Ո՞վ է հայը, դա է իմ գլխավոր հարցը և իմ ֆիլմի հերոսը անընդհատ փնտրում է այդ պատասխանը: Այս մասին լրագրողներին Երևանում պատմել է «Հայ տարեգիրը» ֆիլմի ռեժիսոր Հակոբ Կուտսուզեանը: «Ամեն մի հայ բերում է իր տեսանկյունը: Իմ կարծիքով միայն մեկ պատասխան կա. այն մարդն է հայ, ով զգում է, որ նա հայ է»,- նշել է նա:
1991 թ. և Հայաստանի անկախությունը նոր սկզբի խթան դարձավ Կուտսուզեանի համար: Նա ստանձնեց իր կյանքի ամենակարևոր ոդիսականը` առնչվել նախնիների առասպելական երկրին` ի որոնումն սեփական արմատների: «Հայ տարագիրը» ճանապարհորդություն է Կուտսուզեանի հետ` Հայաստանի հետ առաջին հանդիպմանն ընդառաջ, իր մոռացված ու երբեմն էլ անտեսված ինքնության հետ վերջնականապես միավորվելու փնտրտուք:
Հակոբ Կուտսուզեանը ծնվել է 1949 թ-ին Կահիրեյում:Սփյուռքահայ կինոռեժիսոր, որին հատուկ է Հայաստանը, հայերին և հայկականությունն ուսումնասիրելու սերը: Մասնագիտական կյանքի մեծ մասը հեռուստածրագրերի թողարկմամբ ու նկարահանմամբ զբաղվելուց հետո որոշել է նվիրաբերվել հայկական ֆիլմերին: Սահմանափակ մ իջոցներով ֆինանսավորում է սեփական հայկական արտադրանքը գլխավոր հեռուստաալիքների համար: Ապրում և աշխատում է Թորոնթոյում (Կանադա): TVOntario TFO-ի համագործակցությամբ թողարկել և նկարահանել է մի քանի հեռուստաշարեր: Կուտսուզեանը նաև լուսանկարիչ է. նրա գործերը ցուցադրվել են Քվեբեկի ազգային գրադարանում, այնուհետև` շրջել զանազան հյուսիսամերիկյան պատկերասրահներով: Ներկայումս Կուտսուզեանն աշխատում է իր հայկական եռերգության վրա: «Հայ տարագիրը» դրա առաջին մասն է` տեսաինքնադիմանկար, որտեղ հեղինակը հետամուտ է իր ինքնությանը, մի թեմա, որը ոգեշնչել է նրան նկարահանել «Իմ որդին հայ պիտի լինի» ֆիլմը և դրա ֆրանսերեն տարբերակը:

The creator of Armenian Exile film, director Hagop Goudsouzian shared his idea of national identity at news conference in Yerevan.
“In Armenian Exile, the main character looks for an answer to a question “what's a true Armenian”. Opinions differ, but to me – a true Armenian is one who really identifies himself as such,” the filmmaker said.
In 1988, Nagorno-Karabakh’s war for independence was in the headlines worldwide. Halfway across the world in Canada, Hagop Goudsouzian’s peaceful world was suddenly shaken: “I had forgotten I was Armenian, until I saw the courage of these people who had never forgotten who they were and knew what they had to do…” says Goudsouzian. Then, again in 1991, the independence of Armenia triggered a new beginning for Hagop Goudsouzian. At this point he embarked on his life’s most important adventure, to touch this mythical land in search of his roots. Armenian Exile travels with Goudsouzian for his first meeting with Armenia in search of the ultimate connection with his forgotten and sometimes ignored identity.