(?)Ինչպե՞ս եք Դուք պատկերացնում համացանցի ապագան:
(!)Ապագայում համացանցը լինելու է էլ ավելի փոփոխական։ Մարդիկ պարբերաբար ստեղծում են նոր համակարգիչներ, ավելի հզոր սարքավորումներ։ Բազմաթիվ կայքեր նմանվելու են ծրագրերի (applications) և հակառակը՝ բազմաթիվ ծրագրեր կնմանվեն կայքերի։ Համացանցն իրականում անում է այն, ինչ անում են ծրագրերը՝ առանց որևէ մեկի կամ խմբի վերահսկման։
Հեռուստատեսային շուկան էլ է փոխվում։ Երաժշտական շուկան կորցրեց մեծ գումարներ, քանի որ չէր հասկանում, որ ամենը տեղափոխվում է համացանց։ Իսկ հեռուստատեսային շուկան հասկացավ և այժմ ցանկանում է ներգրավված լինել համացանցում։ Այն մարդիկ, ովքեր հեռուստացույց չունեն իրենց բնակարաններում, շարունակում են դիտել հեռուստատեսություն և հոլովակներ իրենց համակարգիչներով։ Հեռուստատեսությունը ցանկանում է գոյություն ունենալ ևս 10 տարի, այդ իսկ պատճառով հանդես է գալիս բաց հարթակների օգտագործման դիրքորոշմամբ։
(?)Ի՞նչ եք կարծում, ապագան բաց կոդո՞վ ծրագրերինն է։
(!)Կհաղթեն բաց ստանդարտները, ոչ թե բաց կոդը։ Տարբերությունն այն է, որ բաց ստանդարտները վերաբերում են սեփական ծրագրերը կառավարելուն։ Օրինակ, Firefox-ը բաց կոդով գրված շատ լավ բրաուզեր է, Google Chrome-ի մի մասն էլ է բաց կոդով գրված, իսկ մյուս մասը՝ փակ։ Այն մասը, որը կատարում է բարդ աշխատանքը բաց կոդավորմամբ է, իսկ օգտագործողի ինտերֆեյսը՝ փակ։ Opera բրաուզերն ամբողջությամբ հակառակն է։ Մշակող ամբողջ բարդ համակարգը փակ կոդով է, սակայն օգտագործողի ինտերֆեյսը բաց է։ Դու կարող ես այն փոփոխել այնպես, ինչպես ցանկանում ես։ Եվ սա քո սեփական ծրագիրը զարգացնելու մեթոդն է։
Բաց ստանդարտները տարբերվում են։ Եթե քո բիզնես մոդելը և ծրագրային մասը հիմնված է Netscape-ի վրա, և Netscape-ը տապալվի (ինչպես և պատահեց), դու խնդիրներ կունենաս։ Սակայն եթե դու ստեղծես քո ծրագիրը՝ հիմնվելով վեբ ստանդարտների վրա՝ ոչ մի խնդիր։
Որպես օգտագործող, մարդիկ գնում են ամեն տեսակի սարքավորումներ, քանի որ մտածում են, թե վերջիններս լավն են։ Սակայն եթե կառավարությունը ցանկանում է ստեղծել ազգային էլեկտրոնային գրադարան և ստեղծում է այն iPhone ծրագրի տեսքով, ուրեմն, չի կարող թույլ տալ, որ Apple-ը դադարի գոյություն ունենալ։ Իսկ եթե կառավարությունը ստեղծում է իր ծրագիրը հիմնվելով բաց ստանդարտների վրա` վերջինիս համար միևնույն է Apple-ի, Nokia-ի կամ մեկ այլ ընկերության գոյությունը։ Բազմաթիվ պարագաներում կայունությունը շատ ավելի կարևոր է։
(?)Ինչպես եք կարծում, ե՞րբ կդադարի HTML 4-ի օգտագործումը։
(!)HTML 4-ը կշարունակի գործել։ Եթե մի բան աշխատում է HTML 4-ով, այն կաշխատի նաև HTML5-ով։ Պարզապես HTML5-ի հնարավորություններն ավելի մեծ են։ Ժամանակ է պահանջվում, որպեսզի բոլորը անցում կատարեն դեպի HTML5։ Մարդիկ օգտագործում են այնպիսի գործիքներ (օրինակ WordPress), որոնցից շատերը աշխատում են HTML 4-ով։ Անգամ այս պահին մարդիկ դեռ շարունակում են ծրագրավորել հիմնվելով HTML 3.2 ստանդարտի վրա:
