«Queen's Club» մրցաշարից հետո Նալբանդյանը հանդես է գալու Լոնդոնի «Boodles Challenge» մրցաշարին, որը տեղի է ունենալու հունիսի 14-18-ը: Այդ մրցումները նրա համար նախապատրաստական են լինելու «Ուիմբլդոնից» առաջ, որը մեկնարկում է հունիսի 20-ին:
Հունիսի 14-ին Լոնդոնում մեկնարկել է Boodles Challenge մրցաշարը: Առաջին շրջանում արգենտինահայ թենիսիստ Դավիթ Նալբանդյանը հանդիպել է աշխարհի 12-րդ ռակետ սերբ Վիկտոր Տրոիցկու հետ: 24-րդ ռակետ Նալբանդյանը, չնայած նրան, որ առաջին սեթում զիջեց Տրոիցկուն 3:6 հաշվով, երկու վերջին սեթերում կարողացավ հաղթել 7:6, 10:4 հաշվով:
Դա թենիսիստների հինգերորդ պաշտոնական հանդիպումն էր, 4:1 հաշվով առջևում է Նալբանդյանը:
Boodles Challenge-ի երկրորդ շրջանում Նալբանդյանը հաջորդ հանդիպումը կունենա հունիսի 16-ին, սակայն մրցակիցը դեռևս հայտնի չէ:
Շախմատ. Պրահայում ընթացող շախմատային փառատոնի շրջանակներում իրենց հանդիպումները շարունակում են հայ գրոսմայստեր Սերգեյ Մովսիսյանը և Դավիթ Նավարան Չեխիայից:
Գրոսմայստերներն արդեն նախատեսված 6 պարտիաներից հանդես են եկել 3-ում: Առայժմ հաշիվը հավասար է` 1.5:1.5: Հունիսի 16-ին շախմատիստները հանգստանում են և շարունակելու են իրենց խաղերը հունիսի 17-ին:
Շախմատիստների հանդիպումներն ավարտվելու են հունիսի 19-ին: Շախմատային փառատոնի հատուկ հյուրն աշխարհի չեմպիոն Վիշվանաթան Անանդն է (Հնդկաստան):
Հունիսի 15-24-ը Ջերմուկում կայանալու է Կարեն Ասրյանի չորրորդ հուշամրցաշարը, որն այս տարի ներկայացուցչական է լինելու, քանի որ դրա արդյունքները հնարավորություն են տալու տղամարդկանց և կանանց կատարել գրոսմայստերների նորմերը: Մասնակցության հայտեր են ներկայացրել 6 երկրների շախմատիստներ` Հայաստան, Վրաստան, Ռուսաստան, Իրան, ԱՄՆ և Ղազախստան:
Մրցաշարային ֆոնդը կազմում է 15 հազար դոլար:
Ֆուտբոլ. Հունիսի 15-ին Հանքավանի մարզաբազայում կայացավ Հայաստանի և Վրաստանի ֆուտբոլի մինչև 16 տարեկանների հավաքականների միջև նախատեսված երկու ընկերական հանդիպումներից առաջինը: Երկրորդ տարին անընդմեջ երկու երկրների հավաքականները ուսումնամարզական հավաք են անցկացնում Հանքավանում և այդ ընթացքում անցկացնում ընկերական հանդիպումներ: 2010թ-ին Հայաստանի հյուրն էր Վրաստանի մինչև 17 տարեկանների ընտրանին, որի հետ հանդիպումներում գրանցվել էր միևնույն 0:0 հաշիվը: Այս անգամ էլ թիմերը չկարողացան բացել հաշիվը, չնայած որ և դաշտի տերերը և հյուրերը հաղթանակ տանելու բազմաթիվ հնարավորություններ ունեին: Հանդիպմանը ներկա էին ՀՖՖ նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանը, Հայաստանի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Վարդան Մինասյանը և մարզիչ Արթուր Մկրտչյանը, Հայաստանի մինչև 17 տարեկանների ընտրանու գլխավոր մարզիչ Սուրեն Չախալյանը:
Հունիսի 17-ին ժամը 12:00 Հայաստանի և Վրաստանի մինչև 16 տարեկանների հավաքականները կանցկացնեն երկրորդ ընկերական հանդիպումը, հաղորդում է ՀՖՖ պաշտոնական կայքը:
