Հոկտեմբերի 14-16-ը Երևանի Ռուս-հայկական (Սլավոնական) համալսարանում տեղի կունենա տելեբժշկության և է-բժշկության առաջին հայկական միջազգային համագումարը։ Այս մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին տեղեկացրեց «Տելեբժշկության հայկական ասոցիացիա» ՀԿ-ի նախագահ Գեորգի Չալտիկյանը։
Համագումարը կազմակերպել է «Տելեբժշկության հայկական ասոցիացիա» ՀԿ-ն՝ Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության և Հայ-ռուսական համալսարանի հետ համատեղ։ Իսկ համակազմակերպիչներն են Տելեբժշկություն ամերիկյան և միջազգային ասոցիացիաները։
Ինչպես պատմեց Գեորգի Չալտիկյանը, համագումարն ունի 3 նպատակ. «Առաջին նպատակը միջազգային փորձի փոխանակումն է։ Մենք հյուրընկալելու ենք 15 միջազգային փորձագետների։ Նրանք կպատմեն, թե տելեբժշկության ոլորտում ինչպիսի զարգացումներ կան աշխարհում և թե որքան է հեշտանում աշխատանքը տեղեկատվական տեխնոլոգիաների միջոցով։ Հաջորդ նպատակն է հանրությանը ներկայացնել Հայաստանում տելեբժշկության ոլորտը։ Եվ իհարկե վերջին նպատակն է համախմբել տելեբժշկությամբ հետաքրքրվողներին և ապահովել networking-ի (ցանցային շփում) զարգացումը Հայաստանում»։
Ըստ Գեորգի Չալտիկյանի, ակնալվում են մոտ 350 մասնակիցներ Հայաստանի բժշկական հաստատություններից, բուհերից և արտերկրից։ 40-50 մասնակից Հայաստան են ժամանելու Վրաստանից, Մոլդովայից, ԱՄՆ-ից, Մեծ Բրիտանիայից, Հունգարիայից, Հունաստանից և այլ երկրներից։
Ինչպես նշեց Գեորգի Չալտիկյանը, համագումարի ընթացքում բացի ընդլայնված նիստերից, տեղի կունենան ուսումնական սեմինարներ և ցուցահանդես-էքսպո։ Գեորգի Չալտիկյանը կարծում է, որ այս համագումարը սկիզբ կդնի տելեբժշկության ոլորտում կրթական ծրագրերի կազմակերպմանը։
Համագումարի գլխավոր հովանավորն է Orange Armenia ընկերությունը։ Համագումարի անցկացման լեզուն անգլերենն է, քանի որ ներկա են լինելու մի շարք միջազգային փորձագետներ։
Տելեբժշկության և է-բժշկության առաջին հայկական միջազգային համագումարին մասնակցելու համար անհրաժեշտ է գրանցվել օնլայն կամ էլ admission կայքում։ Մասնակցության վճարն է 5000-10 000 դրամ։ Սահմանված են նաև զեղչեր։ Բոլոր նրանք, ովքեր ներկա չեն լինի, կկարողանան հետևել համագումարին օնլայն հեռարձակման (Live Streaming) միջոցով։

11 Июль 2011 - 12:11 AMT
14-16 октября в Российско-армянском (Славянском) университете состоится Первый армянский международный конгресс телемедицины и электронного здравоохранения. Об этом сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net председатель ОО “Армянская ассоциация телемедицины” Георгий Чалтикян.
Конгресс организован общественной организацией “Армянская ассоциация телемедицины”, СП по ИТ совместно с Российско-армянским (Славянским) университетом. А соорганизаторами являются Американская и Международная ассоциации телемедицины.
Как рассказал Георгий Чалтикян, конгресс преследует три цели: “Первая – обмен международным опытом, к нам приедут 15 международных экспертов, которые расскажут, о развитии сферы телемедицины в мире, а также о том, насколько облегчается работа при применении средств ИТ. Следующей целью является представление общественности сферы телемедицины. И, конечно же, объединение интересующихся телемедициной и обеспечение развития сетевого общения (networking) в Армении.
По словам Георгия Чалтикяна, ожидается участие в конгрессе более 350 студентов медицинских учебных заведений Армении, из других вузов, а также из-за рубежа. Около 40-50 участников приедут в Армению из Грузии, Молдовы, США, Великобритании, Венгрии, Греции и других стран.
В ходе конгресса кроме расширенных заседаний состоятся учебные семинары и экспо-выставки.
Генеральным спонсором конгресса выступит компания “Orange Armenia”. Язык конгресса – английский, поскольку в нем примет участие ряд международных экспертов.
Для участия в первом армянском международном конгрессе телемедицины и электронного здравоохранения необходима онлайн-регистрация или регистрация на сайте admission. Взнос за участие составляет 5000-10000 драмов. Действуют скидки. Если кто-то не сможет присутствовать на конгрессе, он сможет проследить за его ходом по прямой онлайн-трансляции (Live Streaming).