Facebook սոցիալական ցանցը Skype ծառայության հետ համատեղ կգործարկի վիդեոչատի ֆունկցիան: Ինչպես հաղորդում է Gazeta.ru-ն, նման նախագիծն ու ծառայությունների փոխինտեգրացիան կարող է ուրախացնել Microsoft ընկերությանը, որը Facebook-ի և Skype-ի բաժնետերն է:
Ավելի վաղ այս շաբաթ Facebook-ի ստեղծող Մարկ Ցուկերբերգը համառոտ ներկայացրեց սոցիալական ցանցի նոր, «ցնցող» ֆունկցիան: Facebook-ի նոր հնարավորությունների մասին պաշտոնապես կհայտարարվի հուլիսի 6-ին Սիեթլում կայանալիք մամլո ասուլիսում: Ինչպես պնդում են TechCrunch-ի տեղեկացված աղբյուրները, առայժմ պարզ չէ` արդյոք այդ ֆունկցիան հասանելի կլինի սոցիալական ցանցի բոլոր բաժանորդներին, թե միայն նրանց, ովքեր արդեն գրանցված են Skype-ում, նշում է TechCrunch-ը:
Facebook-ն ու Skype-ն արդեն ունեն համատեղ նախագծերի փորձ: Ավելի վաղ Skype-ը գործարկել էր ծրագրի նոր տարբերակը, որն ինտեգրվել էր Facebook սոցիալական ցանցի հետ:
Եթե ընկերությունները գործարկեն համատեղ վիդեոչատը, դա կկարողանա զգալիորեն ավելացնել Skype ծառայությունից օգտվողների քանակը, որտեղ այսօրվա դրությամբ գրանցված է 170 միլիոն մարդ: Facebook-ում իր էջն ունի 750 միլիոն մարդ:

3 Июль 2011 - 11:20 AMT
Социальная сеть Facebook совместно с сервисом Skype запустит функцию видеочата.Как сообщает Gazeta.ru, подобный проект и взаимная интеграция сервисов может обрадовать компанию Microsoft, которая владеет акциями Facebook и Skype.
Ранее на этой неделе создатель Facebook Марк Цукерберг анонсировал новую «потрясающую» функцию социальной сети. Официально о новых возможностях Facebook будет объявлено во время пресс-конференции в Сиэтле 6 июля. Как утверждают информированные источники TechCrunch, пока неясно, будет ли эта функция доступна всем пользователям социальной сети или только тем, кто уже зарегистрирован в Skype, отмечает TechCrunch.
Facebook и Skype уже имеют опыт совместных проектов. Ранее Skype выпустил новую версию программы, которая была интегрирована с социальной сетью Facebook.
Если компании запустят совместный видеочат, это сможет существенно увеличить количество пользователей сервиса Skype, где на сегодняшний день зарегистрированы 170 миллионов человек. Свои страницы на Facebook имеют 750 миллионов человек.