Հանգստյան օրերին տեղի ունեցավ Հայաստանի ֆուտբոլի առաջնության 12-րդ տուրը: Իջևանում «Շիրակն» ընդունեց երկրի գործող չեմպիոն «Փյունիկին»: Գյումրու թիմը կարողացավ հաղթել 2:0 հաշվով:
Երևանում հանդիպեցին «Բանանցն» ու «Իմպուլսը», երևանյան ակումբն ավելի ուժեղ գտնվեց՝ հաղթելով 2:1 հաշվով: «Միկա»-«Գանձասար» խաղի վերջին րոպեին Կապանի ակումբի ֆուտբոլիստները կարողացան առաջ անցնել Անդրանիկ Սարգսյանի գոլի շնորհիվ: Միակ ոչ ոքին գրանցվեց «Արարատ»-«Ուլիս» խաղում, կողմերը մեկական գնդակ խփեցին:
Այս ոչ ոքիից հետո, «Ուլիսը» նահանջեց երկրորդ տեղը 24 միավորով: «Գանձասարը» վաստակեց 25 միավոր և դարձավ Հայաստանի առաջնության առաջատարը՝ երրորդ տեղը զբաղեցնում է «Փյունիկը» 21 միավորով:
«Միկա» ֆուտբոլի ակումբի ղեկավարությունը գլխավոր մարզչի պաշտոնից ազատել է Արմեն Շահգելդյանին: Գլխավոր մարզչի պարտականությունները կկատարի ակումբի մարզչական հարցերի գծով փոխնախագահ և մարզական տնօրեն Էդուարդ Մարկարովը:
Հայաստանի ընթացող առաջնության 12-րդ տուրից հետո «Միկան» 15 միավորով զբաղեցնում է 5-րդ տեղը: Այս տարի Շահգելդյանն իր թիմով դարձավ երկրի գավաթի տիտղոսակիր, եզրափակչում հաղթանակ տանելով «Շիրակի» հանդեպ 4:1 հաշվով: Ռուսաստանի ֆուտբոլի առաջնության 12-րդ տուրում Հայաստանի հավաքականի հարձակվող Յուրա Մովսիսյանի «Կրասնոդարի» ակումբը վստահ հաղթանակ է տարել «Ռոստովի» նկատմամբ 1:3 հաշվով:
Երկրորդ խաղակեսի սկզբին, երբ հաշիվը հավասար էր` 1:1, Մովսիսյանը խփեց թիմի երկրորդ գոլը, ևս մեկ գոլ գրանցվեց Մարսիոյի հաշվի: Այդ տուրից հետո «Կրանսոդարը» 14 միավորով 9-րդ տեղում է:
«Կրասնոդարը» հաջորդ խաղը կանցկացնի հունիսի 14-ին «Վոլգայի» դեմ, հաղորդում է ակումբի պաշտոնական կայքը: Ռուսաստանի ֆուտբոլի առաջնության 13-րդ տուրում «Կրասնոդարը», որի գույներն է պաշտպանում Հայաստանի հավաքականի հարձակվող Յուրա Մովսիսյանը, հանդիպել է «Վոլգայի» հետ:
Արդեն երրորդ րոպեին հաշիվը բացեց Մովսիսյանը, այնուհետև նա դարձավ գոլային փոխանցման հեղինակ: Դա Յուրա Մովսիսյանի երրորդ գոլն էր «Կրասնոդարի» կազմում:
Խաղից հետո «Կրասնոդարի» գլխավոր մարզիչ Սլավոլյուբ Մուսլինն ասաց, որ արագ գոլը թույլ տվեց նրանց պաշտպանվել: «Միայն երկրորդ խաղակեսում մենք սկսեցինք ճնշում գործադրել և ավելի բարձր մակարդակի խաղ ցույց տալ: Մենք առաջնությունում առաջին անգամ երկու անընդմեջ հաղթանակ տարանք, ինչը շատ կարևոր է դերբիից առաջ»,-Մուսլինի խոսքերն է մեջբերում ակումբի պաշտոնական կայքը:
«Կրասնոդարը» 17 միավոր է հավաքել և 9-րդ տեղն է գրավում մրցաշարային աղյուսակում: Հաջորդ խաղը թիմը կանցկացնի հունիսի 18-ին Կրասնոդարի մյուս «Կուբան» թիմի հետ:

16 Июнь 2011 - 13:36 AMT
Юра Мовсисян в двух матчах забил два гола, Давид Налбандян вернулся на корт, а в Джермуке стартовал Мемориал Карена Асряна
14 июня Налбандян опять выступил в Лондоне, на этот раз в “Boodles Challenge”. В первом круге он встретился с 12 ракеткой мира сербом Виктором Троицки и одержал победу со счетом 3:6, 7:6, 10:4.