Ես կարծում եմ HTML5-ը կդադարեն զարգացնել 2014-ին կամ 2015-ին։ Բազմաթիվ աշխատանքներ են արվել։ Մենք սկսել ենք 2005-ից և մեր համակարգերից շատերը HTML5-ի մաս են։ Այն ժամանակ, երբ HTML5-ի դադարի զարգացվել, ստեղծված կլինի արդեն HTML 6-ը և այդպես շարունակ։ Եվ ամեն նոր ստանդարտ իր հերթին կպահանջի 5-ից 6 տարի մինչև հիմնովին պատրաստ լինելը։ Իրականում, նոր ստանդարտները ստեղծվում են այն ժամանակ, երբ հնի կարիքն արդեն չկա։
(?)Ի՞նչ եք կարծում, վստահելի են արդյոք ամպային ծառայությունները անվտանգության և գաղտնիության տեսանկյունից։
(!)Անվտանգությունը և գաղտնիությունը փողկապակցված են։ Դրանց իրագործումը տեխնիկապես շատ բարդ է։ Բարդ է նաև այն սահմանումը, թե ո՞րն է գաղտնիության քո իրավունքը և ո՞րն է կառավարության կամ հենց գործատուի իրավունքը իմանալու, թե ինչով է զբաղվում աշխատակիցը։ Տարբեր երկրներ և ընկերություններ տարբեր դիրքորոշում ունեն այս հարցի շուրջ։ Ի վերջո, մարդկանց պատկերացումներն այն մասին, թե ինչն է ճիշտ և ինչը՝ ոչ, տարբեր են։ Իհարկե դու ունես ընտրության իրավունք։ Եթե պահում ես քո տվյալները սեփական սարքավորման մեջ` դու ես որոշում երբ այն կիսել (share): Խնդիրն նրանում է, որ երբ կորցնում ես քո սարքավորումը, կորցնում ես նաև քո տվյալները։
Ի՞նչ անել։ Իրականում ամպային տեխնոլոգիան հրաշք չէ։ Այն մատուցվում է շահույթ հետապնդող ընկերությունների կողմից, որոնք հաճախ լուծարվում են։ Օրինակ Netscape-ը ամպային ծառայություններ առաջարկող ընկերություն էր և լուծարվեց։ Փաստորեն, ամպային տեխնոլոգիաներն այդքան էլ վստահելի չեն, որքան կարող էին թվալ։ Համացանցում կան միլիոնավոր համակարգեր, որոնք առաջարկում են կարևոր կորպորատիվ տվյալներ պահելու ծառայություններ։ Սակայն իրականում դրանք բաց են։ Պարտադիր չէ հաքեր լինել, որպեսզի կարողանալ վերցնել այդ տվյալները։ Նմանատիպ դեպք ինձ հետ պատահել է, երբ ես պատահմամբ տեսել եմ գաղտնի բանկային տվյալներ:
Ես պահում եմ իմ տվյալներն իմ սեփական սարքավորման մեջ և չեմ վստահում ամպային ծառայություններին։ Եթե դու ունես գաղտնիք և չես ուզում, որ դրա մասին որևէ մեկն իմանա, դու հարցնում ես՝ «Կարո՞ղ ես գաղտնիք պահել»։ Քեզ կպատասխանեն` «այո կարող եմ», սակայն կլռեն, որ մի երկու մարդ թերևս կիմանա այդ մասին։ Նույն կերպ էլ ամպային ծառայությունների անվտանգությունն է։ Անձնական տեղեկատվություն լրացնելիս «Մի պահիր իմ մասին այս տվյալը» տարբերակի առկայությունը դեռևս բավարար չէ։ Սակայն այժմ որոշակի առաջընթաց կա. մենք սկսում ենք մտածել, թե ինչ ենք հրապարակում, քանի որ գիտենք, թե որքան հեշտ է այդպիսի տեղեկատվության մուտքի իրավունք ստանալը:

(?)How do you see the future of the web?
