«Չենք լռելու» երիտասարդական նախաձեռնությունը հակված է ենթադրելու, որ Լևոն Հայրապետյանը, ում վստահված անձինք իր միջոցներով իրականացնում են Գանձասարի 13-րդ դարի պարսպի երեսպատումը, պարզապես տեղյակ չէ տեղի ունեցող խայտառակության մասին և կոչ է անում մոսկվայաբնակ հայ գործարարին հրահանգել շտապ կասեցնել այն և զգուշորեն հեռացնել մարմարե սալիկները` վերադարձնելով պարսպին իր պատմական տեսքը:
Ինչպես ավելի վաղ հաղորդել էր PanARMENIAN.Net-ը, ԼՂՀ կառավարությանն առընթեր զբոսաշրջության վարչության հուշարձանների պահպանության և ուսումնասիրման բաժնի պետ Սլավա Սարգսյանը, դեռ ս.թ. մարտ ամսին վարչությանը Արցախի հայրապետական թեմի առաջնորդարանից ստացել էր նամակ, որտեղ առաջարկվում էր այդ գաղափարը և միջոցներ տրամադրողի` ռուսաստանաբնակ մեծահարուստ Լևոն Հայրապետյանի անունը: Սարգսյանի խոսքերով վարչությունը նման թույլտվություն չի տվել, որովհետև «պարսպապատումը թույլատրման ենթակա չէ, քանի որ այն վնասում է պատմական միջավայրը»: Սարգսյանի խոսքերով վարչությունը զբաղվում է այդ հարցի կարգավորմամբ, որովհետև երեսպատումն անօրինական է արվում և նույնիսկ կարող է խոչնդոտ հանդիսանալ համալիրը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ցուցակում ընդգրկելու համար:Գանձասարի վանական համալիրը շրջափակող 13-րդ դարի պարսպապատերի երեսպատման մասին աղմուկը սկսել է Facebook սոցիալական ցանցում այդ գործընթացը փաստող նկարների տեղադրումից հետո և տարածվել է բլոգերների շրջանակներում: Այն արվեստասերների շրջանակներում արժանացել է բազմաթիվ դժգոհությունների և բացասական կարծիքների: Facebook-ում կա նաև հարցում, որտեղ մի քանի ժամվա ընթացքում 82 մարդ դեմ է արտահայտվել պարսպի երեսպատմանը, իսկ մեկ մարդ` կողմ:

Молодежная инициатива ''Не будем молчать'' склонна считать, что Левон Айрапетян, чьи доверенные люди на его средства осуществляют ''облицовку'' стены 13 века, попросту не в курсе этого безобразия. Члены инициативы призывают Левона Айрапетяна распорядиться срочно пресечь осуществляемый в Гандзасаре вандализм, а также с осторожностью удалить эти безвкусные мраморные плиты, вернув стене ее исторический вид.
По сообщению PanARMENIAN.Net, начальник управления по охране и изучению исторических памятников при правительстве НКР Слава Саркисян сообщил, что еще в мае 2011г. в управление поступило письмо из Арцахской епархии Армянской Апостольской церкви, в котором в качестве лица, готового профинансировать эту идею, значилось имя Левона Айрапетяна. По словам Саркисяна, управление тогда не дало разрешения на проведение облицовочных работ, поскольку облицовка стен Гандзасара повредит историческому духу комплекса. Саркисян отметил, что облицовочные работы являются незаконными. По его мнению, облицовка может помешать комплексу войти в список Всемирного культурного наследия ЮНЕСКО.
Облицовка стен 13-го века, окружающих Гандзасарский монастырь, накануне вызвала большой шум в социальной сети Facebook и в среде армянских блогеров. Это вызвало волну недовольства среди любителей искусства. В Facebook провели опрос, в результате которого в течение нескольких часов 82 человека выступили против облицовки стен монастыря, и только один пользователь проголосовал “за”.