Չեմպիոնների լիգայի երկրորդ որակավորման փուլում Հայաստանի չեմպիոն և գավաթակիր «Փյունիկը» հանդես կգա Պլզենի «Վիկտորիայի» դեմ (Չեխիա):
Երևանյան ակումբի մարզիչ Վարդան Մինասյանը PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում խոստովանել է, որ մրցակցի մասին բավականաչափ տեղեկատվություն չունի: «Չեխիայի առաջնությունն ուժեղ է, և «Վիկտորիան» երկրի նախորդ տարվա չեմպիոնն է: Առաջիկա օրերին թիմն ընկերական խաղեր կանցկացնի, այդ ժամանակ էլ ավելի շատ բան կիմանանք մեր մրցակցի մասին»,- ասել է Մինասյանը:
Նրա խոսքերով, չնայած մի քանի կորուստներին, «Փյունիկի» գալիք խաղի համար նոր ֆուտբոլիստներ ձեռք բերելու մտադրություն չկա: Թիմը հանդես է գալու երիտասարդ խաղացողների հետ: Ակումբը լքել են երկու ֆուտբոլիստներ` Գևորգ Ղազարյանը և Մարկոս Պիզելին, նրանք պայմանագիր են ստորագրել Դոնեցկի «Մետալուրգի» հետ: Էդգար Մանուչարյանն առավոտյան մարզման ժամանակ ձախ ոտքի վնասվածք է ստացել և, Մինասյանի խոսքերով, միայն հետազոտությունից հետո պարզ կլինի, թե կկարողանա նա օգնել թիմին:
«Երկրի առաջնության հերթական տուրից հետո բարեգործական նպատակով մեկնելու ենք Ղարաբաղ: Այնուհետև հավանաբար խաղալու ենք Հայաստանի մինչև 19 տարեկանների հավաքականի հետ»,- ասել է Մինասյանը:
Հայաստանի առաջնության բրոնզե մրցանակակիր «Ուլիսը» և արծաթե մեդալակիր «Բանանցը» կխաղան Եվրոպայի լիգայի -2011-12 առաջին ընտրական փուլում:
Ըստ վիճակահանության, որը տեղի ունեցավ հունիսի 20-ին Նյոնում, «Ուլիսը» ուժերը կչափի հունգարական «Ֆերենցվարոշի» հետ: «Բանանցի» մրցակիցը կլինի վրացական Ռուսթավիի «Մետալուրգ» թիմը:
Առաջին շրջանում կխաղան նաև Հայաստանի հավաքականի պաշտպան Ռոբերտ Արզումանյանի լեհական «Յագելոնիան», որի մրցակիցը կլինի ղազախական «Իրտիշը»:
Առաջին փուլում կխաղա 50 թիմ, որոնք իրենց խաղերը կանցկացնեն հունիսի 30-ին ու հուլիսի 7-ին:
Բռնցքամարտ և ազատ ոճի ըմբշամարտ. Հայաստանի բռնցքամարտի հավաքականը Եվրոպայի առաջնությունում, որն ընթանում է Անկարայում, վաստակել է նոր բրոնզե մեդալ: Երրորդ տեղը մինչև 60 կգ քաշային կարգում զբաղեցրել է Վլադիմիր Սարուխանյանը:
Կիսաեզրափակչում հայ բռնցքամարտիկը հանդիպել է թուրք Ֆաթիհ Քելեսի հետ, առաջին փուլում Քելեսը հաղթել է 10:5 հաշվով, երկրորդում` 9:5, երրորդում` 9:6: Սարուխանյանը զիջել է 28:16 հաշվով:
Հայաստանի հավաքականը Ռաֆայել Մեհրաբյանի գլխավորությամբ առաջնությունում հանդես է եկել 7 բռնցքամարտիկներով, որոնք տարբեր փուլերում լքել են առաջնությունը:
Սերբական Զրենյանին քաղաքում տեղի է ունեցել երիտասարդների շարքում Եվրոպայի ըմբշամարտի առաջնություն: Առաջին մրցաշարային օրը հանդես են եկել ազատ ոճի ըմբշամարտիկները: Հայ մարզիկներին հաջողվել է նվաճել երեք մեդալներ:
Արծաթե մեդալակիր է դարձել Վահե Թամրազյանը մինչև 84 կգ քաշային կարգում: Նա եզրափակչում զիջել է վրացի ըմբշամարտիկ Դատո Մարսագիշվիլիին: Եզրափակչի ճանապարհին հայ ըմբշամարտիկն անցկացրել է չորս մենամարտ և բոլորում հաղթանակ տարել:
Բրոնզե մեդալներ են նվաճել Մաթևոս Սարոյանը և Գրիգոր Գրիգորյանը:
Ընդհանուր թիմային հաշվարկում Հայաստանի հավաքականը 36 միավորով զբաղեցրել է 5-րդ տեղը: Հունիսի 25-ին մրցելու են հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտիկները:

Nyon hosted the first and second qualifying round draw of UEFA Europa League. According to draw results, 2010 Armenian champion Pyunik will rival FC Viktoria Plzen of Czech Republic in the second qualifying round. Mika will rival Norway's Valerenga.
Boxing and freestyle wrestling: Armenia’s Vladimir Sarukhanyan won bronze at Men's 2011 European Amateur Boxing Championships going on in Ankara, Turkey. In a clash against Fatih Keles of Turkey, Sarukhanyan (under 60kg) suffered a 10:5, 9: 5, 9: 6 loss as a result of 3 rounds. At the Championships, Armenian team was represented by 7 boxers, which dropped out in different competition stages.
Three Armenian representatives won medals on the first day of the European Freestyle Wrestling Junior Championship youth going on in Zrenjanin, Serbia. Vahe Tamrazyan (84kg) won a silver medal, yielding to Georgia’s Dato Marsagishvili in the final. Matevos Saroyan (55kg) won bronze, defeating rivals from Ukraine, Romania and Turkey. Another bronze medal went to Grigor Grigoryan (66kg). Narek Sirunyan (60kg) also had a chance to win a bronze medal, however he was beaten by Rafal Statkiewicz (Poland). The Armenian national team raised to the fifth place with 36 points in the team event.
Tennis: Argentine David Nalbandian, ranked at number 23 in the world, won his first two matches in the champions tiebreak but he didn't get lucky the third time around. After two sets and two rain delays, in the end it was David Ferrer, who prevailed 7-5, 4-6, 10-6. The two Davids have practiced together at Stoke Park this week and they know each other well. On court, they've faced each other already twelve times, including at Masters events, Slams and in Davis Cup. And at the start of this season, they met in the final at Auckland. Back then, Ferrer won in straights and he also holds the upper hand in terms of the match record (7-5).
Nalbandian continued to impress the tennis fans as he won his second round clash against the Austrian, Andreas Haider-Maurer, at the Wimbledon Championships on June 23. Nalbandian displayed his vintage form to wrap up a convincing four-set victory against the Austrian at 6-3, 3-6, 6-4, 6-4, to make it to the third round of the Grand Slam tournament. Next up for Nalbandian is Roger Federer who cruised into the Wimbledon third round, dismissing Adrian Mannarino 6-2, 6-3, 6-2 in a mere 1 hour and 28 minutes.