(!)The web is going to be more uneven. At the same time, people are developing new computers, more exciting and powerful devices so that the things people try to do on the web will be in a wider range.
Many web pages will feel more like applications and applications will be more like web pages. It’s not a big deal. The web is actually about enabling things that apps do, without giving control to anyone, in person or in group.
The TV market is changing. The reason why the TV industry wants to be involved in the web is they saw what happened with the music industry, which lost a lot of money because at first they didn’t understand that all of the music is moving to the web. The TV industry understands that all the TV is moving to the web. Those people that don’t have a TV now are still watching television or video on their computers. Television wants to be around in ten years’ time so they are getting involved and making sure this stuff works. Precisely, they want to be in a position of using an open platform.
(?)Do you think open source is the future?
(!)Open standards will win, not open source. The difference is that open standards are about managing your piece of software. Firefox is an open source and very well built browser, part of Google Chrome is open source and part is closed source. The part that does the hard work is open source. The little shiny things of the user interface are closed source. Opera is the other way around. The whole complex processor is closed source, but the user interface and the user experience are open. You can change it any way you want. And that’s just the way of managing development of your own product.
Open Standards are different. If Netscape goes out of business (which they did) and you build a corporate system with a business model and an information application that relayed on Netscape – you have a problem. If you build and rely on web standards – you will have no problem.
As a user, people buy all kind of devices because they think it’s good. When the government orders to create a national library and it’s built as an iPhone app – they can’t afford to let Apple die. If the government builds a national library with Open standards they don’t care if it’s Apple today, Nokia tomorrow or some new thing we’ve never heard of. There are many things in which sustainability is much more important.
(?)When do you see the end of HTML 4?
(!)HTML 4 will keep working. If something works in HTML 4, it will work in HTML5 too. It won’t disappear. It’s just that with HTML5 you can do more new things. HTML5 is the future. It’s going to take time to upgrade the whole world to HTML5. People use tools (such as WordPress), which are often produced with HTML 4. Right now people are producing on HTML 3.2 too. HTML 4 was finished in 1998.
I think HTML5 will be finished in 2014 or maybe 2015. A lot of work is done. We began in 2005. We use a lot of systems that part of HTML5. By the time HTML5 is done, we’ll be working on HTML 6. And that will take another 5 or 6 years to get it completely done. To get to the stage where HTML5 is right now, where most of it is done, it will probably take 2 or 3 years. You start making a new standard when you don’t need the old system anymore.
(?)Do you think it's secure to keep private information online, in the cloud?
(!)Security and privacy are related things. They were very complicated in implementation technically. And they are also complicated in politics: what is your right to privacy and what is the governments’ right or your employer’s right to know what you are doing. Different countries and organizations have different policies because people actually have different beliefs about what is the right thing to do. So you have a range of options. If you keep your data on your own device, you decide when to share it. One of the problems is, if you lose your phone – you lose your data.
So what do you do? The cloud is not actually made with magic. It’s made by companies that do things for money, and from time to time they disappear. So Netscape was a cloud service company and it vanished. So the cloud is not actually reliable, it’s probably not more secure, as it might be. There are millions of systems on the web that are storing important corporate data that are completely open. You don’t need to be a hacker to take the information; you can do it by accident. I’ve seen by accident, a top secret bank data without a try.
I securely keep a lot of my information. I don’t store it in some cloud. I keep my own device. It is safe. If you have a secret you don’t want anyone to know and if you say to someone: “Can you keep a secret?” he will say yes and will not tell you that the “yes” includes two of his friends. And the cloud security is the same. Yes, it’s is secure, but how secure? “Don’t keep this information about me” option is not perfect. Now we have a much better understanding on privacy, security on the web than we did ten years ago. So there is an evolution that will continue and we will get more thoughtful about what we publish, about how easy it is to access it.