«Ոսկե ծիրան» 8-րդ միջազգային կինոփառատոնի շրջանակներում կայանալու են հանրահայտ հունգարացի ռեժիսոր Բելա Տարրի ֆիլմերի հետահայաց ցուցադրությունները: Տարրը անձամբ ներկա է գտնվելու կինոփառատոնին: Երևանյան հետահայաց ցուցադրությունների շարքում ներկայացվելու են «Նզովք», «Լոնդոնցի մարդը» և նրա վերջին` «Թուրինյան ձի» ֆիլմերը: Վերջինս Բեռլինում ներկայացնելով և արժանանալով «Արծաթե արջ» մրցանակին՝ հայտարարեց համաշխարհային կինոյից հեռանալու մասին:
«Թուրինյան ձի» ֆիլմի նկարահանման համար շարժառիթ է հանդիսացել Ֆրիդրիխ Նիցշեի լռության տասնմեկ տարիների մասին միֆական պատմությունը: Ռեժիսորն այս ֆիլմը համարում է իր կինոռեժիսորական կարիերայի արժանի ավարտը, քանի որ հենց Նիցշեն է առաջինը խոսել նիհիլիզմի` որպես մեր` անցյալի իդեալների ու արժեքների կործանման ժամանակաշրջանը բնորոշող գծի մասին: Աստծո մահվան ու նիհիլիզմի տեսությունները ոչ միայն գերմանացի փիլիսոփայի, այլև հունգարացի ռեժիսորի ֆիլմերի հիմնաքարն են: Բելա Տարրը չի սիրում, երբ իր ֆիլմերն անվանում են «մետաֆիզիկական» և շրջանցում է փիլիսոփայական ընդհանրացումները: Նա հորդորում է իր հանդիսատեսին չզբաղվել ինտելեկտուալ աշխատանքով, փոխարենը «հավատալ աչքերով ու լսել սրտով»:
Քննադատները Տարրին հաճախ համեմատում են Տարկովսկու, Անտոնիոնիի, Անգելոպուլոսի հետ, իսկ կինոգետները համարում են իրական, ճշմարտացի «ֆանտազյոր»: Նրա սև-սպիտակ ֆիլմերը ծայրահեղական են, բացարձակ նոր կինոմատոգրաֆ ստեղծելու փորձ, կարծես` կինոյի այս ողջ հարյուրամյա պատմությունը չի էլ եղել:

5 Июль 2011 - 12:02 AMT
В рамках 8-го международного кинофестиваля “Золотой абрикос” состоится показ фильмов известного венгерского режиссера Белы Тарра. Тарр лично будет присутствовать на фестивале. В рамках ереванских показов будут представлены его фильмы “Проклятие”, “Лондонец” и последняя картина – “Туринская лошадь”, удостоенная “Серебряного медведя” на Берлинском кинофестивале. Тарр заявил, что покидает мировое кино.
Мотивом для создания фильма «Туринская лошадь» послужила мифическая история об одиннадцати годах молчания Фридриха Ницше. Режиссер считает этот фильм достойным завершением своей карьеры, поскольку Ницше был первым, кто заговорил о нигилизме, как о характерной черте периода краха идеалов и ценностей прошлого. Теория нигилизма стала фундаментальной не только для немецкого философа, но и для венгерского кинорежиссера. Бела Тарр не любит, когда его фильм называют “метафизическими” и всячески обходит философские обобщения. Он призывает своих поклонников не увлекаться интеллектуальной работой, а “верить собственным глазам и слушать сердцем”.
Кинокритики часто сравнивают Белу Тарра с Тарковским, Антониони, Ангелопулосом, а киноведы называют его настоящим “фантазером”. Его черно-белые фильмы являются радикальными – это попытка создания исключительно нового кинематографа, заставляющая забыть столетнюю историю кино.