Օրերս հիմնադրվել է «Հայկական ազգային կինոակադեմիա» ՀԿ-ն, որը գլխավորում է կինոռեժիսոր Դավիթ Մուրադյանը: Այն համագործակցում է «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի, Հայաստանի կինեմատոգրաֆիստների միության, «Շարմ» ընկերության և այլ կազմակերպությունների հետ: Ըստ Մուրադյանի, ակադեմիան զբաղվելու է հիմնականում գիտական, հրատարակչական գործունեությամբ: Կինոակադեմիան «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի հետ կստեղծի առաջին հայ կինոյի պատմության հանրագիտարանը:
Կինոակադեմիայի անդամ կարող են դառնալ կինոյի բնագավառում առնվազն 10 տարվա փորձ ունեցող, որոշակի հաջողությունների հասած կինոգործիչները: Ակադեմիային այժմ անդամակցում են դերասան Սոս Սարգսյանը, երգահան Տիգրան Մանսուրյանը, ռեժիսորներ Ալբերտ Մկրտչյանը, Հարություն Խաչատրյանը և այլք:
Ակադեմիան կունենա նաև մրցանակ, որը կշնորհվի 2 տարին մեկ, քանի որ Հայաստանում տարեկան կտրվածքով կինո քիչ է նկարահանվում: Առաջին մրցանակաբաշխությունը տեղի կունենա 2013թ-ին:
«Շարմ» ընկերությունը զբաղվելու է ակադեմիայի կազմակերպչական և պրոդյուսերական հարցերով:
Ցանկացած միջազգային մրցույթի ֆիլմ ներկայացնելու համար անհրաժեշտ է տեղի կինոակադեմիայի որոշումը և երաշխավորագիրը: Մինչ այս, Հայաստանից արտասահմանյան փառատոններ ֆիլմ ներկայացնելու համար հեղինակները երաշխավորագրեր էին ստանում կառավարությունից կամ մշակույթի նախարարությունից:

На днях основана общественная организация “Армянская национальная киноакадемия”, которую возглавляет кинорежиссер Давид Мурадян. Она сотрудничает с международным кинофестивалем “Золотой абрикос”, Союзом кинематографистов Армении, компанией “Шарм” и другими организациями. По словам Мурадяна, академия в основном будет заниматься научной, издательской деятельностью. Академия совместно с кинофестивалем “Золотой абрикос” издаст первую энциклопедию истории армянского кино. Членами киноакадемии могут стать деятели кино, проработавшие не менее 10 лет и имеющие определенные успехи в данной области. В настоящее время ее членами являются актер Сос Саркисян, композитор Тигран Мансурян, режиссеры Альберт Мкртчян, Арутюн Хачатрян и другие. Академия будет иметь свой приз, который будет вручаться раз в два года, поскольку в Армении пока снимается мало фильмов. Первое вручение премий состоится в 2013 году.
Компания “Шарм” займется организационными и продюсерскими вопросами.
Для представления фильмов на международных фестивалях будут необходимы решение и сертификат киноакадемии. До этого авторы, желающие представить свои работы на международных кинофестивалях, получали сертификаты в правительстве или в Министерстве культуры РА.