Երևան քաղաքի պատմության թանգարանում հունիսի 17-ին բացվել է օրիգամիի` ճապոնական թղթարվեստի նմուշների, բարեգործական ցուցահանդես-վաճառքը, որից գոյացած ողջ հասույթը կուղարկվի Մոսկվա`Ճապոնիայի դեսպանատուն, մարտի 11-ի երկրաշարժից տուժած շրջաններից մեկի մանկական որևէ հաստատության վերականգնման հիմնադրամին: Ցուցահանդեսին ներկայացված են Գեղագիտության ազգային կենտրոնի սաների շուրջ 500 աշխատանքներ:
Ցուցահանդեսի բացման արարողությանը ելույթ ունեցավ ՀՀ ԱԳՆ Ասիայի, Աֆրիկայի և Օվկիանիայի վարչության պետ Աշոտ Ոսկանյանը, նշելով, որ 1988 թ-ի երկրաշարժից հետո Հայաստանին մեծ օգնություն ցուցաբերեց Ճապոնիան, և հայերը պետք է դա միշտ հիշեն: Ցուցահանդեսի ընթացքում կայացավ կոմպոզիտոր Շուշան Սարգսյանի «Վերածնվիր Ճապոնիա» երգի պրեմիերան, որին բարեգործական հիմունքներով մասնակցում էին հայ էստրադայի ներկայացուցիչները:
Ցուցահանդեսի համակարգող Կարինե Փիլիպոսյանը լրագրողներին հայտնեց, որ նպատակը Ճապոնիային օգնելն է, անկախ նրանից, թե որքան գումար կհավաքվի վաճառքի արդյունքում: «Իմ կարծիքով Ճապոնիան կգնահատի այս քայլը, ոչ թե փոքրիկ գումար տրամադրելու համար, այլ որ դա արվել է սրտանց`երեխաների կողմից», ասաց Փիլիպոսյանը:
Մարտի 11-ին Ճապոնիայում տեղի ունեցավ 9.0 մագնիտուդով երկրաշարժ, որն առաջացրեց 10 մ բարձրությամբ ցունամի: Ըստ վերջին պաշտոնական տվյալների, զոհվածների ու անհայտ կորածների թիվը հասնում է 5,9 հազարի: Երկրաշարժի արդյունքում խափանվել է «Ֆուկուսիմա-1» ատոմակայանի սառեցման համակարգը: Վթարի հետևանքով երկու պայթյուն է տեղի ունեցել՝ առաջին և երրորդ էներգաբլոկներում: Արտակարգ իրավիճակ է հայտարարված հարևան «Ֆուկուսիմա-2» ատոմակայանում, որտեղ նույնպես խափանվել է սառեցման համակարգը: 30 կմ շառավիղով բնակչությունը տարհանվել է: Ճապոնիային տարերային աղետի հետևանքները վերացնելու նպատակով օգնություն են առաջարկել աշխարհի տասնյակ երկրներ, այդ թվում նաև Հայաստանը: Տարերային աղետի զոհերի ընդհանուր թիվը գերազանցել է 11 հազարը:

17 Июнь 2011 - 09:34 AMT
17-го июня в Музее истории Еревана открылась выставка-продажа образцов японского искусства складывания фигур из бумаги – оригами, средства от которой будут переведены посольству Японии в Москве для передачи их в фонд какого-либо детского учреждения, пострадавшего от разрушительного землетрясения 11 марта. На выставке представлено более 500 работ учеников Национального эстетического центра.
На церемонии открытия выставки выступил начальник управления МИД РА по странам Азии, Африки и Океании Ашот Осканян, отметив, что после спитакского землетрясения 1988 года Япония оказала Армении значительную помощь, армяне должны всегда помнить об этом. Во время выставки состоялась премьера песни композитора Шушан Саркисян “Возродись, Япония”, которую на благотворительных началах исполнили артисты армянской эстрады.
Одна из организаторов выставки Карине Пилипосян заявила журналистам, что целью выставки является помощь Японии, независимо от того, какая сумма наберется в итоге мероприятия. “По-моему, в Японии оценят этот шаг, не по размеру суммы, а по тому, что это сделано детьми и от всего сердца”, – сказала Карине Пилипосян.
11-го марта в Японии произошло разрушительное землетрясение магнитудой 9.0 баллов, вызвавшее цунами, высота волн которого достигала 10 метров. Согласно последним официальным данным, число погибших и пропавших без вести превысило 5,9 тысяч человек. В результате землетрясения произошел сбой в системе охлаждения реактора АЭС “Фукусима-1”. Сбой спровоцировал два взрыва: в первом и втором энергоблоках. Особое положение объявлено на соседней АЭС “Фукусима-2”, у которой также возникли проблемы в системе охлаждения. Территория радиусом 30 км от АЭС объявлена зараженной зоной, население эвакуировано. Десятки стран предложили Японии посильную помощь в преодолении последствий природной катастрофы, в том числе и Армения. Общее число жертв землетрясения и цунами превысило 11 тысяч человек.