Հունիսի 17-ին լրացավ մեծ բանաստեղծ Պարույր Սևակի մահվան 40-ամյակը: Այս առիթով Հայաստանի տարբեր հաստատություններում տեղի են ունեցան հիշատակի միջոցառումներ, այցելություն դեպի գրողի շիրիմը: Երևանի Հր. Ղափլանյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնի «Անվերջ վերադարձ» ներկայացումը նվիրված էր այդ օրվան:
Պարույր Սևակը (Պարույր Ռաֆայելի Ղազարյանը) ծնվել է 1924 թ. հունվարի 24-ին Արարատի շրջանի Չանախչի (ներկայիս Զանգակատուն, Արարատի մարզ) գյուղում։ Գրել ու կարդալ սկսել է հինգ տարեկանից: 1940 թվականին դպրոցը գերազանց առաջադիմությամբ ավարտելով՝ ընդունվել է Երևանի պետական համալսարանի բանասիրության ֆակուլտետ։ «Սովետական գրականություն» ամսագրում տպագրվել են նրա առաջին երեք բանաստեղծությունները, Պարույր Սևակ ստորագրությամբ։ Առաջին անգամ տպագրվելիս՝ գրական ամսագրի խմբագիր Ռուբեն Զարյանը առաջարկել է նրան «Սևակ» կեղծանունը, ի հիշատակ բանաստեղծ Ռուբեն Սևակի, ով եղեռնի զոհ էր դարձել։
Պարույր Սևակը բազմաթիվ ստեղծագործությունների հեղինակ է: Առավել հայտնի է նրա «Մարդը ափի մեջ» բանաստեղծությունների ժողովածուն և «Անլռելի զանգակատուն» պոեմը:

18 Июнь 2011 - 11:29 AMT
17-го июня исполнилось 40 лет со дня смерти поэта Паруйра Севака. По этому поводу во многих учреждениях Армении состоялись различные мероприятия, посвященные памяти поэта, а также посещение могилы писателя. Этому дню посвящен спектакль “Бесконечное возвращение”, поставленный в Ереванском государственном драматическом театре им Г. Капланяна.
Паруйр Севак (Паруйр Рафаэлович Казарян) родился 24 января 1924 года в деревне Чанахчи Араратского района (ныне – Зангакатун в Араратской области). Начал читать и писать с пяти лет. В 1940 году с отличием окончил школу и поступил на филологический факультет Ереванского государственного университета. Первые три его стихотворения под псевдонимом “Паруйр Севак” были напечатаны в журнале “Советская литература”. Этот псевдоним ему предложил использовать редактор журнала Рубен Закарян в память о поэте Рубене Севаке, ставшем жертвой Геноцида армян.
Паруйр Севак является автором множества произведений, самые известные из которых – сборник стихов “Человек на ладони” и поэма “Несмолкающая колокольня”.