2011 թ. հուլիսի 6-ից Հայաստանի ազգային պատկերասրահում կգործի տպագիր գրաֆիկայի ցուցահանդես (160 աշխատանք)` նվիրված սյուրռեալիստական ուղղության այնպիսի ճանաչված նկարիչների, ինչպիսիք են Սալվադոր Դալին, Հանս Բելմերը, Լեոնոր Ֆինին, Ջորջո դե Կիրիկոն: Կներկայացվեն նաև աբստրակցիոնիզմի հիմնադիր Վասիլի Կանդինսկու գրաֆիկական թերթերը (քսիլոգրաֆիա)` Արժիլե պատկերասրահի (ԱՄՆ, ք. Լոս Անջելոս) տնօրեն Քրիստին Արժիլեի հավաքածուից:
Կցուցադրվեն նաև հայ նկարիչների ստեղծագործություններ, ովքեր կրել են սյուրռեալիզմի ազդեցությունը կամ հարել են այդ ուղղությանը` Ե. Քոչար, Հ. Հակոբյան, Լ. Թութունջյան, Գ. Խաչատրյան, Ս. Փարաջանով և այլք:
Արժիլեների ընտանիքին է պատկանում Սալվադոր Դալիի պղնձափորագրության ամենամեծ հավաքածուն, որոնցից 120 օֆորտ կցուցադրվի Երևանում, այդ թվում` «Մալդորորի երգերը», «Դիցաբանություն», «Ֆաուստ», «Հիպպի» և այլ շարքեր: Աշխատանքների մեծ մասը ստեղծվել են 1934-1973 թվականներին և ընդգրկվել XX դարի փորագրության ոսկե ֆոնդում:
Դալին օֆորտով տարվել է 1930-ական թվականների սկզբին: 1934 թ. նա նկարազարդել է «Մալդորորի երգերը»` կոմս Լոթրեամոնի «Իզիդոր Դյուկաս» պոեմը, որը Զիգմունդ Ֆրոյդի «Երազների մեկնության» հետ մեկտեղ մեծ ազդեցություն է ունեցել Դալի-սյուրռեալիստի կայացման գործում: Նույն թվականին Փարիզում նա հանդիպել է հայտնի նկարահավաք և հրատարակիչ Պիեռ Արժիլեին: Այս հանդիպումը շուրջ կեսդարյա բեղմնավոր համագործակցության սկիզբ է հանդիսացել: 1971 թվականին Պիեռ Արժիլեն Փարիզում բարոն Պետիեից ձեռք է բերել «Մալդորորի երգերը» շարքի օֆորտային տախտակները: Արժիլեն աջակցել է նաև Դալիի փորձերին` պղնձափորագրության տեխնիկայով, որոնք հետագայում մարմնավորվեցին գրաֆիկական տասը շարքերում:

On July 6, an exhibition of printed graphics (160 works) dedicated to surrealist artists Salvador Dali, Hans Bellmer, Leonor Fini, Giorgio de Chirico will open in the National Gallery of Armenia.
Graphic newspapers (xylography) of the founder of abstract art Wassily Kandinsky from the collection of the director of Argyle gallery (Los-Angeles, U.S.) Christine Argyle will be showed.
Works of Armenian surrealist artists Yervand Kochar, Hakob Hakobian, Levon Tutundzhyan, Gayane Khachaturian, Sergei Parajanov and others will be displayed as well.
The Argyle possesses the largest copper engraving collection of Dali, 120 etchings. Some of them including Songs of Maldoror, Mythology, Faustus, Hippie and others will be displayed in Yerevan. Most works were created in the period from 1934 to 1973; the collection is included in the Gold Engraving Fund of XX century.
Dali got interested in etching at early 1930-ies, in 1934 he made illustrations to the poem of Comte de Lautreamont Isidore Lucien Ducasse known as Songs of Maldoror. The same year he met the famous collector Pierre D’argyll. This meeting benchmarked beginning of 50-years fruitful cooperation.