«Ոսկե ծիրան» միջազգային 8-րդ կինոփառատոնի շրջանակներում կցուցադրվեն հայ-թուրքական կինոպլատֆորմի բոլոր 5 ֆիլմերը: Այդ մասին մամլո ասուլիսում հայտնեց կինոփառատոնի գեղարվեստական տնօրեն Սուսաննա Հարությունյանը:
Հայ-թուրքական կինոպլատֆորմի ֆիլմերի համաշխարհային պրեմիերաները կայացել են ս.թ. ապրիլի 12-ին` Ստամբուլի 30-րդ միջազգային կինոփառատոնի շրջանակներում: Դրանք էին Դիանա Կարդումյանի «Գալաթա»-ն, Կանայ Օզդենի «Տիկնիկային թատրոն»-ը, Գյուլենգյուլ Ալթինթասի «Մի կորչեք, երեխաներ»-ը, Արթուր Սուքիասյանի «Աղավնիների վարպետ»-ը և Գոռ Բաղդասարյանի «Հարևաններ»-ը:
Ալթինթասի «Մի կորչեք, երեխաներ» ֆիլմը պատմում է Տուզլայի մանկատան մասին, որտեղ մեծացել է Ստամբուլի «Ակոս» թերթի սպանված գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքը:
2010 թ-ին Հայ-թուրքական կինոպլատֆորմը տրամադրել է համատեղ արտադրության դրամաշնորհներ Հայաստանի և Թուրքիայի կինոգործիչների կողմից նկարահանված ութ կարճամետրաժ ֆիլմերի համար, որն իրականացվում է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան և Եվրոպական համագործակցության հիմնադրամի համատեղ ուժերով:

В рамках 8-го международного кинофестиваля “Золотой абрикос” будут показаны все 5 фильмов армяно-турецкой киноплатформы. Об этом сообщила на пресс-конференции художественный директор фестиваля Сусанна Арутюнян. Мировые премьеры фильмов армяно-турецкой киноплатформы состоялись 12-го апреля 2011 года в рамках 30-го кинофестиваля в Стамбуле. Это фильмы “Галата” Дианы Кардумян, “Кукольный театр” Каная Оздена, “Не пропадайте, дети” Гюленгюль Алтинтас, “Мастер голубей” Артура Сукиасяна и “Соседи” Гора Багдасаряна.
Фильм Алтинтаса “Не пропадайте, дети” рассказывает о детском доме в Тузле, в котором вырос главный редактор стамбульской газеты “Акос” Грант Динк.
В 2010 году армяно-турецкая платформа предоставила совместные гранты со стороны армянских и турецких кинодеятелей за 8 кинокартин, которые реализуются при содействии Посольства США в Армении и Фонда европейского сотрудничества.