Այս տարվա «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնին ներկայացված է արգենտինացի ռեժիսոր Դիեգո Լերմանի «Անտեսանելի հայացքը» ֆիլմը: Ռեժիսորը չի կարողացել գալ Հայաստան, փոխարենը աշխատանքի բերմամբ Հայաստանում է ֆիլմի սցենարիստ Մարիա Մեյրան:
Նա ասաց որ սցենարը գրվել է 2007թ-ին: «Յուրահատուկ ժամանակաշրջան է ներկայացված: Դա Արգենտինայի տոտալիտար ռեժիմի մասին է (1976-1982): Արգենտինայում շատ է արծարծվում այդ թեման: Մեր հիմնական խնդիրն էր նույնի մասին նոր բան ներկայացնելը: Հայտնվեց Մարտին Կոհանի «Բարոյական գիտությունները» վեպը, որը մեր կարծիքով արժեր ներկայացնել: Մենք որոշեցինք, որ կերպարի ներքին մտքերը պետք է արտահայտել նրա ժեստերով, վարքով, լռությամբ: Մենք կենտրոնացանք ռեժիմի ոչ թե անկման, այլ կայուն ժամանակաշրջանի վրա: Անտեսանելի հայացքը գործում է բոլոր բռնատիրական ռեժիմներում», – ասաց Մեյրան: Ֆիլմը մասնավորապես շեշտադրությունը դնում է 1982թ-ի վրա: Գլխավոր հերոսուհին ուսուցչուհի Մարիա Տերեսան է: Վերահսկելով երեխաներին, ստեղծում է մի մթնոլորտ, սկսում է արթնացնել ճնշված մարդկանց: Դպրոցի ուսմասվարը` Բիասուտտոն տեսնելով ուսուցչուհու աշխատանքը, սովորեցնում է նրան լինել զգոն, ուշադիր այդ ամենի հանդեպ, ինչը վրիպում է ուրիշի աչքերից և դառնալ «անտեսանելի հայացք»: Ֆիլմը, ըստ կազմակերպիչների, հատկապես կհետաքրքրի Խորհրդային տարիներին դպրոց գնացած մարդկանց:

13 Июль 2011 - 08:36 AMT
В рамках “Золотого абрикоса” фильм “Невидимый взгляд” передаст зрителю дух диктаторского режима в Аргентине
На 8-ом международном кинофестивале “Золотой абрикос” представлен фильм аргентинского режиссера Диего Лермана “Невидимый взгляд”. Сам режиссер не смог приехать в Ереван, и по этой причине фильм представляет сценарист Мария Мейран.
Она сказала, что сценарий был написан в 2007 году. “В фильме отображен особый период времени. Это картина о тоталитарном режиме в Аргентине (1976-1982). В Аргентине очень часто затрагивается эта тема. Наша основная задача – найти что-нибудь новое в старом и хорошо известном”, – сказала сценарист фильма. «После выхода романа Мартина Когана “Нравственные науки” мы поняли, что его обязательно нужно инсценировать. Мы решили в фильме мысли героя выразить в его жестах, поведении, молчании. Невидимый взгляд присутствует во всех диктаторских режимах”, – дополнила Мейран. В фильме ставится особый акцент на события 1982 года. Главная героиня – молодая учительница Мария-Тереза из школы для “элитных детей”, которая под руководством начальства превращается в “невидимый глаз”, следящий за своими учениками. Завуч школы Биасутто учит ее быть бдительной, видеть то, чего другие не замечают.
По словам организаторов, фильм больше заинтересует тех, кто учился в школе в советские годы. В прошлом году фильм был показан на Каннском кинофестивале.