Во втором круге его соперником будет француз Ричард Гаскет. Налбандян и Гаскет уже встречались 7 раз, и во всех встречах одержал победу аргентинец.
Шахматы: Армянские гроссмейстеры Сергей Мовсисян, Владимир Акопян и Арман Пашикян подписали соглашение с ФИДЕ, таким образом, подтвердив свое участие в розыгрыше Кубке мира по шахматам. Кубок мира стартует 26 августа в Ханты-Мансийске.
В рамках шахматного фестиваля в Праге продолжают свои встречи армянский гроссмейстер Сергей Мовсисян и Давид Навара из Чехии. Гроссмейстеры уже сыграли 3 партии из запланированных шести. Пока что счет равный, во всех трех Мовсисян и Навара расстались миром – 1,5:1,5. 16 июня шахматисты отдыхают и продолжат свои матчи 17 июня. Встречи шахматистов завершатся 19 июня.
15-24 июня в Джермуке состоится Четвертый мемориал Карена Асряна, турнир пройдет по швейцарской системе в 9 туров.
В этом году турнир будет очень представительным, поскольку его итоги дадут возможность выполнить нормы гроссмейстеров мужчинам и женщинам, а также международным мастерам. На данный момент заявки для участии подали шахматисты из 6 стран – Армении, Грузии, России, Ирана, США и Казахстана.
Призовой фонд турнира составляет 15 тыс. долларов, денежные награды получат шахматисты, занявшие 1-15 места. Награды предусмотрены также для шахматистов до 16 и 60 лет.
Футбол: Сборная Армении по футболу до 16 лет в Анкаване во время сбора провела первую товарищескую игру против сборной Грузии. Матч завершился безголевой ничьей.
За матчем наблюдали президент Федерации футбола Армении Рубен Айрапетян, главный тренер сборной Армении по футболу Вардан Минасян, его помощник Артур Мкртчян и наставник сборной Армении до 17 лет Сурен Чахалян.
Второй матч сборные Армении и Грузии проведут 17 июня в 12:00 по ереванскому времени. В 12 туре чемпионата Армении по футболу “Ширак” принял действующего чемпиона страны “Пюник” и победил со счетом 2:0.
В Ереване встретились “Бананц” и “Импульс”, сильнее оказался ереванский клуб, победив со счетом 2:1. На последней минуте матча “Мика” – “Гандзасар” футболисты капанского клуба смогли выйти вперед, благодаря голу Андраника Саргсяна. Единственный ничейный счет тура зафиксировался в матче “Арарат” – “Улисс”, стороны забили по одному мячу.
После этой ничьи, “Улисс” в турнирной таблице опустился на второе место с 24 очками. “Гандзасар” набрал 25 очков и стал лидером чемпионата Армении, третье место занимает “Пюник” с 21 очками.
После поражения, руководство “Мики” отстранило от должности главного тренера Армена Шахгельдяна. Обязанности главного тренера временно будет исполнять бывший футболист “Арарата” и сборной СССР Эдуард Маркаров, который на данный момент является вице-президентом по тренерским вопросам и спортивным директором клуба.
10 июня полузащитник сборной Армении Артур Едигарян до конца сезона подписал контракт с серебряным призером чемпионата Армении 2010 года – “Бананцем”.
Едигарян является футболистом “Пюника” и перешел в “Бананц” на правах аренды. До этого опять же в аренду он был отдан иранскому “ПАС” ( Хамадан), который в сезоне 2010-2011 не смог защитить свое место в Высшей Лиги страны.
12 и 13 туры чемпионата России по футболу для нападающего сборной Армении Юры Мовсисян и для его клуба – “Краснодара”. В двух матчах Мовсисян забил по одному мячу, сразив ворота “Ростова” и “Волги”. После двух побед “Краснодар” с 17 очками занимает 9 место.
“ Не знаю, сколько мячей забью в итоге. Не люблю делать прогнозы, но приложу все усилия, чтобы наша команда побеждала. Постараюсь забить как можно больше”,- заявил Мовсисян.