 թ. Վլադիմիր Դևյատովը ստեղծել է «ЯR-марка» ֆոլկ համույթը, որի կազմում հանդես են գալիս 8 վոկալիստներ, 8 պարողներ և 6 երաժիշտ-կատարողներ: «ЯR-марка» ֆոլկ համույթի վոկալ մասը կազմվել է Ռուսաստանի մարզերի ներկայացուցիչներից, ինչի շնորհիվ Ռուսաստանի տարբեր աշխարհագրական մարզերին բնորոշ ձայնային բազմազանությունը երգչախմբի համար ապահովել է յուրահատուկ հնչողություն:
«ЯR-марка»-ի գործիքային մասը ժամանակակից երաժշտական տարբեր ուղղությունների ազդեցության կրողն է, ինչի շնորհիվ խմբի երաժշտական ներկապնակի մեջ ընդգրկվել են ոչ միայն ժողովրդական գործիքներ (բայան, բալալայկա, դոմրա և այլն ), այլև ժամանակակից տեխնիկա (հարվածային գործիքներ, սինթեզատոր, հատուկ էֆեկտներ): Անսամբլի գործիքային մասի միջուկը կազմում են «Ռուսական մեղեդիներ» անսամբլի երաժիշտները:

16-го июня в Государственном театре музыкальной комедии имени А. Пароняна состоится концерт фолк-группы «ЯR-марка» народного артиста РФ Владимира Девятова, посвященный дню России.
Концерт реализуется в рамках армяно-российского культурного сотрудничества с программой сезонов российской культуры в Армении. Владимир Девятов окончил факультет сольного народного пения Музыкально-педагогического института им. Гнесиных. 1985 году Девятовым был создан ансамбль народных инструментов «Русские напевы», в котором он выступал в качестве солиста-вокалиста. Девятов является лауреатом ряда известных конкурсов и фестивалей. Он единственный представитель русской народной певческой школы, удостоенный звания "Почетный магистр искусств Международной академии наук Сан-Марино" (1985 г).
В 2004 г. Владимир Девятов создал фолк-группу «ЯR-марка», в составе которой выступают 8 вокалистов, 8 танцоров и 6 музыкантов-исполнителей. Созданный им коллектив «ЯR-марка» объединил молодых талантливых исполнителей народной песни из различных регионов России, и, благодаря вокальному разнообразию, присущему представителям этих регионов и особому звучанию песен, был обеспечен успех группы.
Фолк-группа «ЯR-марка» использует не только народные инструменты (баян, балалайка, домра и др.), но и современную технику (ударные инструменты, синтезатор, особые эффекты). Ядро группы инструменталистов ансамбля составляют музыканты “Русских напевов”.