«Ոսկե ծիրան» միջազգային 8-րդ կինոփառատոնի շրջանակներում կցուցադրվեն հայ-թուրքական կինոպլատֆորմի բոլոր 5 ֆիլմերը: Այդ մասին մամլո ասուլիսում հայտնեց կինոփառատոնի գեղարվեստական տնօրեն Սուսաննա Հարությունյանը:
Հայ-թուրքական կինոպլատֆորմի ֆիլմերի համաշխարհային պրեմիերաները կայացել են ս.թ. ապրիլի 12-ին` Ստամբուլի 30-րդ միջազգային կինոփառատոնի շրջանակներում: Դրանք էին Դիանա Կարդումյանի «Գալաթա»-ն, Կանայ Օզդենի «Տիկնիկային թատրոն»-ը, Գյուլենգյուլ Ալթինթասի «Մի կորչեք, երեխաներ»-ը, Արթուր Սուքիասյանի «Աղավնիների վարպետ»-ը և Գոռ Բաղդասարյանի «Հարևաններ»-ը:
Ալթինթասի «Մի կորչեք, երեխաներ» ֆիլմը պատմում է Տուզլայի մանկատան մասին, որտեղ մեծացել է Ստամբուլի «Ակոս» թերթի սպանված գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքը:
2010 թ-ին Հայ-թուրքական կինոպլատֆորմը տրամադրել է համատեղ արտադրության դրամաշնորհներ Հայաստանի և Թուրքիայի կինոգործիչների կողմից նկարահանված ութ կարճամետրաժ ֆիլմերի համար, որն իրականացվում է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան և Եվրոպական համագործակցության հիմնադրամի համատեղ ուժերով:

Within the framework of the Golden Apricot 8th international film festival all five films of the Armenia-Turkey Cinema Platform (ATCP) will be screened, according to Art Director for Golden Apricot Susanna Harutyunyan.
Within the 30th festival in Istanbul, on April 12, 2011, world premieres of the ATCP films were presented. These films are: Galata by Diana Kardumyan, Puppet Theatre by Canaya Ozden, Don’t Get Lost Children! by Gulengul Altinas, The Master of Doves by Artur Sukiasyan and Neighbours by Gor Baghdasaryan.
Altinas’ Don’t Get Lost Children! presents a fragment from the history of an Armenian children's camp in Istanbul, where Editor-in-Chief of Agos Istanbul newspaper was brought up.
In 2010, ATCP allotted joint grants on the part of Armenian and Turkish cinematographers for 8 films, screened with the support of the U.S. Embassy in Armenia and the Foundation of European Cooperation.