Բրեյդեն Քինգի «Այստեղ» ֆիլմը ընդգրկված էր «Ոսկե ծիրան» 8-րդ միջազգային կինոփառատոնի երևանյան պրեմիերաների շարքում:
«Ֆիլմի պրեմիերան եղել է մի քանի քաղաքներում, սակայն ինձ համար ամենահուզիչը ֆիլմը Հայաստանում ցույցադրելն էր, որովհետև այն վերադարձավ «տուն»: Ինձ համար մեծ հաճույք էր աշխատել հայ դերասանների հետ»,- ասուլիսի ժամանակ ասաց Քինգը:
«Ֆիլմում նկարահանվել են նաև պատահական մարդիկ: Այն զուտ հոլիվուդյան ֆիլմ չէ, այն ինձ համար ուղևորություն է: Մենք մտադրություն ունեինք կազմել կինոքարտեզ: Մեզ համար պետք է օրիգինալ վայր, հայտնիից գնալ դեպի անհայտ և սեփական փորձառությունից գնալ անհայտ փորձառություն: Դա ես կարող եմ համեմատել սիրային կապի հետ»,- հավելեց ռեժիսորը: Ռեժիսորը նաև նշեց, որ ֆիլմի սցենարը գրելիս դեռ ընտրված չէր երկիրը, և դերասաններն իրենց ազգային կոլորիտով ինչ-որ չափով մասնակցությունն են ցուցաբերել ֆիլմի ստեղծման մեջ:
Ֆիլմի հերոսը` Ուիլը Հայաստանի հետազոտությունը ղեկավարող արբանյակային քարտեզագրման ինժեներ է: Մի առավոտ գյուղական հյուրանոցում նա հանդիպում է Կատարինեին` մի հայրենադարձ հայ լուսանկարչուհու, ով երկար տարիներ անց առաջին անգամ տուն է վերադարձել: Երկու միայնակ ճամփորդների միջև գրեթե վայրկենական, չգիտակցված կապ է ստեղծվում, նրանք ներքին մղումով որոշում են միանալ: Ի վերջո, Ուիլը գտնում է, որ երկիրն անպետք տվյալների աղբյուր է, մինչդեռ ըստ Կատարինեի` հայրենի տան հետ իր հարաբերությունները վերահաստատելու միջոց է:
Բրեյդեն Քինգը ծնվել է 1971 թ-ին ԱՄՆ-ի Հյուսիսային Կարոլինա նահանգում:1993-ին ավարտել է Լոս Անջելեսի Հյուսիսային Կարոլինա համալսարանի Կինոյի և հեռուստատեսության դպրոցը: Նրա «Հոլանդական նավահանգիստ. որտեղ ծովը կոտրում է մեջքը» ֆիլմը ցուցադրվել է 20-ից ավելի խոշոր կինոփառատոներում և աշխարհով մեկ շրջել է «Boxhead Ensemble»-ի անվանի խմբի կենդանի, հանպատրաստից երաժշտության նվագակցությամբ: Քինգի ֆիլմերը փորձում են ջնջել դասակարգումները, համատեղել ավանդական միջոցներն ու փորձարարական մոտեցումները: Նրա գործերը ցուցադրվել են աշխարհի առաջատար կինոփառատոներում և հաստատություններում, որոնց թվում են Սանդենսը, Ռոտերդամը, Բեռլինը, Լոնդոնը, Մելբուռնը, Սինգապուրը, Չիկագոյի ժամանակակից արվեստի թանգարանը և այլն: Քինգը դասավանդել է Յեյլի, Հարավային Կալիֆորնիայի համալսարաններում, Բարդ, Ուիթոն քոլեջներում և այլուր: Նրան շնորհված պարգևների թվում են Կաննի ԿՓ-ի Ատելյեի մրցանակը և NHK-ի ռեժիսորական մրցանակը Սանդենսի ԿՓ-ում 2008-ին, Արտհաուսային և փորձարարական կինոյի միջազգային կոնֆեդերացիայի (CICAE) մրցանակը 2011-ին Բեռլինի ՄԿՓ-ում և այլն: Քինգի վերջին` «Այստեղ» խաղարկային ֆիլմի պրեմիերան կայացել է 2011-ին Սանդենսի և Բեռլինի ԿՓ-երում:

Фильм Брейдена Кинга “Здесь” включен в ряд ереванских премьер 8-го международного кинофестиваля “Золотой абрикос”.
“Премьера фильма состоялась в нескольких городах. Однако для меня очень важна именно ереванская премьера. Потому что фильм вернулся на “родину”. Для меня было огромным удовольствием работать с армянскими актерами”, – сказал во время пресс-конференции Кинг.
“В фильме снимались и случайные люди. Это не просто голливудский фильм, для меня это путешествие. Мы намеревались создать кинокарту. Для съемок нам была необходима оригинальная местность, нужно было совершить путь от известного к неизведанному, от собственного опыта к неизученному. Это можно сравнить с любовной связью”, – добавил режиссер. Он также отметил, что при создании сценария страна еще на была выбрана, и актеры своим национальным колоритом помогли в создании фильма.
К созданию истории любви замкнутого картографа и юной девушки-фотографа режиссера подтолкнули ландшафты Армении. "Сценарий фильма родился из тех фотографий, которые я сделал в Армении. Здесь все необыкновенное – ландшафты, культура, люди: в Армении я увидел то, что не встречал ни в одной стране мира – соединение прекрасных памятников древней культуры с осколками советского прошлого. Это сочетание производит действительно неизгладимое впечатление", – рассказывал ранее Кинг.
Герой фильма – Уилл является картографом и встречает в одной из гостиниц Катарину, фотографа армянского происхождения, много лет прожившую за рубежом и, наконец вернувшуюся на родину. Между двумя одинокими путниками почти мгновенно возникает подсознательная связь, внутренние побуждения заставляют их сблизиться. Пока Катарина пытается понять свою историческую родину, Уилл начинает ставить под сомнение свой затворнический образ жизни. По ходу их отношения обретают все более романтический характер, установленная духовная связь крепнет из часа в час. В конце путешествия оба останутся наедине со своими впечатлениями и мыслями.
Брейден Кинг родился в 1971 году в штате Северная Каролина в США. В 1993 году окончил Школу кино и телевидения Университета Северная Каролина Лос-Анджелеса. Его фильм “Голландский порт: где море ломает хребет” был представлен на более чем 20 кинофестивалях в сопровождении музыкальных исполнений группы “Boxhead Ensemble”. Фильмы Кинга пытаются сопоставить традиционные средства и экспериментальный подход. Его работы были представлены на самых престижных фестивалях, были показаны в Санденсе, Роттердаме, Берлине, Лондоне, Мельбурне, Сингапуре, Чикаго и др. Кинг преподавал в Йельском университете, в колледжах Бард, Итон и др. В числе его наград – приз Ателье Каннского МКФ и режиссерский приз NHK на КФ Санденса в 2008 году, приз Международной конфедерации экспериментального кино (CICAE) 2011 года на берлинском МКФ. Премьера фильма “Здесь” состоялась в 2011 году на фестивалях в Санденсе и в Берлине.