Հուլիսի 15-29-ը «Նարեկացի» արվեստի միության Շուշիի մասնաճյուղում
Անդրանիկ հավաքին մասնակցելու են Իտալիայի գեղարվեստի տարբեր ակադեմիաների 22 պրոֆեսորներ, քանդակագործներ և նկարիչներ: Պատվավոր հյուրն է Հռոմի գեղարվեստի ակադեմիայի ռեկտոր պրոֆեսոր Ջեռարդո Լո Ռուսսոն: Հավաքի առանցքը` ի թիվս դասախոսությունների, վարպետության դասերի, ցուցահանդեսների և կինոդիտումների հագեցած ստեղծագործարան է, որի շրջանակներում մասնակից 15 արվեստագետներից յուրաքանչյուրը կերտելու է իր քանդակը Շուշվա կրաքարից` նվիրելով այն քաղաքին:
«15 քանդակ ամեն տարի և 10 տարի անց Շուշին կզարդարեն 150 քանդակ` վերածելով քաղաքը իրական թանգարանի բաց երկնքի տակ», – բնորոշում է նախաձեռնության հեղինակ Վիգեն Ավետիսը:
Սիմպոզիումի արդյունքները ամփոփվելու են հայերեն, իտալերեն, անգլերեն լեզուներով արվեստի անվանի քննադատ Ֆրանչեսկո Գալլոյի հեղինակած ծավալուն կատալոգում:
Ստեղծագործական ողջ ընթացքին հետևելու է իտալական «Ստուդիո կալի» (StudioQuagli) նկարահանման ստուդիան, որն անդրադարձ է կատարելու Արցախի, Շուշիի, Հայաստանի ու Արևմտյան Հայաստանի պատմությանն ու մշակութային ժառանգությանը: Ըստ նախնական պայմանավորվածության` ֆիլմը ցուցադրվելու է իտալական «Ռայ 1» (Rai 1) հեռուստատեսությամբ:
Սիմպոզիումը անցկացվելու է ՀՀ Մշակույթի նախարարության, Երևանիքաղաքապետարանի հովանավորությամբ, «Նարեկացի» արվեստի միության անմիջական մասնակցությամբ, Արցախի Հանրապետության Մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարության, Հայ առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի և Շուշիի քաղաքապետարանի աջակցությամբ:

12 Июль 2011 - 14:06 AMT
15-29 июля в филиале Союза искусств “Нарекаци” в Шуши стартует Первый международный симпозиум скульптуры под названием “Акоп Гюрджян”. Почетный гость симпозиума – ректор Академии художеств Рима, профессор Джерардо Ло Руссо. В рамках симпозиума будут организованы лекции, мастер-классы, выставки и кинопросмотры, 15 скульпторов создадут композиции, посвященные Шуши.
“Если 10 лет подряд создавать по 15 скульптур ежегодно, можно превратить Шуши в музей под открытым небом”, – отметил автор инициативы Виген Аветис.
За ходом творческой деятельности скульпторов будет следить итальянская киностудия “ Studio Quagli”, которая снимет фильм о культурном наследии Арцаха, Шуши, Армении и Западной Армении. По предварительному соглашению, фильм будет показан по итальянскому телеканалу Rai 1.
Симпозиум организуется при содействии Министерства культуры РА, мэрии Еревана, при личном участии Союза искусств “Нарекаци”, Министерства культуры и молодежи НКР, Арцахской епархии Армянской Апостольской Церкви и мэрии Шуши.