«Ժառանգ» մշակութային ՀԿ-ի նախաձեռնությամբ մեկնարկել է «Նոր Մեդիա Դպրոց» նախագիծի պիլոտային փուլը։ Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում պատմեց նախագծի հեղինակ և «Ժառանգ» ՀԿ-ի հիմնադիր անդամ Կարեն Վրթանեսյանը, նախագիծն իրենից ներկայացնում է 4 շաբաթյա՝ 8 դասընթաց-սեմինար, որի ընթացքում մասնակիցները սովորում են ինչպես բացել սեփական բլոգը, ինչպես գրել ինտերնետում, ինչպես հետաքրքիր գրել և այլ բաներ։Ըստ Կարեն Վրթանեսյանի, «Նոր մեդիա դպրոցի» նպատակն է հայկական բլոգոսֆերայում նոր որակյալ անուններ հայտնաբերել և ինտերնետում ավելացնել հայալեզու բովանդակությունը։
«Սեմինարներն անվճար են, կարող են մասնակցել 18-35 տարեկան բոլոր հետաքրքրվողները, ովքեր տիրապետում են հայերեն լեզվին։ Կարևորը, որ մասնակիցները ձեռք բերեն հմտություններ և բլոգերի համար գրելու սկզբունքները սովորեն»,-նշեց Կարեն Վրթանեսյանը։
Մասնակիցներին ընտրելու են 2 փուլից բաղկացած մրցութային կարգով։ 1-ին փուլը հարցաշարն է, իսկ 2-րդը՝ օնլայն հարցազրույցը։ Յուրաքանչյուր դասընթացի համար կընտրվեն 12-16 հոգի։ Դասընթացները տևելու են մինչև դեկտեմբեր։ «Մենք փորձելու ենք հասկանալ, ինչքան ցանկություն ունի գրելու, ստեղծագործական ջիղ կա թե ոչ։ Մասնակիցներին պարապմունքներից դուրս օնլայն գրառումներ անելու և վերլուծելու առաջադրանքներ են տրվելու», – ավելացրեց Կարեն Վրթանեսյանը։
«Նոր մեդիա դպրոցում» դասավանդելու են բլոգերներ Սամվել Մարտիրոսյանը, Արթուր Պապյանը, ովքեր կպատմեն, թե ինչպես արդյունավետ գրել, ինչպես անել, որ մարդիկ կարդան և այլն։
Բլոգեր և լրագրող Արթուր Պապյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց, որ իր կարծիքով հայկական բլոգոսֆերայում հետաքրքիր միտում է նկատվում։
«Բլոգերը սկսել են քչանալ, իսկ ով շարունակում է գրել՝ լրջանալ։ Ովքեր ուզում են ավելի ծանրակշիռ հանդես գալ լուրջ են վերաբերվում իրենց յուրաքանչյուր գրառմանը, իսկ մյուսները, ովքեր դադարում են գրել, անցնում են սոցիալական ցանցերում քննարկումների։ Եթե նախկինում ռուսալեզու բլոգեր էին բացում, այժմ զգացվում է, որ սկսել են ավելի շատ հայերեն գրել։ Ցանկացած նման սեմինար մարդուն ինքնաարտահայտվելու հնարավորություն է տալիս»,- նշեց Արթուր Պապյանը։
Նախագիծը հովանավորում է «ԱրմենՏել» ընկերությունը՝ տրամադրելով համապատասխան սարքավորումներ և ուսումնական տարածք։
«ԱրմենՏել»-ի հասարակայնության հետ կապերի ղեկավար Անուշ Բեղլոյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին ասաց, որ ընկերությանը հետաքրքրում են նոր մեդիաների զարգացումները։
«Մենք տեսնում ենք ինտերնետում, սոցիալական ցանցերում և բլոգոսֆերայում առկա ակտիվությունը, օգտագործողների հետաքրքրությունը արծարծվող թեմաների հանդեպ և քննարկումները, ինտերնետ այցելողների զգալի աճ կա։ Մենք խրախուսում ենք երիտասարդների ծանոթությունը նոր մեդիա ոլորտին, հայալեզու բովանդակության ավելացումը»,- նշեց Անուշ Բեղլոյանը։
«Նոր Մեդիա Դպրոցն» ունի նաև իր կայքը, որտեղ կարելի է ծանոթանալ դպրոցի նորություններին և մասնակցելու պայմաններին։

По инициативе общественной организации “Жаранг” стартовал проект “Новая школа Медиа”. Автор проекта и член общественной организации “Жаранг” Карен Вртанесян сказал корреспонденту PanARMENIAN.Net, что проект представляет собой четырехнедельные курсы-семинары, на которых участники научатся открывать собственные блоги, делать в них записи, узнают, как интереснее написать и т.д.
По мнению Карена Вртанесяна, целью новой школы Медиа является открытие новых имен в армянской блогосфере. “Семинары бесплатные, в них могут участвовать все желающие в возрасте от 18 до 35 лет, владеющие армянским языком. Главное, чтобы участники овладели основными навыками и принципами работы в блоге”, – сказал Вртанесян.
Участников выбирают на конкурсной основе в два этапа. Первый этап – тестовый, второй этап – онлайн-интервью. Для каждого курса будут выбраны по 12-16 человек. Курсы продолжатся до декабря.
“Мы попытаемся понять, как сильно их желание писать, есть ли у них творческая жилка. Участники получат возможность вне занятий делать онлайн-записи и анализировать”, – добавил Карен Вртанесян.
В новой Медиа школе будут преподавать блогеры Самвел Мартиросян, Артур Папян.
Блогер и журналист Артур Папян в беседе с журналистом PanARMENIAN.Net сказал, что в армянской блогосфере наблюдаются интересные тенденции: “ Блогов становится все меньше, а оставшиеся становятся более серьезными. Одни хотят более серьезно представиться и с ответственностью подходят к каждой записи, другие прекращают писать и переходят к обсуждениям в социальных сетях. Если в прошлом открывались в основном русскоязычные блоги, то теперь чувствуется большее стремление писать на армянском языке. Подобные семинары дают каждому возможность самоутверждения”.
Спонсором проекта является компания “АрменТел”, предоставляющая необходимое оборудование и территорию.
Руководитель отдела по связям с общественностью компании Ануш Беглоян сказала корреспонденту PanARMENIAN.Net, что компанию интересуют новые развития в социальных Медиа.
“Мы наблюдаем повышенную активность в социальных сетях и блогосферах, интерес пользователей к разного рода темам и обсуждениям, увеличилось число посетителей Интернета. Мы поддерживаем стремление молодежи к ознакомлению с блогосферами, рады, что армянский язык стал преобладать в социальных Медиа”, – отметила Ануш Беглоян.
У новой школы Медиа есть собственный сайт, на котором можно ознакомиться с условиями участия и новостями школы.