Հունիսի 24-ին Երևանի Տիգրան Պետրոսյանի անվան շախմատի տանը տեղի ունեցավ «Սպորտը՝ հանուն հավասար հնարավորությունների» շախմատի առաջնությունը: Երկրորդ անգամ անցկացվող այս առաջնությունը կազմակերպել էին «Հույսի կամուրջ» և «Առաքելություն Արևելք» կազմակերպությունները` Հայաստանի Շախմատի ֆեդերացիայի և շախմատի տան հետ համատեղ:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում առաջնության կազմակերպիչներից Զարուհի Բաթոյանն ասաց, որ առաջնության նպատակը հաշմանդամություն ունեցող մարդկանց համար հավասար պայմաններ ստեղծելն է:
«Մենք շատ ուրախ ենք, որ մասնակցում են և' պատանի շախմատիստներ, և' լրագրողներ, և' հաշմանդամություն ունեցող մարդիկ: Շատ հաճելի է, որ երկրորդ տարին անընդմեջ մեզ հետ է հայտնի գրոսմայստեր Լևոն Արոնյանը, որը հունիսի 25-ին սեանս կանցկացնի մասնակիցների հետ»,- ասաց Բաթոյանը:
Առաջնությունն անցավ շվեյցարական համակարգով և արագ շախմատի կանոններով: Հաղթող դարձավ Հարություն Հովակիմյանը, երկրորդ տեղը զբաղեցրեց Սերոբ Ղազարյանը, իսկ երրորդը` Նորայր Շողիկյանը:

On June 24, Tigran Petrosian House of Chess in Yerevan hosted the 2nd chess tournament, tilted Sports for Equal Opportunities.
The rapid chess tournament was organised by the Bridge of Hope and Mission East organisations jointly with Armenian Chess Federation and the House of Chess.
As the tournament organizer Zaruhi Batoyan stated in a conversation with a PanARMENIAN.Net reporter, the tournament aims are creating equal opportunities for physically challenged persons. “We're glad to announce, that for 2 consecutive years, world known grandmaster Levon Aronian is involved in tournament-related activities. On June 25, Levon will hold a multi-board chess play with tournament participants,” Ms. Batoryan noted.