Ռուսաստանի պետական ակադեմիական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար Մարկ Գորենշտեյնը հիվանդության պատճառով չի շարունակի իր մասնակցությունը Չայկովսկու անվան միջազգային 14-րդ մրցույթին, հաղորդում է մրցույթի պաշտոնական կայքը: Նվագախումբը «Թավջութակ» անվանակարգի եզրափակիչ փուլում կղեկավարեն Պետերբուրգի Մարինյան թատրոնի խմբավարներ Միխայիլ Ագրեստը և Պավել Սմելկովը:
Չայկովսկու անվան միջազգային 14-րդ մրցույթին Հայաստանը ներկայացնում է թավջութակահար Նարեկ Հախնազարյանը, ով անցել է մրցույթի եզրափակիչ` երրորդ փուլ և ելույթ է ունենալու հունիսի 27-ին: Երկրորդ փուլում նրա պարտադիր ծրագրային Յ. Հայդնի № 1 թավջութակի և նվագախմբի համար կոնցերտի կատարումը ժյուրին ճանաչել է լավագույնը: Նարեկ Հախնազարյանը ծնվել է 1988 թ. Երևանում: Ավարտել է Մոսկվայի պետական կոնսերվատորիան և կարճ ժամանակահատվածում դարձել միջազգային համբավ վայելող երաժիշտ: “The Washington Post” թերթը նրան անվանել է ֆենոմենալ թավջութակահար: Նարեկ Հախնազարյանը մասնակցել է բազմաթիվ միջազգային մրցույթների և ամենուր արժանացել բարձր գնահատանքի: Նա ելույթներ է ունեցել ԱՄՆ-ում՝ Լոս Անջելեսում, Բոստոնում, Նյու Յորքում, Ֆլորիդայում, ինչպես նաև Տոկիոյում, Լոնդոնում, Փարիզում, Վիեննայում, Մոսկվայում, Երևանում և աշխարհի այլ մայրաքաղաքներում։ Այժմ Հախնազարյանը Փասադենայի սիմֆոնիկ նվագախմբի մենակատարն է:

27 Июнь 2011 - 13:57 AMT
Дирижер Марк Горенштейн не будет руководить оркестром на конкурсе имени П. И. Чайковского из-за болезни
Художественный руководитель Государственного академического симфонического оркестра России Марк Горенштейн из-за болезни не сможет продолжить участие в проведении 14-го международного конкурса имени П. И. Чайковского, сообщает официальный сайт конкурса. В конкурсе виолончелистов дирижировать Государственным академическим симфоническим оркестром имени Светланова будут Михаил Агрест и Павел Смелков.
Представляющий Армению на 14-ом международном конкурсе имени П. И. Чайковского виолончелист Нарек Ахназарян прошел в третий, финальный тур, следующее выступление состоится 27-го июня. Его исполнение Концерта № 1 Й. Гайдна для виолончели и оркестра во втором туре было оценено жюри как лучшее.
Нарек Ахназарян родился в 1988 году в Ереване. Окончил Московскую государственную консерваторию, за короткий срок успел стать профессиональным музыкантом. Газета «Вашингтон пост» назвала его феноменальным виолончелистом. Нарек Ахназарян участвовал в многочисленных конкурсах и достиг больших успехов. Он выступал в США: в Лос-Анджелесе, Бостоне, Флориде, Нью-Йорке, а также в Токио, Лондоне, Париже, Вене, Москве, Ереване и других столицах мира. В настоящее время Ахназарян является солистом симфонического оркестра Пассадена. Дирижировать на финальном выступлении Ахназаряна будет Михаил Агрест.