«Հունիսի 28 մենք երկօրյա հավաք կանցկացնենք և կպատրաստվենք աշխարհի առաջնությանը: Հավաքին կմասնակցեն հավաքականի բոլոր անդամները: Մենք կաշխատենք ամեն ինչ անել վստահ ելույթ ունենալու և ուժեղագույն եռյակում ընդգրկվելու համար»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Հայաստանի շախմատի տղամարդկանց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արշակ Պետրոսյանը:
Ըստ Շախմատի համաշխարհային օլիմպիադայի կրկնակի հաղթողների մարզչի, այս անգամ առաջնության մասնակիցների կազմը շատ ուժեղ է, մասնակցում են մայրցամաքների հաղթողները: «Կասկածի տակ է Եգիպտոսի մասնակցությունը, լուրեր են շրջում, որ եթե նա հրաժարվի մասնակցությունից, փոխարենը կմասնակցի Չինաստանի երկրորդ թիմը, որը նույնպես թույլ մրցակիցներից չէ»,-խոստովանել է Պետրոսյանը:
Մարզիչը գտնում է, որ Սերգեյ Մովսիսյանը, որն այս տարվանից հանդես է գալիս Հայաստանի դրոշի ներքո, կուժեղացնի թիմը: «Մրցաշարերից առաջ ես երբեք չեմ ասում, թե ինչ տեղ մենք կգրավենք, սակայն ամեն ինչ կանենք լավ ելույթ ունենալու համար»:
Աշխարհի առաջնությունը տեղի կունենա հուլիսի 15-26 չինական Նինբո քաղաքում: Առաջնությանը կմասնակցեն Հայաստանի, Չինաստանի, Ռուսաստանի, Ուկրաինայի, Իսրայելի, Հունգարիայի, Հնդկաստանի, ԱՄՆ-ի, Եգիպտոսի ու Ադրբեջանի թիմերը:
Հայաստանի հավաքականի կազմում ընդգրկված են գրոսմայստերներ Լևոն Արոնյանը, Սերգեյ Մովսիսյանը, Վլադիմիր Հակոբյանը, Գաբրիել Սարգսյանն ու Ռոբերտ Հովհաննիսյանը:

“С 28 июня мы начнем в Дилижане двухдневный сбор и будем готовиться к чемпионату мира. Будут присутствовать все члены сборной, что поможет нам перед турниром. Мы постараемся сделать все, чтобы выступить уверенно и войти в тройку сильнейших”,- в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал главный тренер мужской сборной Армении по шахматам Аршак Петросян.
По словам наставника двукратных чемпионов Всемирной шахматной олимпиады, на этот раз по составу чемпионат очень сильный, выступают победители континентов. “Пока что из всех участниц-сборных выделяется сборная Египта, но она тоже не слабая. Есть информация, что если они откажутся от участия, вместо них на чемпионате может выступить вторая команда Китая, которая тоже не из слабых соперников”,- признался Петросян.
Наставник считает, что Сергей Мовсисян, который с этого года выступает под флагом сборной Армении, усилит команду. “Я перед турнирами никогда не говорю, какое место займем, но мы постараемся сделать возможное для хорошего выступления”.
Чемпионат мира пройдет 15-26 июля в китайском городе Нинбо. В нем примут участие сборные Армении, Китая, России, Украины, Израиля, Венгрии, Индии, США, Египта и Азербайджана.
В составе сборной Армении сыграют гроссмейстеры Левон Аронян, Сергей Мовсисян, Владимир Акопян, Габриель Саркисян и Роберт Оганнисян.