Հունիսի 11-ին «Ոսկե Ծիրան» 8-րդ միջազգային կինոփառատոնի շրջանակներում բացվեց հայ-թուրքական կինոպլատֆորմը (ՀԹԿՊ): ՀԹԿՊ-ի 9-րդ աշխատանքային հանդիպումը (workshop), որն ուղված է Վավերագրական ֆիլմերի աջակցությանը, տեղի ունեցավ Ստամբուլի 30-րդ միջազգային կինոփառատոնի շրջանակներում ապրիլի 11-13-ը Ստամբուլի Սեզայիրի ժողովների դահլիճում:
«Մեզ համար կարևոր է ներկայացնել և պատկերացում կազմել մեկս մյուսիս մասին», – բացմանն ասաց «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի հիմնադիր Հարություն Խաչատրյանը:
Այս տարի ընտրվել են հետևյալ նախագծերը` Նիկոլ Պեզճյանի «Պտույտ մը Պոլսո թաղերուն մեջ» (Հայաստան, Լիբանան), Արթուր Բախտամյանի «Ճանապարհորդություն Նոր տարվա նախօրյակին» (Հայաստան), «Ներս եկեք –ներսի կողմից»` Տիգրան Պասկեվիչյան (Հայաստան), «Ռոքի ճակատամարտ, ռոքի խաղաղություն»` Հասմիկ Հովհաննիսյան և Այշեգուլ Քարաքույու (Հայաստան –Թուրքիա), «Բիթլիսից Ամերիկա»` Լուսին Դինք (Թուրքիա), «Դերսիմի հեքիմ Լոքմանը»` Վելի Քահրաման (Թուրքիա), «Հրանտից հետո»` Էգե Էդեներ (Թուրքիա) և «Ռադիո Երևան»` Էյլեմ Քաֆտան, (Թուրքիա): Հայկական կինոնախագծերի հեղինակները հրավիրվել էին Ստամբուլ`մասնակցելու աշխատանքային հանդիպմանը:
Ստամբուլյան Հայաստան-Թուրքիա կինոպլատֆորմի հանդիպման շրջանակներում տեղի ունեցավ պրեզենտացիաներ, գործնական ուսումնասիրություններ, նախագծերի ներկայացումներ և կինոդիտումներ:
«Հետաքրքրությունը կինոպլատֆորմի նկատմամբ մեծ էր: Այն բարձր գնահատվեց հանրաճանաչ ռեժիսորների, փառատոնների և համարտադրության ֆորումների ներկայացուցիչների կողմից: ՀԹԿՊ-ի բոլոր ֆիլմերը կցուցադրվեն «Ոսկե Ծիրան» 8-րդ երևանյան միջազգային կինոփառատոնի շրջանակներում: ՀԹԿՊ-ի նկարահանված ֆիլմերը կընդգրկվեն տարածաշրջանային և համաշխարհային տարբեր միջոցառումներում»,- :

The Armenian-Turkish Cinema Platform (ATCP) opened on July 11 in the framework of Golden Apricot International Film Festival.
ATCP’s 9th subsequent workshop –Documentary Support Meeting – took place on the sidelines of 30th Istanbul International Film Festival, April 11-13, Cezayir Meeting Halls, Istanbul.
“It is very important for us to introduce ourselves and gain view about each others,” said film festival founder Harutyun Khachatryan.
The following projects were selected to participate in the workshop this year: A Tour in the Streets of Bolis, Nigol Bezjian – Armenia/Lebanon, New Year’s Eve Journey, Arthur Bakhtamyan – Armenia, Enter-from the Inside, Tigran Paskevichyan – Armenia, Rock Battles, Rock Peace, Hasmik Hovhannisyan and Aysegul Karakuyu – Armenia and Turkey, Wonderful. Very Nice-from Bitlis to America, Lusin Dink – Turkey, Lokman Hekim of Dersim, Veli Kahraman – Turkey, After Hrant, Ege Edener – Turkey, Radio Erivan, Eylem Kaftan – Turkey.
The authors of Armenian projects were invited to Istanbul to participate in the workshop, which included presentations, case studies, pitchings and film screenings.
The interest towards the platform was great. It was highly evaluated by renowned directors, representatives of festivals and co-production forums. Also, ATCP films program will be included in different regional and international events; it is invited to be screened in the Middle Eastern Studies Centre in New York University, according to Khacatryan.