Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորել է Նարեկ Հախնազարյանին՝ Պ. Չայկովսկու անվան 14-րդ միջազգային հեղինակավոր մրցույթի «Թավջութակ» անվանակարգում 1-ին մրցանակի արժանանալու առթիվ և վստահություն հայտնել, որ այդ բարձր գնահատականը ստեղծագործական նոր լիցքեր ու ոգևորություն կհաղորդի նրան՝ մասնագիտական նորանոր նվաճումների հասնելու համար, հաղորդում է նախագահի մամլո ծառայությունը:
Հունիսի 30-ին թավջութակահարների շարքում ոսկե մեդալ և առաջին մրցանակ է ստացել Նարեկ Հախնազարյանը (Հայաստան), երկրորդ մրցանակի արժանացել է Էդգար Մորոն (Ֆրանսիա), երրորդ մրցանակի` Իվան Կարիզնան (Բելառուս): Թավջութակահար Նարեկ Հախնազարյանը հունիսի 25-ին անցել էր Չայկովսկու անվան 14-րդ միջազգային մրցույթի եզրափակիչ` երրորդ փուլ: Բացի դրանից նրա` երկրորդ փուլում պարտադիր ծրագրային Յ. Հայդնի № 1 թավջութակի և նվագախմբի համար կոնցերտի կատարումը ժյուրին ճանաչել է լավագույնը:
Այս տարվա մրցույթի գլխավոր սկանդալը կապված էր Հախնազարյանի հետ, քանզիՌուսաստանի պետական ակադեմիական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար Մարկ Գորենշտեյնը վիրավորել էր նրան փորձի ժամանակ: Արդյունքում վերջինս հեռացվել էր մրցույթից, չնայած ներողություն էր խնդրել հայ երաժշտից:
Այս տարի մրցույթին մասնակցում էին 122 երաժիշտներ 29 երկրից: Ընդհանուր թվով ներկայացված է եղել 583 հայտ 50 երկրից: Մրցույթը անցկացվում է «Դաշնամուր», «Ջութակ», «Թավջութակ» և «Մեներգ» անվանակարգերում:
Նարեկ Հախնազարյանը ծնվել է 1988 թ.-ն Երևանում: Ավարտել է Մոսկվայի պետական կոնսերվատորիան և կարճ ժամանակահատվածում դարձել միջազգային համբավ վայելող երաժիշտ: «Վաշինգթոն փոսթ» թերթը նրան անվանել է ֆենոմենալ թավջութակահար: Նարեկ Հախնազարյանը մասնակցել է բազմաթիվ միջազգային մրցույթների և ամենուր արժանացել բարձր գնահատանքի: Նա ելույթներ է ունեցել ԱՄՆ-ում՝ Լոս Անջելեսում, Բոստոնում, Նյու Յորքում, Ֆլորիդայում, ինչպես նաև Տոկիոյում, Լոնդոնում, Փարիզում, Վիեննայում, Մոսկվայում, Երեւանում եւ աշխարհի այլ մայրաքաղաքներում։ Այժմ Հախնազարյանը Փասադենայի սիմֆոնիկ նվագախմբի մենակատարն է:

Президент РА поздравил представителя Армении, виолончелиста Нарека Ахназаряна с победой в номинации “виолончель” на 14-ом международном конкурсе имени П. И. Чайковского и выразил уверенность, что высокая оценка должна вдохновить музыканта и послужить стимулом к достижению новых профессиональных высот, сообщает пресс-служба президента.
30-го июня в номинации “виолончель” Золотую медаль и первую премию получил Нарек Ахназарян (Армения), вторая премия досталась Эдгару Моро (Франция), лауреатом третьей премии стал Иван Каризна (Беларусь). Четвертую премию получил Норберт Ангер (Германия), пятая премия была присуждена Умберто Клеричи (Италия). Исполнение Нареком Ахназаряном Концерта № 1 Й. Гайдна для виолончели и оркестра было оценено жюри как лучшее.
Главный скандал конкурса этого года связан с оскорбительными высказываниями дирижера Марка Горенштейна на репетиции финалистов с Государственным академическим симфоническим оркестром имени Е. Ф. Светланова по отношению к финалисту конкурса, представителю Армении, виолончелисту Нареку Ахназаряну: в результате дирижер покинул конкурс, извинившись перед музыкантом.
В этом году в конкурсе участвовало 112 музыкантов из 29 стран. Было представлено 583 заявки из 50 стран. Конкурс проходил в номинациях “фортепиано”, “скрипка”, “виолончель” и “сольное исполнение”.