2011 թ. հուլիսի 6-ից Հայաստանի ազգային պատկերասրահում կգործի տպագիր գրաֆիկայի ցուցահանդես (160 աշխատանք)` նվիրված սյուրռեալիստական ուղղության այնպիսի ճանաչված նկարիչների, ինչպիսիք են Սալվադոր Դալին, Հանս Բելմերը, Լեոնոր Ֆինին, Ջորջո դե Կիրիկոն: Կներկայացվեն նաև աբստրակցիոնիզմի հիմնադիր Վասիլի Կանդինսկու գրաֆիկական թերթերը (քսիլոգրաֆիա)` Արժիլե պատկերասրահի (ԱՄՆ, ք. Լոս Անջելոս) տնօրեն Քրիստին Արժիլեի հավաքածուից:
Կցուցադրվեն նաև հայ նկարիչների ստեղծագործություններ, ովքեր կրել են սյուրռեալիզմի ազդեցությունը կամ հարել են այդ ուղղությանը` Ե. Քոչար, Հ. Հակոբյան, Լ. Թութունջյան, Գ. Խաչատրյան, Ս. Փարաջանով և այլք:
Արժիլեների ընտանիքին է պատկանում Սալվադոր Դալիի պղնձափորագրության ամենամեծ հավաքածուն, որոնցից 120 օֆորտ կցուցադրվի Երևանում, այդ թվում` «Մալդորորի երգերը», «Դիցաբանություն», «Ֆաուստ», «Հիպպի» և այլ շարքեր: Աշխատանքների մեծ մասը ստեղծվել են 1934-1973 թվականներին և ընդգրկվել XX դարի փորագրության ոսկե ֆոնդում:
Դալին օֆորտով տարվել է 1930-ական թվականների սկզբին: 1934 թ. նա նկարազարդել է «Մալդորորի երգերը»` կոմս Լոթրեամոնի «Իզիդոր Դյուկաս» պոեմը, որը Զիգմունդ Ֆրոյդի «Երազների մեկնության» հետ մեկտեղ մեծ ազդեցություն է ունեցել Դալի-սյուրռեալիստի կայացման գործում: Նույն թվականին Փարիզում նա հանդիպել է հայտնի նկարահավաք և հրատարակիչ Պիեռ Արժիլեին: Այս հանդիպումը շուրջ կեսդարյա բեղմնավոր համագործակցության սկիզբ է հանդիսացել: 1971 թվականին Պիեռ Արժիլեն Փարիզում բարոն Պետիեից ձեռք է բերել «Մալդորորի երգերը» շարքի օֆորտային տախտակները: Արժիլեն աջակցել է նաև Դալիի փորձերին` պղնձափորագրության տեխնիկայով, որոնք հետագայում մարմնավորվեցին գրաֆիկական տասը շարքերում:

С 6-го июля в Национальной галерее Армении откроется выставка печатной графики (160 работ), посвященная художникам-сюрреалистам Сальвадору Дали, Гансу Беллмеру, Леонору Фини, Джорджо де Кирико. Будут представлены графические газеты (ксилография) основателя абстракционизма Василия Кандинского из коллекции директора галереи Аржиле (Лос-Анджелес, США) Кристин Аржиле.
Будут показаны также работы армянских художников-сюрреалистов Е. Кочара, О. Акопяна, Л. Тутунджяна, Г. Хачатуряна, С. Параджанова и др.
Семье Аржиле принадлежит самая большая коллекция медных гравюр Сальвадора Дали, 120 офортов из которой будут выставлены в Ереване, в их числе “Песни Мальдороро”, “Мифология”, “Фауст”, “Хиппи” и др. Большая часть работ создана в период с 1934 по 1973 годы, она включена в Золотой фонд гравюры XX века.
Дали заинтересовался офортом в начале 1930-х годов, в 1934 году он сделал иллюстрации к поэме графа Лотреамона “Изидор Дюкас” – “Песни Мальдороро”, в том же году он встретился с известным коллекционером и издателем Пьером Аржиле. Эта встреча стала началом полувекового плодотворного сотрудничества . В 1971 году в Париже Пьер Аржиле приобрел у барона Петье несколько гравюр из ряда “Песни Мальдороро”.