Հունիսի 21-ին Երևանում տեղի է ունեցել Մարտին Ուլիխանյանի «Հայ ծանրամարտի նորին գերազանցություն մարզիչը» գրքի շնորհանդեսը, որը նվիրված է Հայաստանի ծանրամարտի տղամարդկանց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Աշոտ Մխիթարյանի հիշատակին: Մխիթարյանը մահացավ 2010թ. մայիսի 23-ին սրտի կաթվածից: Նրա ղեկավարութամբ հայ ծանրորդները բազում մեդալներ են նվաճել միջազգային մրցաշարերում, իսկ Պեկինի օլիմպիական խաղերից բրոնզե մեդալներով են վերադարձել Տիգրան Գևորգի Մարտիրոսյանը, Գևորգ Դավթյանն ու Տիգրան Վարդանի Մարտիրոսյանը:
«Գիրքը պատմում է Մխիթարյան մարզիչի, մարդու և ընկերոջ մասին: Ներկայացված են նաև նրա հարաբերությունները սաների հետ: Ես շատ ուրախ եմ, որ իմ ջանքերը հաջողությամբ պսակվեցին և այս գիրքը լույս տեսավ»,-ասել է գրքի հեղինակը:
Աշխարհի ու Եվրոպայի չեմպիոն Տիգրան Մարտիրոսյանը, որը երկար տարիներ մարզվել է Մխիթարյանի ղեկավարությամբ, PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է, որ նա եզակի ու անկրկնելի մարզիչ էր: «Մխիթարյանի շնորհիվ ծանրամարտը Հայաստանում բարձրացավ նոր մակարդակի: Մխիթարյանը առանձնահատուկ մարզիչ էր, ես իմ բոլոր նվաճումներով նրան են պարտական»:
Ըստ Գևորգ Դավթյանի, Մխիթարյանը միշտ իրենց հետ է, քանի որ նրա հիշատակը վառ է ընկերների և նրան ճանաչողների սրտերում: «Բոլոր մարզիչներն ու մարզիկները սովորում էին նրանից: Կարծում եմ, գիրքը հնարավորություն կտա ընթերցողին ավելի լավ ճանաչել Մխիթարյանին»:

On June 21, Yerevan hosted the presentation of Martin Ulikhanyan's book His Highness Armenian Weightlifting Coach.
The book highlights the life and work of Ashot Mkhitaryan, the head coach of Armenian national weightlifting team.
Mkhitaryan had trained the national team since 2006. Under his guidance, Armenia won 6 bronze medals at Olympic Games in Beijing, as well as many gold and silver medals at European and World Championships.
Mkhitaryan, 51, died of a heart attack in Zvartnots International Airport on May 23, when welcoming the youth weightlifting team returning from Valencia after the European Championships.
“The book reveals Mkhitaryan's personality as professional and a friend. I'm glad to see the book published,” Ulikhanyan said.
“He was a unique coach,” the World and European champion Tigran Martirosyan, who was trained under Mkhitaryan's guidance for many years told a PanARMENIAN.Net. “It's him that I owe all my achievements to. Mkhitaryan took weightlifting in Armenia to a new level,” Martirosyan stressed.