2011 Mobile Telecompaper կոնֆերանսի ժամանակ, Nokia Եվրոպայի փոխնախագահ Վիկտոր Սայսը ասել է, որ առաջին Nokia WP7 հեռախոսը շուկայում կհայտնվի 2011-ին։ Նա անգամ ասել է, որ այդ պահին իր գրպանում մեկ օրինակ կա, սակայն ցույց չի տա, քանի որ մինչ արտադրական նախատիպ է։ Այս մասին հաղորդում է Mashable-ը։
Ի սկզբանե, Nokia-ն հայտնել էր, թե Windows Phone 7-ով աշխատող հեռախոսները շուկա կդուրս կգան 2012-ին։
Nokia-ն քաջ գիտակցում է շուկայում իր սմարթֆոնների գնման անկումը, միակ բանը որ նրանք կարող էին անել Symbian-ից և MeeGo-ից հրաժարվելուց հետո, դա, իհարկե, Windows Phone 7-ով հեռախոսների արտադրությունն է որպես հիմնական պլատֆորմ սմարթֆոնների համար։
Nokia-ն ծրագրել է թողարկել առաջին Windows Phone 7 հեռախոսները եվրոպական 6 երկրներում՝ Նիդերլանդներում, Ֆրանսիայում, Իտալիայում, Իսպանիայում և Մեծ Բրիտանիայում։ Հետաքրքիր է, որ Nokia-ն, հիմնադրված լինելով Ֆինլանդիայում, այն չի ընդգրկել այդ երկրների շարքում։

At 2011 Mobile Telecompaper conference, Vice President of Nokia Europe Victor Saeijs announced that the first Nokia WP7 devices will hit the market in 2011. As Mr. Saeijs noted, he had one in his pocket, yet chose not to share the early pre-production prototype with the audience, according to Mashable news blog.Originally, the first Windows Phone 7 devices manufactured by Nokia were slated to hit the market in 2012, but now Nokia chose to push the pace.
As the blog reported, Nokia is very aware of its plummeting smartphone market share, but the only thing it can do at this point after abandoning Symbian and MeeGo and switching to Windows Phone 7 as its main smartphone platform is try to speed up its roadmap.
Nokia plans to launch the first Windows Phone 7 devices in six European countries: The Netherlands, France, Germany, Italy, Spain and the UK. Interestingly, Finland the country Nokia is based in is absent from the list.