Հունիսի 21-ին Երևանում տեղի է ունեցել Մարտին Ուլիխանյանի «Հայ ծանրամարտի նորին գերազանցություն մարզիչը» գրքի շնորհանդեսը, որը նվիրված է Հայաստանի ծանրամարտի տղամարդկանց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Աշոտ Մխիթարյանի հիշատակին: Մխիթարյանը մահացավ 2010թ. մայիսի 23-ին սրտի կաթվածից: Նրա ղեկավարութամբ հայ ծանրորդները բազում մեդալներ են նվաճել միջազգային մրցաշարերում, իսկ Պեկինի օլիմպիական խաղերից բրոնզե մեդալներով են վերադարձել Տիգրան Գևորգի Մարտիրոսյանը, Գևորգ Դավթյանն ու Տիգրան Վարդանի Մարտիրոսյանը:
«Գիրքը պատմում է Մխիթարյան մարզիչի, մարդու և ընկերոջ մասին: Ներկայացված են նաև նրա հարաբերությունները սաների հետ: Ես շատ ուրախ եմ, որ իմ ջանքերը հաջողությամբ պսակվեցին և այս գիրքը լույս տեսավ»,-ասել է գրքի հեղինակը:
Աշխարհի ու Եվրոպայի չեմպիոն Տիգրան Մարտիրոսյանը, որը երկար տարիներ մարզվել է Մխիթարյանի ղեկավարությամբ, PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է, որ նա եզակի ու անկրկնելի մարզիչ էր: «Մխիթարյանի շնորհիվ ծանրամարտը Հայաստանում բարձրացավ նոր մակարդակի: Մխիթարյանը առանձնահատուկ մարզիչ էր, ես իմ բոլոր նվաճումներով նրան են պարտական»:
Ըստ Գևորգ Դավթյանի, Մխիթարյանը միշտ իրենց հետ է, քանի որ նրա հիշատակը վառ է ընկերների և նրան ճանաչողների սրտերում: «Բոլոր մարզիչներն ու մարզիկները սովորում էին նրանից: Կարծում եմ, գիրքը հնարավորություն կտա ընթերցողին ավելի լավ ճանաչել Մխիթարյանին»:

В Ереване 21 июня состоялась презентация книги Мартина Улиханяна “Его высочество тренер армянской штанги”, которая посвящена памяти главного тренера мужской сборной Армении Ашота Мхитаряна. Мхитарян скончался 23 мая 2010 года от инфаркта. Под его руководством армянские тяжелоатлеты завоевали множество медалей на международных турнирах, а с Пекинских Олимпийских игр в 2008 Тигран Геворкович Мартиросян, Геворг Давтян и Тигран Варданович Мартиросян вернулись с бронзовыми медалями.
“В книге рассказывается о Мхитаряне как о тренере, человеке и друге. Представлены также его отношения с подопечными. Я очень рад, что мои усилия увенчались успехом, и эта книга вышла в свет”, – сказал автор книги М. Улиханян.
Чемпион мира и Европы Тигран Мартиросян, который долгие годы тренировался под руководством Мхитаряна, в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net отметил, что он был уникальным и неповторимым тренером. “Благодаря Мхитаряну, тяжелая атлетика в Армении поднялась на новый уровень. Он был особенным тренером, и я обязан ему всеми моими достижениями”, – сказал Мартиросян.
По словам Геворга Давтяна, Мхитарян всегда с ними, поскольку его помнят и любят его друзья и знакомые: “Все тренеры и спортсмены учились у него. Думаю книга даст возможность читателю узнать Мхитаряна получше”.