«Ոսկե ծիրան» 8-րդ միջազգային կինոփառատոնի «Հայկական համայնապատկեր» անվանակարգում առաջադրված երկու ֆիլմերը արտացոլելու են 1960-ական թվականները: Դրանք են Գագիկ Ստեփանյանի «Ի շրջանս յուր» և Աշոտ Ադամյանի ու Դավիթ Մաթևոսյանի «Մենք ենք» ֆիլմերը:
«Ի շրջանս յուր» ֆիլմը պատմում է 20-րդ դարի 60-ական թվականներին հայ ժողովրդի ազգային ինքնագիտակցման զարթոնքիգործում Մեծ եղեռնի զոհերի հուշակոթողի կառուցման կարևորության մասին: Ըստ ռեժիսորի, Ցեղասպանության մասին ֆիլմ նկարել պետք չէ, քանի որ առանց այդ էլ խորն է ցավը: Նա ասաց, որ եթե նկարելու է ֆիլմ Հայոց ցեղասպանության մասին, ապա միայն Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրի կառուցման մասին:
Աշոտ Ադամյանի ու Դավիթ Մաթևոսյանի «Մենք ենք» ֆիլմը պատմում է 40 տարի առաջ կայացած Հրանտ Մաթևոսյանի, Հենրիկ Մալյանի, Խորեն Աբրահամյանի և հենց «Մենք ենք, մեր սարերը» ֆիլմի համագործակցության մասին: Դավիթ Մաթևոսյանը, ով երեխա ժամանակ խաղացել է այդ ֆիլմում, նշում է, որ ֆիլմի ժառանգորդները ոչ միայն հայ հասարակությունն է, այլ առանձին գյուղացիները, ում մասին նկարահանվել է ֆիլմը: «Մենք ենք, մեր սարերը» ֆիլմը պատմում է իրական հերոսների մասին, ովքեր արդեն կենդանի չեն այսօր:
«Հայկական համայնապատկեր» անվանակարգում հաղթողին կորոշեն ժյուրիի նախագահ Ելենա Ստիշովան (Ռուսաստան), Արմեն Դովլաթյանը (Հայաստան), Նիրմալ Դհարը (Հնդկաստան), Օզջան Ալփերը (Թուրքիա) և Սվետլանա Գուլյանը (Հայաստան): Անվանակարգում առաջադրված են 17 ֆիլմեր:
Այս տարի «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնը անցկացվելու է հունիսի 10-17-ը: Փառատոնի հովանավորն է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը:

10 Июль 2011 - 11:41 AMT
В рамках восьмого международного армянского кинофестиваля “Золотой абрикос” в номинации “Армянская панорама” в числе других картин представлены два фильма, которые рассказывают об Армению 1960-ых. Это фильмы Гагика Степаняна “Из круга своих” и совместный фильм Давида Матевосяна и Ашота Адамяна “Мы”.
Фильм “Из круга своих” рассказывает о воздвижении мемориала в память жертв Геноцида армян в середине 1960-ых годов. По словам режиссера фильма, так как боль в армянском народе от Геноцида очень сильна, не следует снимать фильмы о Геноциде.
Фильм Ашота Адамяна и Давида Матевосяна “Мы” рассказывает о фильме “Мы и наши горы”, который был снят 40 лет назад, в результате сотрудничества Граната Матевосяна, Генриха Маляна, Хорена Абрамяна. Давид Матевосян, который в детстве играл в этом фильме, отметил, что наследниками этого фильма являются не только армянский народ, но также сельчане, о которых рассказывается в фильме. Фильм “Мы и наши горы” рассказывает о реальных героях, которых уже нет.
Победителя в номинации “Армянская панорама” определят председатель жюри Елена Стишова (Россия), Армен Довлатян (Армения), Нирмал Дхар (Индия), Озджан Алпер (Турция), Светлана Гулян (Армения). В номинации представлены 17 фильмов.