Հունիսի 26-ին Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը հանդես կգա մեծ համերգով, որը կնվիրվի Օրբելյանների ընտանիքին, մասնավորապես կոմպոզիտոր, դաշնակահար, ԽՍՀՄ և ՀՀ ժողովրդական արտիստ Կոնստանտին Օրբելյանին և նրա եղբորորդուն` խմբավար Կոնստանտին Օրբելյանին: Այս տարի լրանում է Օրբելյան տոհմի 1000-ամյակը:
Համերգի հատուկ հյուրն է Յեյլի շրջանավարտների երգչախումբը: Նրանք «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում հանդես կգան ողջ կազմով` 175 անդամներով: «Ստեղծագործությունները, որ կներկայացնենք այս համերգում, լիովին արտահայտում են մեր երգչախմբի արժեհամակարգը, այն է` հավատալ, որ միասին երգելը և երաժշտարվեստի շուրջ համախմբվելն ի զորու է փոխել մեր կյանքը դեպի լավը», -նշել է երգչախմբի ղեկավար Ջեֆրի Դուման: Մինչ այդ նրանք համերգներ են ունեցել Թուրքիայում և Վրաստանում:
Խումբը Կոնստանտին Օրբելյան կրտսերի հետ առաջին անգամ հանդես է եկել միասին 2001 թ-ին, իսկ 2003 թ-ին ելույթ են ունեցել Ռուսաստանում կայացած Արամ Խաչատրյանի ծննդյան 100-ամյակին նվիրված համերգով: «Մեզ համար մեծ պատիվ է հանդես գալ Հայաստանում, Արամ Խաչատրյանի անվան համերգասրահում և կատարել նրա ստեղծագործությունները», ավելացրեց Դուման:
Համերգին մասնակցելու են նաև «Փարոս» կամերային երգչախումբը, Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի մեներգչուհի Սյուզաննա Մելքոնյանը, Նյու Յորքի «Մետրոպոլիտեն» օպերայի մենակատար, տենոր Եղիշե Մանուչարյանը, ամերիկացի բարիտոն Ջոն Ռուզը: Համերգի վերջում Յեյլի համալսարանը Օրբելյաններին կարժանացնի հատուկ մրցանակի:
1998թ. հիմնադրված Յեյլի շրջանավարտների երգչախումբը բաղկացած է ամենատարբեր մասնագիտության շրջանավարտներից` բժիշկներ, ֆիզիկոսներ և այլ բնագավառների մասնագետներ, ում գերագույն նպատակն է գեղարվեստորեն հարստացնել և գեղեցկացնել իրենց միջավայրը, այն հասարակությունը, որտեղ ապրում են կամ ելույթ ունենում:

26-го июня Государственный филармонический оркестр Армении выступит с концертом, посвященным семье Орбелянов, в частности, композитору, пианисту, народнму артисту СССР и РА Константину Орбеляну. В этом году исполняется 1000-летие рода Орбелянов.
Особым гостем концерта будет хор Йельских выпускников. Они в полном составе (175 человек) выступят в Концертном зале имени Арама Хачатуряна. “Произведения, которые будут представлены в концерте, полностью выражают духовное состояние участников хора – веру в возможность изменить жизнь к лучшему путем совместного исполнения песен, объединения вокруг них”, – сказал руководитель хора Джефри Дума. До этого хор выступал в Турции и Грузии.
Группа впервые выступила с Константином Орбеляном-младшим в 2001 году, а в 2003 году выступила в концерте, посвященном 100-летию Арама Хачатуряна, который проходил в России. “Для нас большая честь выступать в Армении, в Концертном зале имени Арама Хачатуряна, исполнять его произведения”, – добавил Дума. В концерте примет участие камерный хор “Парос”, солистка Национального академического театра оперы и балета имени А. Спендиаряна Сюзанна Мелконян, солист нью-йоркской “Метрополитенопера”, тенор Егише Манучарян, американский баритон Джон Руз. После концерта Йельский университет наградит Орбелянов особым призом.
Йельский хор, основанный в 1998 году, состоит из выпускников различных специальностей: врачей, физиков, всех тех, кто задался целью украсить и обогатить окружающий мир, общество, в котором они живут и выступают.