Ռուսաստանի պետական ակադեմիական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար Մարկ Գորենշտեյնը ներողություն է խնդրել Հայաստանը Չայկովսկու անվան միջազգային 14-րդ մրցույթին ներկայացնող թավջութակահար Նարեկ Հախնազարյանից փորձերից մեկի ժամանակ վիրավորելու համար, հայտնում է ռուսական ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ գործակալությունը: Ըստ Գորենշտեյնի, խոսակցությունը եղել է կոլեկտիվի ներսում և նրա ասածը ոչ մի ազգայնական երանգ չի ունեցել, քանի որ այն խորթ է իրեն և իր նվագախմբին: Նվագախումբը, ըստ ղեկավարի, բազմազգ է, և երբևէ խմբի ներսում ազգային հողի վրա կոնֆլիկտներ չեն եղել: «Ես զղջում եմ եղածի համար և ներողություն եմ հայտում բոլոր այն մարդկանցից, ում իմ բառերը կարող էին խոցել», ասել է Գորենշտեյնը:
Իր հերթին Հախնազարյանը հայտարարել է, որ ընդունում է Գորենշտեյնի ներողությունը, և մոռանում դրա մասին: «Ամեն ինչ կարգին է, իմ մտքերը հիմա զբաղված են միայն Չայկովսկու անվան մրցույթով: Ես կենտրոնացած եմ երաժշտության և եզրափակիչում գալիք ելույթների վրա», ասել է Հախնազարյանը:
Նարեկ Հախնազարյանը անցել է մրցույթի եզրափակիչ` երրորդ փուլ և ելույթ է ունենալու հունիսի 27-ին: Երկրորդ փուլում նրա պարտադիր ծրագրային Յ. Հայդնի № 1 թավջութակի և նվագախմբի համար կոնցերտի կատարումը ժյուրին ճանաչել է լավագույնը: Նարեկ Հախնազարյանը ծնվել է 1988 թ.-ն Երևանում: Ավարտել է Մոսկվայի պետական կոնսերվատորիան և կարճ ժամանակահատվածում դարձել միջազգային համբավ վայելող երաժիշտ: «Վաշինգթոն փոսթ» թերթը նրան անվանել է ֆենոմենալ թավջութակահար: Նարեկ Հախնազարյանը մասնակցել է բազմաթիվ միջազգային մրցույթների և ամենուր արժանացել բարձր գնահատանքի: Նա ելույթներ է ունեցել ԱՄՆ-ում՝ Լոս Անջելեսում, Բոստոնում, Նյու Յորքում, Ֆլորիդայում, ինչպես նաև Տոկիոյում, Լոնդոնում, Փարիզում, Վիեննայում, Մոսկվայում, Երևանում և աշխարհի այլ մայրաքաղաքներում։ Այժմ Հախնազարյանը Փասադենայի սիմֆոնիկ նվագախմբի մենակատարն է:

Художественный руководитель Государственного академического симфонического оркестра России Марк Горенштейн принес свои извинения участнику Международного конкурса им. Чайковского, виолончелисту Нареку Ахназаряну за нанесенное во время репетиции оскорбление, сообщает агентство ИТАР-ТАСС. По словам Горенштейна, это был разговор внутри коллектива, и в сказанном им не было никакого националистического оттенка, поскольку национализм чужд ему и его оркестру. Коллектив, которым он руководит, многонациональный, в нем работают армяне, башкиры, белорусы, грузины, евреи, русские, татары, украинцы, и на национальной почве у них никогда не было каких-либо конфликтов: “Я очень сожалею о случившемся и приношу свои искренние извинения всем, кого могли задеть мои слова”, – сказал Горенштейн.
Ахназарян, в свою очередь, заявил, что принимает извинения дирижера Марка Горенштейна за сказанные в его адрес слова: “Я, конечно же, принимаю извинения, принесенные дирижером за сказанные им слова, и забываю об этом, – сказал Ахназарян. – Все хорошо, моя голова, мои мысли заняты сейчас только конкурсом им. Чайковского. Я сосредоточен на музыке, на предстоящих выступлениях в финале”. Нарек Ахназарян прошел в финал конкурса, и следующее его выступление состоится 27-го июня. Его исполнение Концерта № 1 Й. Гайдна для виолончели и оркестра во втором туре было оценено жюри как лучшее.