Ֆրանսիացի հռչակավոր դերասանուհի Ֆանի Արդանը «Ոսկե ծիրան» միջազգային 8-րդ փառատոնի հյուրն է լինելու: Այդ մասին լրագրողներին հայտնեց փառատոնի հիմնադիր Հարություն Խաչատրյանը: Բացի դրանից, փառատոնի շրջանակներում ցուցադրվելու են նրա հեղինակած երկու «Մոխիր և արյուն» (2009) և «Բացակա երազանքեր» (2010) ֆիլմերը: Փարաջանովի անվան մրցանակի են արժանանալու հունգարացի ռեժիսոր Բելա Տարրը, դերասանուհի Ֆանի Արդանը և ռեժիսոր Ռոման Բալայանը: «Վարպետ» մրցանակին կարժանանան ռեժիսորներ Ալեքսեյ Ուչիտելը, Վոյչեխ Մարչևսկին և Նուրի Բիլգե Ջեյլանը:
Ֆանի Արդանը ծնվել է 1949թ-ին , Ֆրանսիայում: 1976-ից ի վեր նկարահանվել է ավելի քան 50 ֆիլմում: Հեծելազորի սպայի` զինվորական կցորդի դուստր է, հասակ է առել Մոնակոյում, որտեղ հոր դիրքը թույլ էր տալիս մոտ հարաբերությունների մեջ լինել արքայական ընտանիքի հետ: Իշխանուհի Գրեյսին կատարած հաճախակի այցելություններով դրոշմված դաստիարակությունից հետո տեղափոխվել է Էքս-ան-Պրովանս` քաղաքագիտություն ուսանելու: Բայց հետզհետե տարվել է դերասանությամբ և դրամատիկական դասեր առնելուց հետո` 1974-ին առաջին անգամ պրոֆեսիոնալ բեմ բարձրացել Կոռնեյլի «Պոլիեկտես՚» բեմադրության մեջ: Առաջին ճանաչումը Արդանին բերել է «Հարևանուհիները» հեռուստադրաման: Քիչ անց սկիզբ է առել նրա ծանոթությունը Ֆրանսուա Տրյուֆոյի հետ: Այդ ծանոթությունը հանգեցրեց «Հարևանուհին» և «Կիրակին շուտ գար» գործերին և սիրային կապի, որը շարունակվեց մինչև Տրյուֆոյի մահը: Ի սկզբանե նրան համբավ էր բերել թարմ գեղեցկությունը, բայց ժամանակի ընթացում դերասանական վարպետությունը Արդանին դարձրեց Ֆրանսիայի ամենասիրված դերասանուհիներից մեկը: Այս տարի «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնը անցկացվելու է հունիսի 10-17-ը: Փառատոնը բացվելու է իրանցի ռեժիսոր Աբաս Քիառոսթամիի «Վավերացված պատճեն» ֆիլմով:
Կինոփառատոնին այս տարի հայտ են ներկայացրել 81 երկրից 630 ֆիլմ, որից ընտրվել են 150 ֆիլմ 45 երկրից: Կլինեն բազմաթիվ հետահայաց ցուցադրություններ, որի ընթացքում կինոսերները կծանոթանան ռեժիսորներ Էդմոնդ Քյոսայանի, Դմիտրի Կեսայանցի, Ռոման Բալայանի, Բելա Տարի, Վոյչեխ Մարչևսկու, Բերտրան Տավերնիեի աշխատանքների հետ: Բերտրան Տավերնիեն առողջական խնդիրների պատճառով ներկա չի գտնվելու փառատոնին:

Всемирно известная французская актриса Фанни Ардан станет почетным гостем 8-го международного кинофестиваля “Золотой абрикос”. Об этом сообщил журналистам основатель фестиваля Арутюн Хачатрян. Кроме того, в рамках фестиваля будут показаны ее фильмы “Прах и кровь” (2009) и “Сhimeres absentes” (“Отсутствующие мечты”, 2010). Приза имени Параджанова будут удостоены венгерский кинорежиссер Бела Тарр, актриса Фанни Ардан и режиссер Роман Балаян. Приз “Мастер” получат режиссеры Алексей Учитель, Войчех Марчевский и Нури Билзе Джейлан.
Фанни Ардан родилась в 1949 году в городе Сомюр во Франции. Начиная с 1976 года, снялась в более чем 50 фильмах. Дочь офицера, выросла в Монако. Положение отца, служившего при дворе Монако, позволяло находиться довольно близко к королевской семье. Ардан получила образование политолога в университете Прованса. Одновременно с учёбой в университете занималась на актёрских курсах, в 1974 г. впервые выступила на театральной сцене в спектакле Корнелла “Полиэктес”. В 1979 году дебютировала в кино в фильме «Собаки». Позже она познакомилась с Франсуа Трюфо. Результатом их знакомства стали фильмы “Соседка” и “Скорее бы наступило воскресенье”, а также любовная связь, продолжавшаяся до самой смерти режиссера. С самого начала актриса прославилась своей свежестью и красотой, однако, именно благодаря актерскому таланту, Фанни Ардан стала одной из самых любимых актрис не только во Франции, но и во всем мире.
Кинофестиваль “Золотой абрикос” в этом году пройдет с 10 по 17 июля. Фестиваль откроется фильмом “Заверенная копия” иранского кинорежиссера Аббаса Киаростами.
В этом году на участие в фестивале заявлено 630 фильмов из 81 страны, из которых выбрано 150 фильмов из 45 стран. Будут организованы различные выставки, в ходе которых зрители получат возможность познакомиться с работами режиссеров Эдмона Кеосаяна, Дмитрия Кесаянца, Романа Балаяна, Белы Тарра, Войчеха Марчевского, Бертрана Тавернье. Бертран Тавернье из-за болезни не сможет присутствовать на фестивале.