Հունիսի 24-ին Երևանի Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը տեղի կունենա Հայ կոմպոզիտորական արվեստի փառատոնի գարնանային համերգաշարի փակման համերգը:
Մենակատարների պետական անսամբլը (դիրիժոր Զավեն Վարդանյան) Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի լարային կազմը (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյան) կկատարեն Խաչատուր Մարտիրոսյանի «Իմպրովիզացիան և զուգանվագը»: Համերգի երկրորդ հատվածում կհնչեն Խաչատուր Մարտիրոսյանի «Ծաղկավառ ուղին», «Ծամերդ հյուսել», «Երգի այգաբաց» երգերը Հայաստանի պետական կամերային երգչախմբի կատարմամբ (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Ռոբերտ Մլքեյան): Նույն երգչախումբը կկատարի նաև Վարդ Մանուկյանի «Լուսեղեն երազ», Արմենուհի Կարապետյանի «Լուսնակը» խմբերգը «Հինգ խմբերգ ժողովրդական խոսքերով» շարքից և Աշոտ Ղազարյանի «Հալելուա» երգերը:
Հայ կոմպոզիտորական արվեստի փառատոնի կազմակերպիչներն են Հայաստանի կոմպոզիտորների և երաժշտագետների միությունը և Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը: Փառատոնը անց է կացվում երկրորդ անգամ, յուրաքանչյուր գարնանն ու աշնանը, և կայանում է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո: Այս տարի փառատոնը բացվեց մայիսի 17-ին:

24-го июня в Доме камерной музыки имени Комитаса в Ереване состоится концерт закрытия весеннего цикла Фестиваля армянского композиторского искусства.
Государственный ансамбль солистов (дирижер Завен Варданян), струнный состав Государственного молодежного оркестра Армении (художественный руководитель и главный дирижер Сергей Смбатян) исполнят “Импровизацию и дуэт” Хачатура Мартиросяна. Во второй части концерта прозвучат “Яркий путь”, “Рассвет песни” и др. произведения Хачатура Мартиросяна, а также хоровая песня “Луна” из серии “Пять хоровых песен на народные слова” и песня Ашота Казаряна “Аллилуйя”.
Организаторы Фестиваля армянского композиторского искусства – Союз музыкантов и композиторов Армении и Государственный молодежный оркестр Армении, фестиваль стартует два раза в год – весной и осенью. Проведению фестиваля содействует президент РА Серж Саргсян. В этом году фестиваль открылся 17-го марта.