«Ոսկե ծիրան» 8-րդ երևանյան կինոփառատոնին ավելացել է մրցութային նոր ծրագիր` կարճամետրաժ (մինչև 30 րոպե տևողությամբ) խաղարկային ֆիլմերի «Կորիզ» խորագրով երիտասարդական անվանակարգը: Անվանակարգում, ընդհանուր թվով ներկայացվել էր 135 հայտ, որոնցից ընտրվել են 25 ֆիլմ 18 երկրներից:
Ինչպես ասուլիսի ժամանակ նշեցին կազմակերպիչները, անվանակարգի հաղթողը հայ ռեժիսորի հետ համատեղ աշխատանք կիրականացնի: Ծրագրի կազմակերպիչներից մեկը` ռեժիսոր Արամ Շահբազյանը նշեց, որ անվանակարգի հայտերի ուսումնասիրման արդյունքում բացահայտվեցին հայ երիտասարդ ռեժիսորների թերությունները, որոնք, ըստ Շահբազյանի, դրամատուրգիայի հենքի պակասն է և մտքի բացակայությունը: Ծրագրի մյուս կազմակերպիչ Գագիկ Ղազարէն իր հերթին նշեց, որ եթե նույնիսկ երիտասարդը չունի ռեժիսորական կրթություն, նա կարող է համացանցում ձեռք բերել բազմաթիվ համապատասխան ուսումնական նյութեր, բայց դա էլ չի անում: Ռեժիսոր Վարդան Հակոբյանը վերը նշված խնդրի լուծումը գտնում է կինոստուդիաների ստեղծման մեջ, որտեղ այդ արվեստին տիրապետել ցանկացող մարդիկ կստանան համապատասխան գիտելիքներ և հմտություններ:
«Կորիզ» անվանակարգի ժյուրին կնախագահի պրոդյուսեր Թիերի Լենուվելը Ֆրանսիայից: Ժյուրիի մյուս անդամներն են ճանաչված կինոգետ Օլգա Շերվուդը Ռուսաստանից և ռեժիսոր Կարինե Թորոսյանը Կանադայից:
«Կորիզում» Հայաստանը ներկայացնելու են Տաթև Իսախանյանը «Թևավոր պատրանք», Լուսինե Սարգսյանը «Ծաղկապար» ֆիլմերով, ինչպես նաև Դիանա Կարդումյանի «Գալաթա» հայ-թուրքական համատեղ նկարահանած ֆիլմը: Ծրագրին մասնակցելու են ամենատարբեր երկրների ներկայացուցիչներ, ինչպես օրինակ Հոնդուրասը, Սինգապուրը, Ֆրանսիան, Շվեդիան, Ֆրանսիան և այլն:

8-ой ереванский кинофестиваль ”Золотой абрикос” пополнится программой короткометражных игровых фильмов “Косточка” (продолжительность не более 30 минут). В номинации представлено 135 заявок, из которых было выбрано 25 фильмов из 18 стран.
Организаторы во время пресс-конференции заявили, что победитель сможет реализовать совместную работу с армянским режиссером. Один из организаторов программы – режиссер Арам Шахбазян, отметил, что при изучении заявок на данную номинацию был выявлен ряд недостатков, которые, по мнению Шахбазяна, являются следствием незнания основ драматургии и отсутствия режиссерского мышления. Гагик Казарян, в свою очередь, считает, что, даже не имея режиссерского образования, в Интернете можно найти соответствующие обучающие программы, но молодые специалисты не хотят утруждать себя. Режиссер Вардан Акопян видит решение проблемы в создании киностудии, на которой все желающие постичь искусство кино, получат соответствующие знания и навыки.
Председатель жюри номинации “Косточка” – продюсер Тиерри Ленювель из Франции. В составе жюри – известный киновед Ольга Шервуд из России и режиссер Карине Торосян из Канады. В номинации будут представлены фильмы Татев Исаханян “Крылатая иллюзия”, Лусине Саркисян “Танец цветов”, а также совместный армяно-турецкий фильм Дианы Кардумян “Галата”. В программе примут участие режиссеры из разных стран: Гондураса, Сингапура, Франции, Швеции и др.