Բրեյդեն Քինգի «Այստեղ» ֆիլմը ընդգրկված էր «Ոսկե ծիրան» 8-րդ միջազգային կինոփառատոնի երևանյան պրեմիերաների շարքում:
«Ֆիլմի պրեմիերան եղել է մի քանի քաղաքներում, սակայն ինձ համար ամենահուզիչը ֆիլմը Հայաստանում ցույցադրելն էր, որովհետև այն վերադարձավ «տուն»: Ինձ համար մեծ հաճույք էր աշխատել հայ դերասանների հետ»,- ասուլիսի ժամանակ ասաց Քինգը:
«Ֆիլմում նկարահանվել են նաև պատահական մարդիկ: Այն զուտ հոլիվուդյան ֆիլմ չէ, այն ինձ համար ուղևորություն է: Մենք մտադրություն ունեինք կազմել կինոքարտեզ: Մեզ համար պետք է օրիգինալ վայր, հայտնիից գնալ դեպի անհայտ և սեփական փորձառությունից գնալ անհայտ փորձառություն: Դա ես կարող եմ համեմատել սիրային կապի հետ»,- հավելեց ռեժիսորը: Ռեժիսորը նաև նշեց, որ ֆիլմի սցենարը գրելիս դեռ ընտրված չէր երկիրը, և դերասաններն իրենց ազգային կոլորիտով ինչ-որ չափով մասնակցությունն են ցուցաբերել ֆիլմի ստեղծման մեջ:
Ֆիլմի հերոսը` Ուիլը Հայաստանի հետազոտությունը ղեկավարող արբանյակային քարտեզագրման ինժեներ է: Մի առավոտ գյուղական հյուրանոցում նա հանդիպում է Կատարինեին` մի հայրենադարձ հայ լուսանկարչուհու, ով երկար տարիներ անց առաջին անգամ տուն է վերադարձել: Երկու միայնակ ճամփորդների միջև գրեթե վայրկենական, չգիտակցված կապ է ստեղծվում, նրանք ներքին մղումով որոշում են միանալ: Ի վերջո, Ուիլը գտնում է, որ երկիրն անպետք տվյալների աղբյուր է, մինչդեռ ըստ Կատարինեի` հայրենի տան հետ իր հարաբերությունները վերահաստատելու միջոց է:
Բրեյդեն Քինգը ծնվել է 1971 թ-ին ԱՄՆ-ի Հյուսիսային Կարոլինա նահանգում:1993-ին ավարտել է Լոս Անջելեսի Հյուսիսային Կարոլինա համալսարանի Կինոյի և հեռուստատեսության դպրոցը: Նրա «Հոլանդական նավահանգիստ. որտեղ ծովը կոտրում է մեջքը» ֆիլմը ցուցադրվել է 20-ից ավելի խոշոր կինոփառատոներում և աշխարհով մեկ շրջել է «Boxhead Ensemble»-ի անվանի խմբի կենդանի, հանպատրաստից երաժշտության նվագակցությամբ: Քինգի ֆիլմերը փորձում են ջնջել դասակարգումները, համատեղել ավանդական միջոցներն ու փորձարարական մոտեցումները: Նրա գործերը ցուցադրվել են աշխարհի առաջատար կինոփառատոներում և հաստատություններում, որոնց թվում են Սանդենսը, Ռոտերդամը, Բեռլինը, Լոնդոնը, Մելբուռնը, Սինգապուրը, Չիկագոյի ժամանակակից արվեստի թանգարանը և այլն: Քինգը դասավանդել է Յեյլի, Հարավային Կալիֆորնիայի համալսարաններում, Բարդ, Ուիթոն քոլեջներում և այլուր: Նրան շնորհված պարգևների թվում են Կաննի ԿՓ-ի Ատելյեի մրցանակը և NHK-ի ռեժիսորական մրցանակը Սանդենսի ԿՓ-ում 2008-ին, Արտհաուսային և փորձարարական կինոյի միջազգային կոնֆեդերացիայի (CICAE) մրցանակը 2011-ին Բեռլինի ՄԿՓ-ում և այլն: Քինգի վերջին` «Այստեղ» խաղարկային ֆիլմի պրեմիերան կայացել է 2011-ին Սանդենսի և Բեռլինի ԿՓ-երում:

Braden King’ Here is included in the list of Yerevan premiers of the Golden Apricot 8th international cinema festival.
“First night of Braden King’ Here took place in different cities but Yerevan premier is the most important because the film is back to home,” King told a press conference.
“Casual people were also filmed. This is not just a Hollywood movie but a trip,” said King.
Will is a satellite-mapping engineer conducting a survey of Armenia. One morning, at a rural hotel, he meets Gadarine, an Armenian expatriate and photographer, who has just returned home for the first time in years. There is an almost instant, unconscious bond between these two lone travelers; they impulsively decide to continue together…Will ultimately comes to view the land as a source of faulty data, while Gadarine sees it as a way to redefine her relationship with home. As the film Here suggests, "truth is conjecture".
Braden King was born in 1971, in Cherry Point, North Carolina, the USA.
He graduated from the USC School of Cinema-Television in Los Angeles in 1993. His Dutch Harbor: Where the Sea Breaks its Back was screened in over 20 major international film festivals and toured internationally with live, improvised soundtrack accompaniment by the acclaimed Boxhead Ensemble. King makes films that attempt to blur classification; combine traditional methods with experimental approaches. King’s work has been exhibited at leading international film festivals and institutions, including Sundance, Rotterdam, Berlin, London, Melbourne, Singapore; The Chicago Museum of Contemporary Art, etc.. He has lectured at Yale University, The University of Southern California, Bard College, Wheaton College, etc. Honors include the CICAE Prize at the 2011 Berlin IFF, 2008 Cannes IFF Atelier, 2008 Sundance/ NHK International Filmmakers Award, etc.. King’s current feature film, Here premiered at the 2011 Sundance and Berlin Film Festivals.