Հունիսի 24-ին Հայաստանի Հանրապետության մշակույթի նախարարության և Տոկիոյի մշակութային արժեքների հետազոտության ազգային ինստիտուտի միջև ՀՀ մշակույթի նախարարությունում ստորագրվեց հուշագիր, որով հիմք դրվեց մշակութային ժառանգության պահպանության գործում հայ-ճապոնական համագործակցությանը: Փաստաթուղթը ստորագրվեց ՀՀ մշակույթի նախարարի տեղակալ Արև Սամուելյանի, Հայաստանի Պատմության թանգարանի տնօրեն Անելկա Գրիգորյանի, Տոկիոյի մշակութային արժեքների հետազոտության ազգային ինստիտուտի գլխավոր տնօրեն Նոբուո Կամեի միջև:
Հուշագրի շրջանակում կողմերը նախատեսում են իրականացնել Հայաստանի պատմության թանգարանի հնագիտական մետաղյա իրերի հետազոտության և պահպանության համատեղ ծրագիր, որը նպատակաուղղված կլինի Հայաստանում ստեղծել մետաղյա իրերի հետազոտման և պահպանման տարածաշրջանային կենտրոն: Վերը նշված հուշագրով մեկնարկող ծրագիրը, որը կիրականանա 4 փուլով, կընթանա մինչև 2014 թ: Ծրագիրը նախատեսում է ներուժի զարգացում` Հայաստանի պատմության թանգարանի մասնագետների մասնակցությամբ, գիտական վերլուծություն և պատմահնագիտական հետազոտություն, որի ընթացքում նախատեսվում է իրագործել ՀՀ տարածքում պեղված հնագիտական մետաղյա առարկաների հետազոտման և ամրակայման աշխատանքներ, առարկաների նյութերին և տեխնիկաներին վերաբերող հետազոտական գործունեություն: Ծրագրի խնդիրներից է նաև միջազգային համագործակցության ցանցի ստեղծումը: Հայ-ճապոնական համագործակցության արդյունքում կիրականացվի տարածաշրջանի հնագետների, վերականգնողների և ոլորտային այլ մասնագետների վերապատրաստում, որի արդյունքում 2014թ. տարածաշրջանում առաջին անգամ կգործի նորագույն տեխնոլոգիաներով, նյութերով զինված և փորձառու մասնագետներով հնագիտական մետաղյա իրերի հետազոտման և պահպանման կենտրոնը, տեղեկացնում է մշակույթի նախարարության կայքը:

24 Июнь 2011 - 14:48 AMT
24-го июня в Министерстве культуры РА был подписан меморандум между Национальным институтом по исследованию культурных ценностей Токио и Министерством культуры Армении, ставший основой для армяно-японского сотрудничества в области культуры. Документ подписали заместитель министра культуры РА Арев Самуэлян, директор Музея истории Армении Анелка Григорян и генеральный директор Национального института по исследованию культурных ценностей Токио Нобуо Каме.
В рамках меморандума стороны предусматривают реализацию совместной программы по исследованию и охране археологических артефактов Музея истории Армении, целью которой станет создание регионального центра по исследованию и охране предметов из металла, найденных во время раскопок. Программа, которая будет реализована в четыре этапа, продлится до 2014 года. Программа предусматривает развитие внутреннего потенциала с участием специалистов Музея истории Армении для дальнейшего научного анализа и историко-археологических исследований. Одной из задач программы является создание сети международного сотрудничества. В результате армяно-японского сотрудничества будет организована переподготовка археологов, реставраторов и других специалистов области, а в 2014 году начнет действовать первый в регионе центр по исследованию и охране археологических артефактов, найденных во время раскопок, использующий новейшие технологии, оснащенный соответствующим оборудованием, материалами, в котором будут работать опытные специалисты, сообщает сайт Министерства культуры РА.